Stetson Üniversitesi, video oyunu karakterlerinin cinselleştirilmesinin oyuncular üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösteren bir araştırma yaptı. Bu, psikoloji profesörü Christopher Ferguson tarafından yönetilen bir bilim adamları ekibi tarafından yapıldı.Artık toplumda, video oyunlarında kadın karakterlerin cinselleştirilmesinin sözde erkek oyuncuları kadın düşmanı olmalarına, kadınlarda depresyona ve düşük benlik saygısına neden olduğuna dair bir görüş var.

Araştırmacılar, bu konuyla ilgili 18 yayınlanmış çalışmanın bir meta-analizini gerçekleştirdi ve bu, hipotezlerini ve sonuçlarını test etmeyi mümkün kıldı. Bu çalışmaların bir parçası olarak bilim adamları, kadınlara yönelik saldırganlığın artmasının yanı sıra erkekler arasında cinsiyetçi tutumların yayılmasını da ölçmeye çalıştı. Ayrıca kızların depresyon ve dış görünüşlerinden memnuniyetsizlik düzeyleri ölçüldü.

Meta-analiz, cinselleştirilmiş video oyunları ile cinsiyetçi tutumlar veya zihinsel sağlık sorunları arasında bir ilişki göstermedi. Ancak çalışmalarda çok fazla abartı olduğu ve bazılarının yeterince bilimsel olmadığı ortaya çıktı.

Ferguson, bu tür oyunlarda halk sağlığı açısından bir sorun görmediğini belirtti. Bu arada, şiddet içeren oyunlar ile gerçek hayattaki benzer davranışlar arasındaki bağlantıyı inceleyen çalışmalarda da bir ilişki bulunamadı.

Daha önceki araştırmalar, Rusların video oyunlarından tasarruf etmeye başladığını gösterdi.genel-22