Arm, mobil cihazlarda donanım tabanlı ışın izlemeyi ilk kez içeren yeni amiral gemisi Immoralis GPU’yu bugün duyuruyor. PC’ler ve en yeni Xbox Series X ve PS5 konsolları yavaş yavaş etkileyici ışın izlemeli görsellere doğru ilerlerken, Ölümsüz-G715 Android telefonlarda ve tabletlerde aynısını sunan ilk Arm GPU olacak şekilde tasarlanmıştır.

MediaTek ve Samsung gibiler tarafından kullanılan bir GPU olan Mali’nin üzerine inşa edilen Immoralis, aşağıdakilerle tasarlanmıştır. 10-16 çekirdek akılda ve önceki nesil premium Mali GPU’lara göre yüzde 15’lik bir artış vaat ediyor. Arm, Immoralis’i bugüne kadar sevk edilen 8 milyar Mali GPU ile başarısının ardından mobilde ışın izlemeye geçişin başlangıcı olarak görüyor.

Yeni Immoralis GPU, 10 veya daha fazla çekirdeğe sahip olacak.
Resim: Kol

“Zorluk, Işın İzleme tekniklerinin çip üzerinde mobil sistem (SoC) genelinde önemli ölçüde güç, enerji ve alan kullanabilmesidir.” Andy Craigen’i açıklıyor, Arm’da ürün yönetimi direktörü. “Ancak, Immoralis-G715’teki Işın İzleme, gölgelendirici çekirdek alanının yalnızca yüzde 4’ünü kullanır ve donanım hızlandırma yoluyla yüzde 300’den fazla performans iyileştirmesi sağlar.”

Arm, geçen yılki Mali-G710’da zaten yazılım tabanlı ışın izleme sağlıyor, ancak donanım desteği vaadi, 2023’ün başında bu çip ile amiral gemisi akıllı telefonları görmeye başlayacağımız anlamına geliyor.

Craigen, “İş ortaklarımız hazır, donanım hazır ve geliştirici ekosistemi (almak üzere) hazır olduğu için Immoralis-G715’te donanım tabanlı Işın İzleme desteği sunmaya karar verdik” diyor. Arm, bugün mobil GPU’larında yalnızca birkaç ışın izleme örneği sağlıyor ve henüz hiçbir oyun geliştiricisinden net bir taahhüt yok.

Arm ayrıca Mali-G715 ile ana Mali hattında bir güncellemeye sahiptir. Bu GPU, mobil cihazlarda oyun performansını ve enerji tasarrufunu artırmak için değişken oranlı gölgeleme (VRS) içerir. VRS, oyundaki bir sahnenin daha fazla ayrıntı gerektiren kısımlarını oluşturur, bu nedenle arka plandaki ayrıntılar için çok fazla işleme gücü gerekmez. Craigen, “Oyun içeriğinde Değişken Hızlı Gölgelendirmeyi etkinleştirirken, saniyede kare sayısında yüzde 40’a varan iyileştirmeler gördük” diyor. Diğer iyileştirmeler, bu en son Arm GPU’ların, geçen yıl tanıtılan önceki Mali-G710 GPU’suna göre yüzde 15’lik bir enerji verimliliği artışı sağlayacağı anlamına geliyor.

Arm’ın GPU’larında donanım tabanlı ışın izlemeyi destekleme hamlesi, mobil Android oyunları için önemli bir adımdır. Işın izleme şu anda genellikle oyun bilgisayarlarında veya en yeni Xbox Series X ve PS5 konsollarında bulunan güçlü GPU’larla sınırlıdır. Nvidia’nın sahip olduğu daha önce gösterilmiş geçen yıl Arm ile birlikte ışın izleme, ancak MediaTek Kompanio 1200 Arm işlemci ile eşleştirilmiş bir RTX 3060 GPU’ydu. Bu çaba PC’lere ve muhtemelen Chromebook benzeri dizüstü bilgisayarlara odaklanıyor, ancak Arm’ın yeni Immoralis’i tamamen Android’e odaklanıyor.

Epic Games, MediaTek ve Unity’nin yanı sıra Unreal Engine ile Immoralis’in arkasına desteğini koyuyor. Bu, bunun gibi yeni bir mobil GPU için beklediğiniz türden bir endüstri desteğidir, ancak gerçek test, kaç tane mobil oyun geliştiricisinin ışın izlemeyi uygulamaya başladığı olacaktır. Konsol oyunlarında ışın izlemeyi görmek hala inanılmaz derecede nadirdir, bu nedenle yakın zamanda ışın izlemeye geçen bir mobil oyun seli görmemiz olası değildir.genel-2