Google, Kasım ayında Hangouts mesajlaşma hizmetini kapatacağını ve mobil uygulama kullanıcılarına bugün Gmail’de veya Chat uygulamasında Google Chat’e geçmelerini söylemeye başlayacağını duyurdu. Haber bekleniyordu: Google’ın Hangouts’un planlanan bitişini Chat lehine ilan etmesinden bu yana neredeyse iki yıl geçmişti. Temmuz 2021’de Google, Workspace kullanıcılarını Chat’e yönlendirmeye başlarken, kişisel Gmail hesabı sahipleri Hangouts’u Gmail üzerinden kullanmaya devam edebilir.

Google, bu geçişi yapmalarını isteyen bir uygulama içi ekran gösterdikten sonra Hangouts mobil kullanıcılarını hemen Chat’e taşıyacaktır. Chrome Hangouts uzantısını kullanan kişilerden web’de Chat’e geçmeleri veya Web Chat uygulamasını yüklemeleri istenecektir. Temmuz ayından itibaren, web üzerinde Gmail’de Hangouts kullanan kişiler Gmail’de Chat’e yükseltilecektir.

“Herkesi Chat’e geçmeye teşvik etmekle birlikte, Web üzerinde Hangouts yıl sonuna kadar kullanılabilir olmaya devam edecek. Kullanıcılar, Web üzerinde Hangouts’un Chat on’a yeniden yönlendirilmeye başlamasından en az bir ay önce bir ürün içi bildirim görecektir. web”, Amerikan devi bir blog yazısında söyledi.

Ekim 2022’ye kadar web erişimi

Hangouts kullanıcıları, hizmet Kasım ayında devre dışı bırakılmadan önce verilerini indirmek için Google Paket Servisi’ni kullanabilir. Hepsi olmasa da bazı görüşmeler otomatik olarak Hangouts’tan Chat’e aktarılır. Bu nedenle Google, kullanıcılara bir destek sayfasında Hangouts için Paket Servisi aracının nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar sağlamıştır.

Google, kullanıcıların en az Ekim 2022’ye kadar Google Hangouts’a ve ilgili tüm verilere web üzerinden erişebileceğini belirtiyor. Görüşmeleriniz de dahil olmak üzere Hangouts hesap verilerini en az Kasım 2022’ye kadar indirebilecekler. Google, önümüzdeki aylarda Chat’e doğrudan aramalar, Spaces’ta sohbet ve birden çok resmi paylaşma ve görüntüleme yeteneği dahil olmak üzere daha fazla özellik eklemeyi planlıyor.

Amerikan devi, Sohbet aracının Hangouts’tan daha fazla işbirliği için uygun olduğunu iddia ediyor. Ve bu platformun kullanıcıların belgeleri, slaytları veya elektronik tabloları yan yana düzenleme modunda düzenlemesine izin verdiğini unutmayın. Ayrıca, hibrit çalışma için oluşturulmuş başka bir uygulama olan topikal işbirliği için Spaces uygulamasını da içerir.

Google, 2013’te Hangouts’u başlatmıştı ve Google’ın işbirliği uygulamaları oluşturmaya yönelik oldukça karmaşık görünen yaklaşımının bir parçası. Hangouts yıllardır ana sohbet uygulamasıydı, ancak görüntülü toplantılar için Hangouts Meet’i, ardından görüntülü toplantılar için Duo ve Meet’i başlattı. Bu ayın başlarında Google, Duo ve Meet’i birleştirmeye karar verdi.

Kaynak : ZDNet.comgenel-15