Ebeveyn veya veli iseniz ve çocuklarınıza göz kulak olmak için ebeveyn kontrolü uygulamaları yüklediyseniz, yüklediğiniz uygulamaların yeterince güvenilir olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Siber haberler en iyi olduğunu söyleyen bir rapor yayınladı Google Play mağazasında 85 milyondan fazla kez indirilen çocukları ve aile üyelerini izlemeye yönelik Android uygulamaları, sizin ve çocuklarınızın bilgilerini kötü niyetli kişilere ifşa ediyor olabilir. Her biri bir milyondan fazla indirildi ve en popüler olanı 50 milyon kez kuruldu.

Çocuk izleme uygulamaları, çocukları izlemenin popüler bir yolu haline geldi. 2021 anketine göre, ABD’deki ebeveynlerin yüzde 50’si ve İngiltere’deki yüzde 40’ı bu tür uygulamaları kullanıyor.

Görünüşe göre bu uygulamalar aileniz için tehlikeli olabilir. En popüler izleme uygulamalarından bazıları zayıf güvenlik ve gizlilik özelliklerine sahipken, diğerleri kötü amaçlı web sitelerine bağlantılar içerir ve hepsinin izleyicileri vardır. Bu uygulamalar, çocuklarını güvende tutmak için onları indiren ebeveynleri bile takip eder.

Siber güvenlik şirketi Casaba Security’nin kurucu ortağı Jason Glassberg, izleme uygulamalarının “aslında çocuğunuzun telefonuna açılan bir arka kapı olduğunu ve bu uygulamaların en azından onlar hakkında tonlarca veri topladığını” söylüyor.

Uygulamaların güvenliğini ve gizliliğini değerlendirmek için Mobil Güvenlik Çerçevesi (MobSF) adlı bir güvenlik analiz aracı kullanıldı. On uygulamadan yedisi gizlilik için B, en iyi ikinci not aldı ve ikisi C aldı. 50 milyondan fazla kez indirilen Numaraya Göre Phone Tracker, en düşük F notunu aldı.

Uygulama ayrıca, bir uygulamanın işletim sisteminden (OS) veya başka bir uygulamadan yayınlanan mesajlara yanıt vermesini sağlayan bir Android bileşeni olan Yayın Alıcılarını da paylaşır. Bu, cihazdaki diğer uygulamaların Phone Tracker By Number uygulamasına erişmesine ve bir ebeveynin izlediği çocuğun konumu gibi verilerine erişmesine izin verebilir.

Bu uygulamalar, Güvenli Yuva Katmanı (SSL) sertifikasını düzgün bir şekilde uygulamadı ve bu da onları ortadaki adam (MITM) saldırılarına karşı savunmasız hale getirdi. Bu da bir saldırganın içinden akan trafiği gizlice dinlemesine izin verebilir.

Siber istihbarat şirketi Prevailion’un CEO’su Karim Hijazi, gevşek güvenliğin arkasındaki nedenin, uygulama geliştiricilerinin bir uygulamanın güvenli olmasını sağlamak için gereken zamanı ve kaynakları her zaman ayırmadıklarına inanıyor.

İncelenen tüm uygulamalar, üçüncü taraf izleyiciler içeriyordu; bu, hem ebeveynler hem de çocuklar hakkında veri topladıkları anlamına geliyor. Bu, hesaplar, şifreler ve kişisel bilgiler dahil olmak üzere uygulamalarla paylaşılan tüm verilerin çalınabileceği anlamına gelir.

İzleme uygulamalarının arkasındaki şirketler, uygulamayı yükleyen kullanıcıyı izlemek için belirli verileri toplamakla ilgileniyor ve üçüncü taraflar bu bilgileri hedefli reklamcılık veya izleme gibi birçok amaç için kullanabilir.

Çocuklarımı bul: 10 milyondan fazla kez yüklenen konum izleyici ve Family Locator – GPS Tracker & Find Your Phone Uygulaması dokuz izleyici içerir. Çocuk Telefonu İçin MMGuardian Uygulaması (1 milyon +) ve Telefonumu Bul. Familo’nun Family GPS Locator (1 milyon +) sekiz izleyiciye sahip olduğu bulundu. Ailem bulucu, GPS izci (5 milyon +) ve FamiSafe: Ebeveyn Kontrolü Uygulaması yedi izleyiciye sahipti.

Bu ve izleyicilere sahip diğer benzer uygulamalar, genellikle kimlik doğrulama amacıyla kullanılan sabit kodlanmış uygulama programlama arabirimi (API) anahtarlarını depolar. Telefonumu bul. Family GPS Locator, tam olarak dördü olmak üzere en fazla API anahtarına sahipti. Tehdit aktörleri bu belirteçleri bulursa, hassas verilere el koyabilirler.

İncelenen on uygulamadan dördünde kötü amaçlı bağlantılar vardı. Bu nedenle, uygulamaların kendisi etkilenmese bile, bağlantılar kullanıcıları kötü amaçlı yazılım içeren sitelere yönlendirebilir. Örneğin, FamiSafe: Ebeveyn Kontrolü Uygulaması, bazı güvenlik sağlayıcılarının kötü olduğunu düşündüğü iki bağlantıya sahipti. Numaraya Göre Telefon İzleyici, Çocuklarımı bul: konum izleyici ve Aile GPS izci KidsControl’ün her birinde birer kötü amaçlı bağlantı vardı.

Bazı uzmanlar, ebeveynler ve çocuklar arasındaki güven bağını ihlal ettiklerini düşündükleri için bu tür uygulamalara açıkça karşı çıkıyorlar. Bunun yerine çocuklara çevrimiçi güvenliği öğretmeniz gerektiğine inanıyorlar.

Günün sonunda, bir izleme uygulamasını kullanmak isteyip istemediğinize karar vermek bir ebeveyn olarak sizindir, ancak yüklemeyi düşündüğünüz uygulamanın sizi ve çocuklarınızı tehlikeye atmayacağından emin olmak için araştırma yapmalısınız. .telefon-1