Christian Lawless kurulduğunda Dönüşüm Sermayesi 2015’te fintech daha yeni canlanmaya başlamıştı.

Ancak Lehman Brothers ve Barclays’de sermaye piyasalarında liderlik pozisyonlarında görev yaptıktan sonra girişim şirketini kuran Lawless, şirketler kritik işletim altyapısını buluta taşıdıkça finansal hizmetler altyapısının çözüleceğine dair bir vizyona sahipti. Lawless, Conversion Capital’ın birinci ve ikinci fonları için sırasıyla 10 milyon dolar ve 20 milyon dolar topladı.

Conversion Capital’in kuruluşundan bu yana, firma 60’tan fazla startup’ı destekledi ve portföyü arasında kurumsal harcama devi Ramp, Vesta, Figure, Braid, Blend, Wisetack ve Booster Fuels ve diğerlerini sayıyor. Çoğunlukla M&A ve bir halka arz yoluyla olmak üzere 17 çıkış gördü (Karışım).

Conversion kurulduğundan bu yana, fintech, tüm dünyadaki finansal hizmet şirketlerinin pandemi kaynaklı, hızlandırılmış bir dijital dönüşüm tarafından yönlendirilen esasen patlama yaptı. Lawless’ın altyapının uzayda yeniliğin kilidini açmanın anahtarı olduğuna dair inancı, altyapı şirketleri bir gerileme döneminde bile uzaydaki en büyük girişim finansmanı alıcıları arasında olmaya devam ettikçe doğrulandı.

Bugün, Dönüşüm Sermayesi erken aşamadaki fintech ve altyapı girişimlerini desteklemek için üçüncü fonu için (önceki fonunun altı katından fazla) 122 milyon dolar topladığını duyurdu. Lawless, kendisi ve ortakları Blend dedi kurucu ortaklar Eugene Marinelli ve Erin Collard, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 100 milyon dolar toplamak ve bu hedefi tutturmak için yola çıktılar. Firma daha sonra 2022’nin ilk çeyreğinde 22 milyon dolar daha topladı. Şu anda yönetim altında 254 milyon dolarlık varlığa sahip.

Geri dönüşüm planları En son fonundan 25 ila 30 fintech şirketi, sonraki yatırımlar için en az %30 ayırıyor. Yazılım, bulut altyapısı ve veri teknolojileri oluşturan girişimlere odaklanacak. şimdiye kadar, tFirma, yeni fondan fintech ortamında ve “yapısal dönüşüm geçirdiğine” inandığı bitişik sektörlere sermaye dağıtmaya başladı.

Dönüştürmek “Kurucu liderliğindeki mühendislik ekipleri” ile A Serisi şirketler aracılığıyla 500.000 ila 5 milyon dolar arasında değişen ilk kontrolleri tohum öncesi için dağıtacak. AslındaLawless, Conversion’ın yükseleceğinden şüphelendiği bir trend üzerine bahse girdiğini söyledi – halka açılan şirketlerden mühendisler kendi şirketlerini kurmak için ayrılıyorlar.

2021 çılgınlığında, A Serisi Dönüşüm için “oynamak için” çok pahalı hale geldi, ancak Lawless “bunun şimdi sıfırlanacağını” düşünüyor.

Bu arada, Dönüşüm, neye yatırım yapacağına olduğu kadar neye yatırım yapmayacağına da önem veriyor.

Lawless, TechCrunch’a “Bilanço riski alan şirketlere asla yatırım yapmadık ve bu nedenle bizi bir borç verene yatırım yaparken bulamayacaksınız” dedi. “Örneğin, 2017’de eşler arası doğrudan kredi verme çılgınlığından kurtulduk. Ayrıca birçok ipotek kredisi şirketinden de kaçındık ve bunun yerine kazmalara ve küreklere ve asıl temel teknolojinin kendisine yatırım yapmayı seçtik.”

Ayrıca, özellikle, Lawless, Bolivyalı bir anne ve İrlandalı bir babadan doğmasına rağmen, yatırımcı LatAm’da ve Avrupa’nın çoğunda – yerel para birimleri ve politikalar hakkında derin bir bilgi birikiminin bunu etkili bir şekilde yapmak için gerekli olduğuna inandığı – sermaye dağıtmayacak. Yerine, Lawless’a göre, dönüşüm, yatırımlarını “makro arka rüzgarlardan ve küresel ayrışmadan fayda sağlayacağına” inandığı ABD ve Londra merkezli şirketlerle sınırlıyor.

“Tecrübemiz, ABD’nin inovasyonun merkez üssü olmaya devam edeceğine olan inancımızı artırıyor. Önceki piyasa düzeltmeleri, dünyanın en dayanıklı ekonomisine sahip olduğumuzu kanıtladı” dedi. “Hala Amerika Birleşik Devletleri bir startup olsaydı, dünyanın en büyük startuplarından biri olurdu ve umutla istikrarlı politikalar, istikrarlı politikalar ve istikrarlı ekonomilerden inşa edilen ve doğan ekosisteme yatırım yapmak istiyoruz.”

Özellikle, Dönüşüm şu öncül altında çalışır: Tedarik zincirinin ve imalatın yeniden tahsis edilmesi, özellikle finansal hizmetler gibi yüksek düzeyde düzenlemeye tabi sektörlerin artık yalnızca yerinde oluşturup buluta geçmekle kalmayıp bulutta da oluşturabileceği gerçeği göz önüne alındığında, altyapı teknolojileri için “muazzam bir fırsat” sunuyor. .

Geçen yıl, diğer birçok VC’nin bir yatırım çılgınlığına girmesiyle, Dönüşüm ihtiyatlı bir şekilde ilerledi.

TechCrunch’a “Her zaman baktığım bir şey, muhtemelen bir boğa piyasasında para toplamayı ve ardından bir ayı piyasasında konuşlandırmayı tercih etmenizdir” dedi. “Geçen yıl aslında çok fazla sermaye tahsis etmedik, çünkü piyasa inanılmaz derecede aşırı ısınmış görünüyordu ve her şey bir durgunluğa ya da bir tür düzeltmeye işaret ediyor gibiydi.”

Bu nedenle Lawless, Conversion’ın 2021’de şirketlere yapılan “bir avuç” yatırım dışında çok fazla sermaye ayırmadığını da sözlerine ekledi.

TechCrunch’a “Yani hala bu sermayenin büyük bir çoğunluğuna sahibiz ve şimdi onu gerçekten dağıtmaya başlamaktan oldukça heyecanlıyız” dedi.

“Kimsenin mezarına atladığımızı söylemek istemiyorum. Mesele bu değil, ancak bir yatırımcı olarak, birçok küresel makroekonomik şey oluyor… ve fintech’in tüm bu sorunları çözmeye yardımcı olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Haftalık fintech bültenim The Interchange 1 Mayıs’ta yayınlandı! Üye olmak burada gelen kutunuza almak için.

genel-24