HMD Global, son birkaç yıldır Nokia markasını canlandırmaya çalışıyor ve kısmen de olsa harika bir iş çıkardı. Son zamanlarda, Finli şirket fark etti ki üst seviye akıllı telefon pazarında rekabet edemediği için orta ve alt segment segmentine tamamen odaklanmaya karar verdi.

Bugün, Nokia’nın ucuz akıllı telefonları gelişmekte olan pazarlarda milyonlar tarafından satılırken, Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş pazarlarda o kadar fazla değil. Nokia’nın portföyüne en son eklenen ürün, teknik özellikler sayfası G11 Plus nedeniyle biraz şüpheli.

Birkaç ay önce raflardaki yerini alan bir telefon olan Nokia G11’in devamı, o kadar da bir yükseltme değil, bu nedenle Plus takma adı bir yem gibi geliyor. Aslında, tek gerçek yükseltme, normal modelde paketlenmiş üçlü kamera kurulumunun (13MP + 2MP + 2MP) aksine, çift 50MP + 2MP kamera kurulumudur.

Nokia G11 Artı HD+ (720 x 1600 piksel) çözünürlük ve 8 megapiksel ön kamera ile aynı 6,5 inç ekrana sahip. G11 Plus hakkında net olmayan tek şey, işlemcinin içinde ne olduğu. G11’e güç veren aynı 1,6 GHz sekiz çekirdekli Unisoc T606 CPU veya biraz daha iyi olabilir.

Bildiğimiz şey, Nokia G11 Plus’ın 4GB RAM, 64GB depolama (microSD yuvası aracılığıyla 512GB’a kadar) ve devasa bir 5.000 mAh pil paketi sunacağı. Ayrıca, telefon kutusundan çıkar çıkmaz Android 12 ile birlikte gönderilecek ve HMD, sırasıyla 2 ve 3 yıl boyunca işletim sistemi yükseltmeleri ve güvenlik yazılımı ile güncelleneceğini söylüyor.

Fiyat ve bulunabilirlik hakkında bir bilgi yok, ancak G11 Plus’ın Kömür Grisi ve Mavi Göl renklerinde satılacağını biliyoruz. Bunun 140 $ civarında satılan normal Nokia G11’den biraz daha pahalı olacağını varsaymak muhtemelen güvenlidir.telefon-1