Dünya gibi yaşama ev sahipliği yapabilecek yaşanabilir ötegezegenler bulma arayışında sıvı su, yaşam olasılığını göstermede kilit rol oynamıştır. Bilim adamları Dünya’dakine benzer su kütleleri ararken, bir araştırma, başka koşullar altında da dış gezegenlerin yüzeyinde milyarlarca yıl boyunca sıvı suyun var olabileceğini öne sürüyor. Bern Üniversitesi, Zürih Üniversitesi ve Ulusal Araştırmada Yeterlilik Merkezi (NCCR) Gezegenlerinden araştırmacılar, yaşanabilir ötegezegen arayışının neden şu anda kullanılandan farklı bir yaklaşıma ihtiyaç duyabileceğini açıkladı.

Zürih Üniversitesi’nde Teorik Astrofizik Profesörü ve kitabın ortak yazarı Ravit Helled’e göre ders çalışma, “Suyun Dünya’da sıvı olabilmesinin nedenlerinden biri de atmosferidir.” Dünya üzerindeki doğal sera etkisinin okyanuslar, nehirler ve yağmur için uygun koşulları geliştirmek için doğru miktarda ısıyı yakaladığını söyledi.

Dünya oluştuğunda, atmosferi çoğunlukla ilkel bir atmosfer olarak adlandırılan Hidrojen ve Helyumdan oluşuyordu. Dünya bu atmosferi zamanla kaybederken, bazı büyük gezegenler onu süresiz olarak koruyabilir.

“Böyle devasa ilkel atmosferler aynı zamanda bir sera etkisine neden olabilir – bugün Dünya’nın atmosferine çok benzer. Bu nedenle, bu atmosferlerin sıvı su için gerekli koşulları yaratmaya yardımcı olup olmayacağını öğrenmek istedik” dedi Helled.

Yayınladıkları çalışmada, Doğa Astronomi, araştırmacılar sayısız gezegeni modellediler ve milyarlarca yıl boyunca gelişimlerini simüle ettiler. Sadece atmosferin özelliklerini değil, gezegenlerin yıldızlarının radyasyon yoğunluğunu ve dışa doğru yayılan iç ısılarını da gözlemlediler.

“Bulduğumuz şey, birçok durumda, özellikle yıldızlarına yakın gezegenlerde, yıldızlardan gelen yoğun radyasyon nedeniyle ilkel atmosferlerin kaybolduğudur. Ancak atmosferin kaldığı durumlarda, sıvı su için doğru koşullar oluşabilir” dedi.

Araştırmacı, bulgularının, koşulların gezegenlerde on milyarlarca yıla kadar sürebileceğini öne sürdüğünü vurguladı. Bununla birlikte, başka bir ortak yazar olan Christoph Mordasini, gezegenler doğru koşullara sahip olsa bile, “böyle egzotik bir potansiyel habitatta yaşamın ortaya çıkmasının ne kadar muhtemel olduğu belirsiz” dedi.genel-8