Gelişmekte olan yeşil teknolojinin arkasındaki şirket, havadaki karbondioksiti yakalayan ve yeraltında biriktiren dünyanın en büyük tesisi olabilecek tesisin inşaatının Çarşamba günü başlayacağını söyledi.

İsviçreli start-up Climeworks AG, ikinci büyük ölçekli doğrudan hava yakalama (DAC) tesisinin İzlanda’da 18-24 ay içinde kurulacağını ve havadan yılda 36.000 ton CO2 emme kapasitesine sahip olacağını söyledi.

Bu, geçen yıl dünya çapında üretilen 36 milyar tonluk enerjiyle ilgili CO2 emisyonunun küçük bir kısmı. Ancak bu, şu anda dünyanın en büyüğü olan Climeworks’ün mevcut DAC tesisinden 10 katlık bir artış ve bilim adamlarının bu yıl dünyanın iklim değişikliği hedeflerine ulaşması için “kaçınılmaz” olduğunu söylediği bir teknoloji için ölçekte bir sıçrama.

Yeni ‘Mamut’ tesisi, havayı emen ve İzlandalı karbon depolama firması Carbfix’in daha sonra suyla karıştırdığı ve kimyasal reaksiyonun onu kayaya dönüştürdüğü yer altına enjekte ettiği CO2’yi çıkaran yaklaşık 80 büyük fan ve filtre bloğu içerecek. Süreç, yakındaki bir jeotermal enerji santrali tarafından desteklenecek.

Co-CEO Christoph Gebald, bu tesis faaliyete geçtiğinde, Climeworks’ün yılda yaklaşık yarım milyon ton CO2 yakalayan çok daha büyük bir tesis inşa etmeyi ve daha sonra on yılın sonuna doğru proje finansmanıyla desteklenen bu büyüklükteki birden fazla tesisi çoğaltmayı planladığını söyledi. .

Mammoth, Nisan ayında açıklanan Climeworks’ün 600 milyon İsviçre Frangı (627 milyon $ veya yaklaşık 4.900 crore) finansmanıyla kısmen finanse edildi. Firma ayrıca, Microsoft, Audi ve Boston Consulting Group gibi alıcılara, ton başına 1.000 Euro’ya varan maliyetle dünyanın en pahalı karbon temizleme kredisi arasında satış yapıyor.

Reuters’e konuşan Gebald, “Bu, ölçeği büyütmenin maliyeti” dedi. “Bu, deyim yerindeyse, ilerlemek için şirket olarak yapmamız gereken yatırımdır.”

Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, dünya şu anda 18 doğrudan hava yakalama tesisine sahip. ABD petrol şirketi Occidental ayrıca 2024’ün sonlarında yılda 1 milyon ton CO2 toplamak için büyük ölçekli bir DAC tesisi kurmayı planlıyor.

BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlamak ve giderek artan şiddetli iklim etkilerinden kaçınmak için önümüzdeki on yıllarda CO2’yi büyük ölçüde ortadan kaldırmak için DAC gibi enerji yoğun ve maliyetli teknolojilerin gerekli olacağını söyledi.

Bir IPCC yazarı ve Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nde profesör olan Heleen De Coninck, DAC’nin faydalı olması için CO2 içermeyen enerjiyle desteklenmesi gerektiğini ve sera gazı emisyonlarındaki acil azalmaların yerini almaması gerektiğini söyledi.

“Şu anda gerekli olanı yapmaktan kaçınmaya yol açarsa geri tepebilir” dedi.

© Thomson Reuters 2022
genel-8