Toshiba yönetim kurulu, aktivist fonlarından iki yönetici kazandı

Toshiba Corp hissedarları Salı günü iki yönetim kurulu üyesini oyladı eylemci riskten korunma fonu yatırımcıları – endüstriyel grubun potansiyel keşiflerine ivme kazandırması beklenen bir adım satın alma fırsatlar.

Toshiba’nın yıllık genel kurulu, Elliott Management’ta kıdemli portföy yöneticisi olan Nabeel Bhanji’yi ve Farallon Capital Management’ta genel müdür olan Eijiro Imai’yi yeni yönetim kurulu üyeleri olarak seçti. Hissedarlar ayrıca, butik ABD yatırım bankası Houlihan Lokey’in yönetim kurulu başkanı olan Akihiro Watanabe’yi seçti.

Bhanji ve Imai’nin atanması tartışmasız değildi. Toshiba yaptığı açıklamada, adaylıklarına karşı çıkan dış direktör Mariko Watahiki’nin oylamadan sonra istifasını sunarak birleşik bir yönetim kurulu olarak ilerlemek için istifa etmesinin daha iyi olacağı sonucuna vardığını söyledi.

Eski bir yüksek mahkeme yargıcı olan Watahiki, ikisinin atanmasının yönetim kurulunu aktivist yatırımcıların girdilerine çok fazla yönlendirebileceğini savundu.

Şimdiye kadar sadece birkaç büyük Japon şirketi aktivist hissedarları yönetim kurullarına aldı. Toshiba, 2015’ten bu yana muhasebe ve yönetişim krizleri geçmişi ve geniş aktivist yatırımcı tabanıyla yaşanan gerilimler göz önüne alındığında özellikle önemlidir.

Toshiba’nın aday gösterme komitesine başkanlık eden Raymond Zage toplantıdan önce yaptığı açıklamada, “Bir şirket olarak sahip olduğumuz en önemli sorunlardan biri, büyük hissedarlarımız ve yönetimimiz arasındaki güven eksikliğidir ve bu, bunu ele almaya yönelik bir girişimdi.” oy.

Farallon ve Elliott birlikte Toshiba’nın yaklaşık %10’unu elinde tutuyor ve tüm eylemci hissedarların şirketin kabaca dörtte birine sahip olduğu tahmin ediliyor.

Oylamanın geçici dağılımına göre, Watahiki %65,87 ile en düşük destek oranına sahip olurken, onu Imai için %75,81 ve Bhanji için %76,16 izledi.

ODAKTA SATIN ALMA GÖRÜŞMELERİ

Aktivist yatırımcılarla gerginlikler, geçen yıl hissedarlar tarafından yürütülen bir soruşturmanın Toshiba’nın Japonya’nın ticaret bakanlığı ile – şirketin nükleer ve savunma teknolojisini stratejik bir varlık olarak gördüğü – 2020 hissedar toplantısında denizaşırı yatırımcıların nüfuz kazanmasını engellemek için gizlice yaptığı sonucuna varmasıyla doruğa ulaştı.

Bu yıl hissedarlar, yönetimin desteklediği şirketi ikiye bölme planlarını reddetti ve Toshiba’nın stratejik bir incelemeyi yeniden başlatmasını istedi.

Quiddity Advisors’ta Smartkarma platformunda yayın yapan analist Travis Lundy, “Hissedarlar kurulun bölünme stratejisini reddettiğinden, kurulun büyük hissedarlar tarafından tercih edilen sonucu – özelleştirmeyi – üretmeye çalışmaktan başka seçeneği kalmadı” dedi.

“Başarılı olmayabilir, ancak hiçbir şey yapma seçeneklerine sahip değiller.”

Yedi yeni yönetim kurulu başkanı atandı ve Salı günü Watahiki dahil altı kişi yeniden atandı.

Toshiba, bu ay özel sektöre geçmek için sekiz ilk satın alma teklifinin yanı sıra listede kalmasını sağlayacak iki sermaye ittifakı teklifi aldığını söyledi.

Temmuz ayından itibaren durum tespitine başlayabilmeleri için teklif sahiplerini yakında kısa listeye almayı planlıyor.

Yönetim kurulunun stratejik gözden geçirmeden sorumlu komitesine başkanlık eden Jerry Black, hissedar toplantısında özel sektöre geçmenin Toshiba’nın radikal ve hızlı bir dönüşümüne “muhtemelen yardımcı olabileceğini” söylerken, komitenin önceden belirlenmiş bir bakış açısı olmadığını vurguladı.

Kaynaklar Reuters’e, en az bir teklif sahibinin şirketi özelleştirmek için hisse başına 7.000 yen’e kadar teklif vermeyi düşündüğünü ve 22 milyar dolara kadar potansiyel bir anlaşmaya değer verdiğini söyledi.

Konuya aşina olan kişilere göre, KKR & Co Inc, Baring Private Equity Asia, Blackstone Inc, Bain Capital, Brookfield Asset Management, MBK Partners, Apollo Global Management ve CVC Capital Partners ilk tekliflerini sundu.

Bazıları bir teklif için konsorsiyum oluşturabilir, diye eklediler.

Japon fonları da nasıl katılabileceklerini görmek istiyor. Konuya aşina iki kişi, devlet destekli Japan Investment Corp.’un potansiyel bir öz sermaye yatırımı için mali danışmanı olarak SMBC Nikko Securities’i işe aldığını söyledi.

Financial Times Salı günü, KKR’nin tüm şirket için teklif vermekten geri adım attığını bildirdi. KKR temsilcisi yorum yapmaktan kaçındı.

Toshiba hisseleri, yönetim kurulu atamalarıyla ilgili haberler üzerine olumluya döndü ve %0.7 artışla 5.745 yen’de tamamladı ve bugüne kadar %21’lik bir artış sağladı ve değeri 18 milyar dolar oldu.

(Raporlama Makiko Yamazaki; Tokyo’da Dave Dolan ve Hong Kong’da Kane Wu ek raporlama; Düzenleme Edwina Gibbs ve Tomasz Janowski tarafından)

FacebookheyecanLinkedin
genel-9