Bazı İyi Haber: Bilim İnsanları Şimdi İnsanlarda Evrensel Bir Grip Aşısını Test Ediyor başlıklı makalenin resmi

resim: Shutterstock (Shutterstock)

Tıbbın ulaşılması zor hedeflerinden birine giden yarış—bir evrensel grip aşısı – ısınıyor. Salı günü, Ulusal Sağlık Enstitüleri, 100’e kadar yetişkin gönüllüyü içerecek olan böyle bir potansiyel adayın 1. aşama klinik denemesini duyurdu. İlk deneylerde, aşının ölümcül dozlarda çoklu influenza suşlarına maruz kalan hayvanları koruduğu görüldü.

Aşı adayı BPL-1357 olarak biliniyor ve Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ndeki (NIAID) araştırmacılar tarafından geliştiriliyor. Yüksek derecede patojenik olduğu düşünülmeyen, daha sonra daha da zayıflayan ve çoğalamaz hale getirilen dört kuş gribi virüsü türü içerir.

Her ikisi ile yapılan denemelerde fareler ve yaban gelinciğiBPL-1357 önerildi gribe karşı evrensel bir tamponun cezbedici vaadi. BPL-1357 verilen fareler, örneğin doğrudan aşı tarafından kapsanmayan iki alt türü içeren altı farklı grip suşunun ölümcül dozlarında hayatta kalmayı başardı.

Buna karşılık, mevcut mevsimsel grip aşılarımız birden fazla suşu kapsayabilir, ancak her yıl güncellenmesi gerekir. Ayrıca, kısmen dünyada dolaşan suşlar gelişmeye devam ettiğinden ve aylar önce aşı için seçilen suşlara pek benzemediğinden, gribe karşı yalnızca mütevazı bir koruma sağlama eğilimindedirler. Diğer bir zorluk da, burnumuzun, boğazımızın ve akciğerlerimizin mukusla dolu bölgelerinde genellikle bir bağışıklık tepkisi oluşturmamalarıdır; bu, grip gibi solunum yolu virüsleriyle savaşmanın önemli bir yönüdür.

Mevsimsel grip aşısı gibi, BPL-1357, bir burun spreyi olarak veya bir atış ile kas içinden verilebilir. Aşılar Deneme 18-55 yaş arası gönüllüleri işe alacak ve onları rastgele üç gruba ayıracak. Bir grup, önce bir doz BPL-1357, ardından bir salin plasebo burun spreyi alacak; diğerine plasebo iğnesi, ardından burun spreyi olarak aşı; ve sonuncusu hem plasebo iğnesi hem de burun spreyi alacak. Gruplar daha sonra izlenecek ve yaklaşık yedi ay boyunca düzenli olarak kan ve burun sürüntüsü testlerine tabi tutulacaktır.

Faz I denemeleri, öncelikle yeni bir ilacın veya aşının güvenliğini test etmek içindir. Ancak gönüllülerden toplanan örnekler, araştırmacıların BPL-1357’nin insanlarda influenza virüsüne karşı geniş ve kalıcı bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturamayacağına dair erken bir fikir edinmelerini sağlayacaktır. Ayrıca, bir teslimat yönteminin diğerinden daha iyi olabileceğini gösterebilir.

Burun içinden verilen aşılar tipik olarak bu tür mukozal bağışıklık tepkilerini indüklemede daha iyidir. Ve BPL-1357 potansiyelini gerçekleştirebilirse, bizi yalnızca mevsimsel gripten korumakla kalmaz, aynı zamanda bir sonraki pandemi olma tehdidi oluşturabilecek kuşlardan ve diğer hayvanlardan geçen gelecekte ortaya çıkan suşlardan da koruyabilir. Bununla birlikte, diğer evrensel grip aşısı adayları düştü ve yandı yıllar sonra, bu nedenle BPL-1357’nin gerçek anlaşma olup olmadığını söylemek zaman alacak. Duruşmanın önümüzdeki yılın başlarında tamamlanması bekleniyor.

NIAID Direktörü Anthony Fauci, “Çok çeşitli mevsimsel grip virüslerine ve ayrıca pandemik potansiyele sahip olanlara karşı uzun süreli koruma sağlayabilen grip aşıları paha biçilmez halk sağlığı araçları olacaktır” dedi. Beyan. “Bilim topluluğu, bu acil küresel sağlık önceliği konusunda ilerleme kaydediyor. Bu klinik deneyde test edilen BPL-1357 aday grip aşısı, klinik öncesi çalışmalarda çok iyi performans gösterdi ve insanlarda nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.”genel-7