Şirket Salı günü yaptığı açıklamada, Waymo’nun otonom yarı römork kamyon filosunu kullanarak Wayfair için ev eşyalarını teslim edeceğini duyurdu.

Teslimatlar, Teksas’taki belirli nakliye rotalarında sürücüsüz kamyonları test etmek için Waymo ve JB Hunt Transport Services tarafından yürütülen bir pilot uygulamanın parçası olarak gerçekleşecek. JB Hunt’ın müşterilerinden biri, bu Temmuz ve Ağustos aylarında altı haftalık bir test için Waymo’nun filosunu kullanarak teslimatlar göndermeye başlayacak olan mobilya ve ev eşyaları devi Wayfair.

Teslimatlar, Waymo ve JB Hunt tarafından geçen yılki orijinal pilot sırasında kullanılan rota olan Houston ve Dallas’taki tesisler arasında Interstate 45 boyunca Interstate 45 boyunca yük taşıyan Waymo’nun Class 8 otonom kamyonuyla Teksas’ta gerçekleştirilecek. Kamyonlar otonom olarak çalışacak, ancak ticari lisanslı bir sürücü ve bir yazılım mühendisi olan iki Waymo çalışanı tarafından aracın kabininden denetlenecek.

Waymo, otonom çabalarını iki bölüme ayırıyor: Tüketici araç çağırma hizmeti Waymo One ve hem kamyon taşımacılığı hem de yerel teslimat formatlarında mal teslimatına odaklanan Waymo Via.

Araç paylaşım hizmeti yavaş ilerleme kaydederken, Waymo son aylarda yeni gelişen kamyon taşımacılığı işini büyütmeyi amaçlayan bir dizi anlaşma yaptı. Google yan kuruluşu, kendi kamyon filosuna sahip olma veya işletmeye yönelik bir planının olmadığını, bunun yerine teknolojisini yük taşımacılığı işine entegre etmek için kamyon üreticileri, taşıyıcılar ve komisyoncularla birlikte çalışacağını söyledi. Şirket, JB Hunt’a ek olarak, araç paylaşım şirketinin isteğe bağlı aracılık hizmeti olan CH Robinson ve Uber Freight ile de çalışıyor.

Şu anda Waymo, kendi Sınıf 8 kamyon test filosunda donanım, sensörler ve yapay zeka yazılımı kombinasyonunu tanımlamak için kullandığı terim olan “Sürücü”nün beşinci neslini test ediyor. Şirket ayrıca, Mercedes-Benz’in ana şirketi Daimler ile kamyonlar için tamamen otonom bir Seviye 4 sistemi üzerinde işbirliği yapıyor.genel-2