Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, Apple marka cihazlarda bulunan özelliklerle ilgili iki patentle ilgili olarak Apple’ın Qualcomm aleyhine yaptığı temyiz başvurusuna ilişkin kararını verdi. Sınır ABD yüksek mahkemesinin, iki şirketin geçmişte konuyla ilgili bir anlaşmaya vardığını düşünerek bu davayı reddettiğini bildirdi.

Apple ve Qualcomm arasındaki patent davası: beş yıllık bir kan davası

Her şey 2017’de başladı. Apple, Otomatik Kilit Açma dahil olmak üzere bilgisayarlarında, telefonlarında ve tabletlerinde yeni özellikler tanıttı. Bu sayede Apple marka cihazların kullanıcıları, şifre veya yüz tanıma kullanmaya gerek kalmadan MacBook’larının ve iPhone’larının kilidini açabilirler. Qualcomm daha sonra Apple markasının bazı teknolojik patentlerini (bu otomatik kilit açma özelliği dahil) ihlal ettiğini düşünüyor ve Apple’ı San Diego’daki federal mahkemede dava ediyor.

aynı kategoride

Fremont'taki Tesla fabrikası

Tesla çalışanlarının ofisine karmaşık dönüş

2019’da iki firma 4,5 milyar dolarlık bir anlaşma imzalayarak ortak bir zemin bulmaya çalıştı ve Apple’ın en yeni iPhone’larında Qualcomm tarafından tasarlanan çipleri kullanmaya devam etmesine izin verdi. Bu anlaşma sayesinde Apple, on binlerce Qualcomm patentinden yararlanabilir.

Tüm bu patentler arasında Apple, Ticari Marka Temyiz ve Yargı Kurulu ve ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi ile ikisinin geçerliliğine meydan okuyor. Birkaç ay sonra temyiz kurulu, Apple’ı memnun etmeyen Qualcomm lehine karar verdi ve Federal Devre Temyiz Mahkemesi’ne başvurdu. İkincisi, 2021’de bu itirazı reddetti ve sonuç olarak Apple, en son tamamıyla Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesine başvurdu.

Apple’ın temyiz başvurusu ABD Yüksek Mahkemesi tarafından reddedildi

27 Haziran 2022’de Yüksek Mahkeme karar verdi ve Apple’ın Qualcomm’a karşı açtığı davayı reddetti. Bu nedenle artık dava açamayacak. Apple, kendisini savunmak için Yüksek Mahkeme’ye, iki taraf arasındaki anlaşmanın sona erdiği 2025’ten sonra hala dava açılma riski altında olduğunu söyledi. Şirket, Qualcomm’un kendisine dava açmaya çalıştığı için dört yıl içinde tekrar dava açmayacağına dair hiçbir şey olmadığını düşünüyor. Qualcomm ise yargıçtan, Apple’ın kendi hatası nedeniyle herhangi bir zarar görmediğini belirterek temyizi reddetmesini istedi.

Apple, geçtiğimiz günlerde WWDC 2022’de tanıtılan M2 yongası gibi kendi yongalarını tasarlayarak birkaç yıldır Qualcomm patentlerinden kurtulmaya çalışıyor. Öte yandan Qualcomm, elektronik bileşenler sunma konusundaki tutkusunu her zaman eskisinden daha verimli olarak gizlemiyor. Apple’ınkiler, hatta M2’yi geçmek isteyenler. Dolayısıyla bu rekabetin daha da kötüleşmesi muhtemeldir.genel-16