Sözleşmeler, bir fare tıklamasıyla çevrimiçi olarak kapatılır. 1 Temmuz’dan itibaren iptal etmek de aynı derecede kolay olacak. İlgili bir düğme daha sonra bunu mümkün kılar.

İster cep telefonu, ister İnternet sözleşmeleri veya akış hizmetine abonelik olsun – tek bir tıklamayla İnternette bir sözleşme hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilir. Ancak, sağlayıcılar çoğu zaman sonlandırmayı kullanıcılar için bu kadar kolay hale getirmedi. Bu şimdi iptal düğmesiyle değişmelidir. Temmuz ayından itibaren, bir düğme ile sözleşmeyi feshetmek, online alışveriş yapmak kadar kolay olacak. Örneğin, “Sözleşmeleri buradan iptal edin”, kolayca tanınabilir buton üzerine yazılmalıdır.

Kuzey Ren-Vestfalya tüketici danışma merkezine göre, ödemeye karşı tüm sözde sürekli yükümlülükler etkilenir. Bunlara örneğin bir dergi veya yayın hizmeti aboneliği, bir cep telefonu sözleşmesi veya spor salonu üyeliği dahildir. Temmuz ayından itibaren, çevrimiçi sözleşmeler de sunan tüm sağlayıcılar için yeni düğme zorunlu olacak.

İki iptal tıklaması yeterlidir

Tüketiciler, sözleşmelerini 1 Temmuz 2022’den önce ve muhtemelen çevrimiçinden farklı bir şekilde iptal edilmek üzere sonuçlandırdıysa, iptal düğmesini de kullanabilirler.

İptal düğmesine tıklayan herkes bir onay sayfasına yönlendirilecektir. Hangi sözleşmeyle ilgili olduğu veya sözleşmeyi ne zaman sonlandırmak istediğiniz gibi somut bilgiler orada mümkündür. İptal işlemin sonunda, örneğin “Şimdi iptal et” yazısı gibi başka bir düğmeye tıklanarak iletilir.

Ayrıca okuyun: Şu andan itibaren birçok sözleşmeyi aylık olarak iptal edebilirsiniz!

Makbuz onaylandı

Bu düğmelerin hazır ve kolay erişilebilir olması gerekir, bu nedenle önce bir web sitesinde oturum açmanız gerekmez. İlgili şirket, iptali doğrudan bu şekilde alır ve ayrıca alındığını derhal teyit etmelidir. Kural olarak, bu, e-posta ile otomatik bir alındı ​​onayı yoluyla yapılır.

İsterseniz, yine de posta veya e-posta ile iptal edebilirsiniz. Genel olarak, elbette, ilgili ihbar sürelerine uyulmalıdır. İptal sırasında kesin bir saat belirtilmemişse, bir sonraki olası tarih otomatik olarak geçerli olacaktır.

Ayrıca ilginç:

Sky aboneliğimi nasıl iptal edebilirim?

Netflix hesabımı nasıl iptal ederim?

Yalnızca birkaç adımda Apple TV+’ı iptal edin

Amazon hesabımı nasıl silerim?

İptal düğmesi olmamasının sonuçları

Bir şirket web sitesinde zorunlu düğmeyi kurmazsa, tüketiciler orada herhangi bir zamanda ve derhal geçerli olmak üzere bir sözleşmeyi feshetme hakkına bile sahiptir. O zaman bir ihbar süresi vermenize gerek yok.

Ancak NRW tüketici danışma merkezinden Iwona Husemann, örneğin bir ekran görüntüsü alarak eksik düğmeyi kendilerinin kanıtlamaları gerektiğini açıklıyor. Ayrıca, teknik nedenlerle iptal düğmesi geçici olarak kullanılamayabilir.

Bilinmesi gereken önemli: Bazı sözleşmeler iptal düğmesinden hariç tutulur. Yasaya göre, örneğin, kiralama veya iş sözleşmeleri ve finansal hizmet sözleşmeleri için yazılı bildirim gereklidir.genel-25