Pinterest, uzun süredir CEO olan Ben Silbermann’ın sosyal medya platformunun dizginlerini Google ticaret yöneticisi Bill Ready’ye devredeceğini söyledi.

Haber, şirketin hisselerini Salı günü genişletilmiş ticarette yüzde 9 artırdı ve Pinterest’te reklam temelli iş modelinden e-ticaret girişimlerine odaklanıldığının altını çizdi.

42 yaşındaki Ready’de şirket, Alphabet’in sahibi olduğu arama devi Google’da son iki yıldır ticaret ve ödeme operasyonlarını yürüten bir yönetici alıyor. Ready ayrıca PayPal’da üst düzey liderlik rolleri üstlenmiştir.

Onun atanması, Silbermann’ın 2010 yılında şirketin kurucu ortağı olduğu zaman başlayan CEO olarak 12 yıllık görev süresini sona erdiriyor. Pinterest o zamandan beri hızla büyüdü ve şu anda aylık 430 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip.

Şirket, 39 yaşındaki Silbermann’ın yeni oluşturulan icra başkanı rolünü üstleneceğini ve yönetim kurulu koltuğunu sürdüreceğini, Ready’nin de yönetim kuruluna katılacağını söyledi.

Hazır, yıllık 400.000 $ (yaklaşık 3 crore Rs.) maaş alacak ve yaklaşık 8.6 milyon A Sınıfı hisse satın almak için hisse senedi opsiyonu ödülü almaya hak kazanacak.

Silbermann, “Bir sonraki bölümümüzde, Pinner’ların gördükleri tüm harika fikirleri satın almasına, denemesine ve harekete geçirmesine yardımcı olmaya odaklanıyoruz.” dedi.

“Bill bu geçiş için harika bir lider” diye ekledi.

Son zamanlarda Pinterest, TV Studio uygulamasını sessizce başlattı ve platformunda seçkin içerik oluşturucuların kullanımına sundu. Yeni uygulama şu anda hem Android hem de iOS’ta kullanılabilir. Pinterest TV Studio uygulamasının, içerik oluşturucuların canlı yayın yapmasını kolaylaştırdığı söyleniyor. İçerik oluşturucuların gelişmiş akış kurulumu, düzenleme araçları ve çoklu kamera özellikleriyle bir canlı akış başlatmasına olanak tanır. Ancak şirket, belki de şu anda yalnızca belirli içerik oluşturuculara açık olduğundan, bu uygulama hakkında henüz resmi bir açıklama yapmadı.
genel-8