10 Eylül 2021'de Miami, Florida'da bir CVS eczanesinde ve MinuteClinic'te bir şişe grip aşısı.

10 Eylül 2021’de Miami, Florida’da bir CVS eczanesinde ve MinuteClinic’te bir şişe grip aşısı.
Fotoğraf: Joe Raedle (Getty Resimleri)

Yeni araştırmalar, yaşlılarda grip aşısının daha da fazla fayda sağladığını öne sürüyor. Çalışma, en az bir grip aşısı olan 65 yaş üstü yetişkinlerin, dört yıl sonraya kadar Alzheimer hastalığı teşhisi konma olasılığının belirgin şekilde daha düşük olduğunu buldu. Bununla birlikte, neden-sonuç bağlantısını doğrulamak ve bu koruyucu etkinin nereden geldiğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacaktır.

Alzheimer hastalığı demansın en yaygın şeklidir ve şu anda daha fazlasını etkiler 5 milyon Amerikalı. Düzenli egzersiz gibi bir kişinin Alzheimer riskini azaltabilecek yaşam tarzı alışkanlıkları ve semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilecek ilaçlar vardır. Ancak ilerlemesini büyük ölçüde önlediği veya tersine çevirdiği bilinen hiçbir tedavi yoktur. Ancak, bazı araştırmalar bir noktaya işaret etti. ilişki Bu enfeksiyonların önlenmesinin veya tedavi edilmesinin insidansını azaltabileceği veya başlamasını geciktirin.

2020’de, Houston’daki Texas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi’ndeki araştırmacılar tıbbi kayıtları analiz etti ve bir bağlantı buldum grip aşısı ile daha düşük ilişkili Alzheimer teşhisi riski arasında. Bu sefer, daha da büyük bir tıbbi iddia veritabanına başvurdular ve ABD genelinde, grip aşısı olan veya olmayan, 65 yaş üstü yaklaşık bir milyon çift yetişkinin sonuçlarını karşılaştırabildiler. Çiftler yaş ve ortalama 46 ay takip edilmiştir.

Çalışma süresi boyunca, aşılanmamış yetişkinlerin %8.5’ine Alzheimer teşhisi kondu veya aşılı bireylerin %5.1’ine kıyasla, Alzheimer’ı yönetmek için sıklıkla kullanılan ilaçlar alındı ​​- yaklaşık %40 daha düşük nispi risk. Ayrıca kümülatif bir etki olduğu ortaya çıktı, öyle ki, çalışma süresi boyunca her yıl düzenli olarak aşılanan kişilerde Alzheimer geliştirme olasılığı en düşüktü. Bulgular yayınlanan Alzheimer Hastalığı Dergisi’nde bu ay çevrimiçi.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, belirli mikropların yaşamın erken dönemlerinde enfeksiyondan sonra beyinde saklanabileceğini ve doğrudan tetiklemek Alzheimer’ın, özellikle herpes virüslerinin gelişimi. Ancak yazarlar, bu çalışmada görülen bağlantının mutlaka influenzaya özgü olmadığını düşünüyor. Aksine, daha çok bağışıklık sistemimiz ve yaşlanan beyin arasındaki ilişkiyle ilgili.

UT’nin McGovern Tıp Okulu’ndaki Nörobilişsel Bozukluklar Merkezi direktörü Paul Schulz, “Birkaç aşının Alzheimer hastalığından koruyabileceğine dair kanıtlar olduğundan, bunun grip aşısının spesifik bir etkisi olmadığını düşünüyoruz” dedi. a Beyan. “Bunun yerine, bağışıklık sisteminin karmaşık olduğuna ve pnömoni gibi bazı değişikliklerin onu Alzheimer hastalığını daha da kötüleştirecek şekilde etkinleştirebileceğine inanıyoruz. Ancak bağışıklık sistemini harekete geçiren diğer şeyler bunu farklı bir şekilde, Alzheimer hastalığından koruyan bir şekilde yapabilir.”

Bu tür gözlemsel çalışmalar yalnızca iki şey arasındaki ilişkiyi gösterebilir, aşılama ile Alzheimer riski arasında bir neden-sonuç ilişkisini açıkça kanıtlayamaz. Ancak diğer araştırma ekipleri bir benzer bağlantı. Ve elbette, grip ve diğer hastalıklara yönelik aşılar, hedefledikleri mikroplardan kaynaklanan ciddi hastalıkları önlemede etkili olmaya devam ediyor – bu faydalar, yaşlı insanlar için daha da belirgin olma eğilimindedir.

Aşıların beynimizi iyi durumda tutmaya neden yardımcı olabileceğini tam olarak anlamak zaman alacak, ancak şimdiden bizim için pek çok iyi şey yapıyorlar. Araştırmacılar, bir sonraki aşamada covid-19 aşılarının bunamaya karşı benzer bir tamponlama etkisi sağlayıp sağlayamayacağını araştırmayı planlayabilirler.genel-7