Trump Beyaz Saray genelkurmay başkanı Mark Meadows'un eski yardımcısı Cassidy Hutchinson, 6 Ocak'ta ABD Başkenti'ne yapılan saldırıyı araştıran Meclis seçim komitesinin 28 Haziran 2022 Salı günü Washington'daki Capitol'de bir duruşma düzenlediğini dinliyor.

Trump Beyaz Saray genelkurmay başkanı Mark Meadows’un eski yardımcısı Cassidy Hutchinson, 6 Ocak’ta ABD Başkenti’ne yapılan saldırıyı araştıran Meclis seçim komitesinin 28 Haziran 2022 Salı günü Washington’daki Capitol’de bir duruşma düzenlediğini dinliyor.
Fotoğraf: J. Scott Applewhite (AP)

Başkan Donald Trump’ın genelkurmay başkanı Mark Meadows’un eski bir yardımcısı olan Cassidy Hutchinson, Salı günü 6 Ocak ayaklanmasını araştıran Meclis seçim komitesinin hazırlıksız duruşması sırasında bir dizi bomba attı. Eski cumhurbaşkanı ve genelkurmay başkanının şiddet tehdidini önceden bildiğini ve Trump’ın bir noktada kendi limuzinini kaçırmaya ve devam eden isyana yönlendirmeye çalıştığını söyledi.

Diğerlerinin yanı sıra Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien’ın Capitol’deki şiddet potansiyeline ilişkin uyarılarını açıklayan Hutchinson, Başkan Trump’a destekçilerinin silahlı olduğu konusunda bilgi verilmiş olmasına rağmen metal dedektörlerinin ve diğer güvenlik önlemlerinin kaldırılmasını istediğini söyledi. saldırıdan önceki mitingi.

Beyaz Saray yasama işleri ofisinde görev yaptıktan sonra yaklaşık 10 ay boyunca Meadow’un baş yardımcısı olarak görev yapan Hutchinson, yeminli ifadesinde 6 Ocak’ta şiddet olasılığının iyi bilindiğini ve Trump’ın çalışanlarının en kıdemli üyeleri tarafından geniş çapta tartışıldığını söyledi. etkinlikten önceki günler; o Sır Servis yetkilileri, önceki akşam rallicilerin kendilerini silahlandırdığına dair raporlar almıştı; ve Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın 6 Ocak’tan önceki günlerde Beyaz Saray’ı Capitol’deki şiddetle ilgili artan endişeler konusunda uyardığını.

Komite tarafından oynatılan bir video ifadesinde Hutchinson, miting öncesinde Trump avukatı Rudy Giuliani’nin katıldığı bir toplantıyı anlattı ve burada hem OathKeepers milislerinden hem de OathKeepers milislerinden bahsettiğini hatırlattı. gururlu çocuklar. Büyük bir jüri, her iki grubun üyelerini kışkırtıcı komplo işlemekle suçladı. Savcılar, mesajların milis lideri Stewart Rhodes’un Trump’ın grubu “ona DC’de ona yardım etmek” için çağırabileceğine inandığını gösterdiğini iddia etti.

Hutchinson, ayaklanma günü sabah 10:15’te Beyaz Saray operasyon şefi Tony Ornato’nun Trump’a mitinge katılanlarda bulunan silahlar hakkında bilgi verdiğini söylediğini ifade etmeye devam etti. Hutchinson, o sabah saat 10.00’daki bir toplantı sırasında, o ve Ornato’nun Meadows’a tehdit hakkında bilgi verdiklerini ve “bıçaklar, tabancalar – tabanca ve tüfekler – ayı spreyi, vücut zırhı, mızraklar ve bayraklar” dahil olmak üzere silahları tarif ettiklerini söyledi. Ofisinde bir kanepede oturan Meadows, nadiren telefonundan başını kaldırdığını söyledi.

Meadows daha sonra Ornato’ya cumhurbaşkanına silahlar hakkında bilgi verip vermediğini sordu. Hutchinson, Ornato’nun sahip olduğunu söyledi.

“Bay Ornato’nun 6 Ocak sabahı mitingde başkana silahlardan bahsettiğini anlıyor musunuz?” Başkan Yardımcısı Liz Cheney, Hutchinson’a sordu. Hutchinson, “Bay Ornato’nun bana aktardığı buydu,” dedi.

Cheney, çevrede kalabalığın içinde silah görüldüğünü bildiren çeşitli memurların da dahil olduğu komite tarafından elde edilen polis telsizi yayınlarının ses kaydını çaldı. Memurlar tarafından açıklanan silahlar arasında bir AR-15 ve diğerleri “Glock tarzı” tabancalar vardı.

“AR-15’ler ve 14. ve Bağımsızlık,” dedi Cheney, memurlardan birini kasetlerde tekrarlayarak.

Chene, binlerce rallicinin güvenlik taramalarına katılmayı reddettiğini söyledi. Metalden geçen ve silah kontrolü yapılanların içinde biber gazı, bıçak, muşta, şok tabancası, vücut zırhı, gaz maskesi, cop ve diğer kör silahlar bulunduğu belirtildi.

Hutchinson daha sonra, Ornato’nun mitingin ardından Trump’ın limuzinindeki sahneyi anlattığını, çünkü Trump’a ilk önce güvenlik ekibi tarafından Capitol’deki kalabalığa katılamayacağını bildirdi. Hutchinson’a göre Ornato, Trump’ın direksiyona geçtiğini ve “Ben [fucking] Devlet Başkanı. Şimdi beni Capitol’e götürün.” Ornato, Trump’ın detay şefi Robert Engel’in başkanın kolunu tuttuğunu ve ona bunun olmayacağını söylediğini söyledi.

Bu gelişmekte olan bir hikaye.genel-7