Microsoft şirketi ve SAP’nin iş süreci yönetimi çözümlerinin geliştiricisi, Ağustos 2022’de Rus kurumsal müşterileri için güncellemelere erişimi kapatacak. Bu, yeni yazılım sürümleri, güvenlik yamaları vb. için geçerlidir.Bu nedenle, kurumsal yazılımlarda, küçük ve orta ölçekli işletmeler de dahil olmak üzere müşterileri ve ayrıca kamu sektörünü tehlikeye atacak güvenlik açıkları ortaya çıkabilir. Sonuçta yerli yazılıma geçişe rağmen zaman alıyor.

Beklendiği gibi, bu kısıtlamalar sıradan kullanıcıları etkilememelidir, ancak artık VPN hizmetlerini kullanmadan Windows 10 ve 11 dağıtımlarını kullanamazlar. Microsoft’un Rusya Federasyonu’ndaki tüm kullanıcılara toplam kısıtlamalar getirmesi mümkündür. Ayrıca, birçoğu işletim sistemi için güncellemeleri indirmedeki sorundan zaten şikayet ediyor.

Şimdiye kadar, Rus kurumsal müşteriler Microsoft ürünleri için güncellemeleri alma sorunlarından şikayet etmediler. Bununla birlikte, şirket henüz kısıtlamaların getirildiğini resmi olarak açıklamamasına rağmen durum değişebilir.

Ek olarak, endüstriyel yazılımlarla ilgili sorunlar olabilir – petrol endüstrisi için yazılımlardan bahsediyoruz. Özellikle sismik, rezervuar davranışı, sondaj ve hidrolik kırılma modellemesi için bir yazılımdır.genel-22