Final Fantasy VII’nin 25. Yıldönümü’nün artık kitaplarda olmasıyla Square Enix, hayranlara uzun zamandır beklenen Final Fantasy VII Remake: Part 2’ye bir bakış attı. Square Enix, yeniden çevrimin ikinci bölümünün adının geçeceğini açıkladı. Final Fantasy VII: Yeniden Doğuş. Çıkış tarihi, oynanış, anlatı, fragman analizi ve daha fazlası gibi temel ayrıntılar da dahil olmak üzere Final Fantasy VII: Rebirth hakkında bildiğimiz her şeye daha derinden dalalım.

Final Fantasy VII: Rebirth Çıkış Tarihi

Final Fantasy VII: Remake'de dünyayı yok eden meteorun geri dönüşü
Square Enix’e Kredi

Göre tanıtım videosu, Square Enix önümüzdeki kış Final Fantasy VII: Rebirth’ü piyasaya sürmeyi planlıyor. Bunu doğru kabul edersek, büyük olasılıkla Aralık 2023’ten Mart 2024’e kadar bir çıkış tarihimiz olacak. Square Enix ayrıca etkinlik sırasında Final Fantasy VII Remake’in üç bölümden oluşacağını açıkladı; Rebirth, finale kadar oyun ortasında yapılanma.

Square Enix’in geciktiren oyunların sicili göz önüne alındığında, bunun yalnızca Final Fantasy VII: Rebirth’ü ne zaman oynayabileceğimiz konusunda makul bir tahmin olduğunu varsayabiliriz. Forspoken’in gecikmeli çıkışıyla ilgili olarak, Final Fantasy VII: Rebirth’e oyunun beklenen çıkışından en az altı aylık bir süre vermeliyiz.

Final Fantasy VII: Yeniden Doğuş Hikayesi

Final Fantasy VII Remake’in hikayesi orijinal oyunda bildiklerimizden farklı. Yeniden yapımda kaderi değiştiren olayların tanıtılmasıyla, oyunun uzun süredir hayranları için bile arsa dolambaçlı hale geldi. Final Fantasy VII: Remake’in sonu, serinin en ikonik karakterlerinden biri olan Zack Fair’in Shinra Troops ordusuna karşı hayatta kaldığını ima etti.

Bununla birlikte, bu hala doğrulanmadı, ancak umarım, devam filminde nerede olduğuna dair sonunda bir cevap alacağız.

Zack, yüzlerce Shinra Birliği ile savaştıktan sonra Cloud'a eşlik ediyor Zack, yüzlerce Shinra Birliği ile savaştıktan sonra Cloud'a eşlik ediyor
Square Enix’e Kredi

İlk bölüm aynı zamanda “farklı zaman çizelgeleri” teorisini de ele aldı, çünkü kahramanlarımızın, özellikle de Bulut’un, zamanın çeşitli noktalarında olaylara ilişkin vizyonları olduğunu gördüğümüz ara sahneler var. Bu farklılık, remake’i farklı bir deneyim haline getiriyor. Orijinal senaryodan sapma ve “Ne olacağını bilmiyorum ama orijinal oyuna dayalı bir fikrim var” duygusu, bu yeniden çevrime gerçekten benzersiz bir dokunuş katıyor.

Final Fantasy VII: Rebirth'te Midgar girişinin önünde Zack ve CloudFinal Fantasy VII: Rebirth'te Midgar girişinin önünde Zack ve Cloud
Square Enix’e Kredi

Ne olursa olsun, Final Fantasy VII: Rebirth, Sephiroth ve Cloud’un Nibelheim’a seyahat ettiği fragmanda görüldüğü gibi, büyük olasılıkla geri dönüşlerle mücadele edecek. Square Enix, Zack’in neredeyse tüm fragmanda yer alarak bölümün ikinci bölümünde önemli bir rol oynayabileceğini daha belirgin hale getirdi. Final Fantasy VII: Rebirth’te bizi nelerin beklediğini bekleyemeyiz.

Final Fantasy VII: Rebirth Resmi Fragmanı

Fragman, Aerith’in yapılanın yapıldığını anlatması ile başlar; ancak gelecek önceden belirlenmiş olsa bile değiştirilebilir. Bu açıklama ayrıca, yeniden yapılanmadaki gelecekteki olayların orijinal oyundakinden çok daha farklı olacağını ima ediyor. Fragman, dağlık bir alanda gezinen Cloud ve Sephiroth’u kesiyor.

Büyük olasılıkla bunlar Nibelheim olayından önceki olaylar, en azından Cloud’un hafızasını hatırladığı kadarıyla. Bu sahneler sırasında anlatım, Aerith ve Cloud’un konuşmasına dönüşür, burada Cloud, Aerith’in Sephiroth’un ellerinde öldüğünü gördüğünü itiraf eder.

Daha sonra sahne, orijinal Kriz Çekirdeği’nde olmayan, Cloud’un Midgar’a geri dönmesine eşlik eden Zack’e dönüşür. Hepimiz biliyoruz ki Zack, Crisis Core’un sonunda öldü ve Midgar’a kendi başına dönmek için Cloud’dan ayrıldı. Fragman, başlığın ortaya çıkması, Final Fantasy VII: Rebirth ve öngörülen çıkış tarihi ile sona eriyor.

Final Fantasy VII: Yeniden Doğuş Oynanışı

Bulut ve Sephiroth, Final Fantasy VII: Rebirth'te Nibelheim'ı boydan boya geçiyorBulut ve Sephiroth, Final Fantasy VII: Rebirth'te Nibelheim'ı boydan boya geçiyor
Square Enix’e Kredi

Final Fantasy VII: Remake’in dövüşü eğlenceli ve cezbedici ve devam filmi için de aynı duyguya sahip olmayı umuyoruz. Umarım, Square Enix savaş sistemlerini daha da geliştirir ve onu daha da geliştirir. Devam oyununun oynanışına gelince, ilk oyundan aynı mekanikleri bekleyebilirsiniz: malzeme sistemi, grup üyeleri arasında serbestçe geçiş yapma ve savaşın gidişatını değiştirmek için özel veya benzersiz yetenekler kullanma.

Devamında, ilerlememizi ilk oyundan diğerine nasıl aktarabileceğimizi görmeyi umuyorum. Bu özellik, yeniden yapılanmanın epizodik koleksiyonuna doğru bir “yolculuk” hissi katıyor. Nefret edeceğim şey, Square Enix’in ilk oyundan sahip olduğunuz her şeyi kaybetmeniz için bir anlatı bahanesi yaratmaya karar vermesidir.

Bu karar şüphesiz geliştiricilerin her şeyi kodlamasını kolaylaştıracak, ancak aynı zamanda tembel bir bahane gibi geliyor.

Final Fantasy VII: Yeniden Doğuş Platformları

Final Fantasy için Çıkış Tarihi ve PlatformuFinal Fantasy için Çıkış Tarihi ve Platformu
Square Enix’e Kredi

Fragmanın sonunda Square Enix, Final Fantasy VII: Rebirth’ün PS5’e özel olacağını açıkladı. Yeniden yapılanmanın ilk bölümüne benzer şekilde, zamana özel olup olmayacağına dair bir gösterge yok.

Ancak, Square Enix’in Final Fantasy: Remake’i Epic Games Store ve Steam’de yayınlaması gibi, oyunun piyasaya sürüldükten bir veya iki yıl sonra PC’ye gelmesini bekleyebiliriz.


Final Fantasy VII: Remake’in devamının tadına varmamıza neredeyse bir buçuk yıl kala anlatının nasıl gelişeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Ayrıca, oyunun çıkış tarihine kadar bizi meşgul edecek Final Fantasy XVI var.oyun-5