BMW Group, 2025’te piyasaya sürülecek olan otomobil üreticisinin yeni elektrikli araç platformu için gelişmiş sürücü destek sistemi sağlamak için Valeo’dan yardım aldı.

Valeo için önemli bir kazanım olan anlaşma, BMW için de önem taşıyor. Otomobil üreticisi, on yılın sonuna kadar küresel EV satışlarında %50 pazar payı elde etmeyi hedefliyor ve Neue Klasse adlı yeni EV platformunu bu hedefe ulaşmanın anahtarı olarak görüyor. Ortaklık ayrıca BMW’nin EV’lerle ilgili değişen stratejisi hakkında biraz daha fikir veriyor.

Valeo, BMW’nin yeni nesil EV’lerini park etmek ve manevra yapmak için sensörler ve yazılımın yanı sıra sensörler ve araç arasındaki veri akışını yöneten gelişmiş sürücü yardım sistemi alan denetleyicisini sağlayacak.

Özel bir EV platformu geliştirmek, Alman otomobil üreticisi için bir dönüm noktası. BMW, aynı hat üzerinde gazla çalışan, hibrit ve akülü elektrikli araçlar oluşturmaya yönelik hibrit bir yaklaşımla bahislerini korumadan önce konsepti ilk EV’si i3 ile test etti. Ancak bu, yeni BMW modellerinin geliştirilmesini ve piyasaya sürülmesini geciktirdi.

22 Haziran’da yayınlanan 2022 AlixPartners Küresel Otomotiv Görünümü’ne göre, alt kompakt otomobillerden minibüslere kadar çeşitli EV’leri destekleyebilecek yapılandırılabilir platformlar, otomobil üreticilerinin sürdürülebilir büyümesi için çok önemli olacak.

GM’nin EV’leri, modüler mimarisi 19 farklı pil ve sürücü konfigürasyonu üretebilen, GM’nin pil-elektrik operasyonlarını ölçeklendirmesine ve maliyetleri düşürmesine yardımcı olan otomobil üreticisinin yeni Ultium pil platformunu temel alıyor.

Volkswagen Grubu’nun EV’lerinin yaklaşık %30’u, otomobil üreticisinin dün Çin pazarı için piyasaya sürdüğü ID.AERO sedan da dahil olmak üzere MEB (Modüler Elektrikli Sürücü Matrisi) mimarisine dayanıyor. Otomobil üreticisi, bu payın 2025 yılına kadar %80’i geçmesini bekliyor.

BMW “Neue Klasse” ayrıca Valeo’nun yeni nesil ultrasonik sensörlerini, çevre görüş kameralarını ve uyuşukluk, yorgunluk veya sürücünün dikkat dağınıklığını algılayabilen yeni çok işlevli iç kamerasını kullanacak.

Qualcomm Snapdragon SoC’ler tarafından desteklenen ADAS etki alanı denetleyicisi, Valeo’nun düşük hızlı sürüş için yazılım platformunun yanı sıra BMW ve Qualcomm’dan makine öğrenimi yazılımına ev sahipliği yapacak. Sistem, otomobilin yaşam döngüsü boyunca yeni özellikler ve yükseltmeler eklemenin yanı sıra gerçek zamanlı haritalama ve konum verilerini toplayacak.

Valeo’nun konfor ve sürüş destek sistemleri başkanı Marc Vrecko yaptığı açıklamada, “Entegre yazılım yığınımızdan kaynaklanan fırsatların ötesinde, etki alanı denetleyicisinin kendisi, daha güvenli ve daha akıllı mobilite stratejimizde önemli bir köşe taşıdır.” Dedi.

BMW, Salı günü yapılan yorum talebine hemen yanıt vermedi.genel-24