ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Apple’ın ultrasonik dokunmatik teknolojisi için yeni bir patent başvurusunda bulunduğunu açıkladı. Bu, gelecekteki kulaklıklarda kullanılmalıdır. Bununla birlikte, yeni sensörlerin yaklaşmakta olan AirPods Pro 2 veya hatta AirPods Max’in halefi için hazır olması pek olası değil.

  • Apple, kulaklıkları için ultrasonik dokunmatik sensör için patent başvurusunda bulundu.
  • Teknoloji, gelecekteki AirPod’larda ve AirPods Max’te kapasitif düğmelerin yerini alabilir.
  • Ultrasonik sensörün avantajları, cihaz ıslakken kullanılabilirliğini içerir.

Yeni nesil AirPod’lardaki kapasitif düğmelerden kurtulmak Apple’ın bir sonraki önceliği gibi görünüyor. tarafından yapılan en son patent başvurusuna göre Patentli Elma keşfedildiyse, şirket, cihazlarının her türlü koşulda daha iyi kullanılabilirliğini sağlayacak daha gelişmiş ultrason teknolojisi üzerinde zaten çalışıyor olabilirdi.

Ultrasonik dokunmatik sensörler neden kapasitif olanlardan daha iyidir?

Kapasitif sensörler, mekanik düğmelere kıyasla etkili bir çözüm olduğunu kanıtlamış olsa da, mükemmel olmaktan uzaktırlar. Kapasitif kontrollerin çoğu, kullanıcı kışın eldiven giydiğinde veya kulaklıklar/parmaklar ıslandığında etkisiz ve hatalı hale gelir. Görünüşe göre Apple, kapasitif sensörler gibi elektrik alanları yerine ultrasonik dalgalara güvenerek bu sorunu çözmek istiyor.

Apple ultrason patenti

Apple’ın ultrasonik dokunmatik sensör patenti, karışan dalgaları ortadan kaldırabileceğini gösteriyor / © Patently Apple

Şu anda ultrasonik sensörler, “parazitik” dalgalardan istenmeyen girdiler gibi dezavantajlardan muzdariptir. Ancak Apple, parmakları algılamak için radyal yönde kılavuzlu dalgalar kullanarak buna bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Bir kuvvet sensörü modülünün kullanılması, resimlerden birinde gösterildiği gibi, kasıtsız girişlerin azaltılmasına da yardımcı olabilir.

Ek olarak, ultrasonik sensörlerden yalnızca AirPod’lar yararlanamaz. Cupertino devinin, Apple akıllı saatlerinin mevcut Assistive Touch özelliğine alternatif olarak gelecekteki giyilebilir cihazları için yukarıdaki teknolojiyi kullanması olasıdır. Sonuçta, bundan başka bir işlev gelişebilir.

Hangi giriş kontrolünü tercih edersiniz: mekanik, kapasitif veya ultrasonik? Yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin.genel-27