ABD Hazinesi, devlet kurumu Rostec’e yaptırımlar uyguladı ve 11 Ağustos’a kadar onunla işlemlerin tamamlanması için bir son tarih belirledi. Bu, finans departmanının yaygın genel lisansında belirtilmiştir.


Belge, olağan şekilde gerçekleştirilen ve devlet şirketi Rostec’in yanı sıra %50 veya daha fazla hisseye sahip olduğu diğer kuruluşların dahil olduğu işlemlerin kademeli olarak azaltılması için gerekli olan tüm işlemlere 00’a kadar izin verildiğini belirtiyor. :01 ABD Doğu Sahili saati (07:01 Moskova saati) 11 Ağustos 2022.

Ajans ayrıca sivil havacılıkla ilgili Rus şirketleri, Rusya Federasyonu dışında kayıtlı uçaklar, Nefaz ve Tutaev Motor Fabrikası ile yaptırımların altına giren tarımsal ekipman için bir dizi işleme izin verdi.

Yeni ABD yaptırımları listesinde Rostec’e ek olarak, Gelişmiş Araştırma Vakfı, birkaç Rus araştırma enstitüsü, PJSC Kamaz, S. V. Ilyushin’in adını taşıyan OJSC Havacılık Kompleksi, United Aircraft Corporation (UAC), adını taşıyan Savunma Bakanlığı’nın GLIT’leri yer alıyor. V.P. Chkalova, Tupolev PJSC.

Son olarak, yeni yaptırımlar arasında Rusya’dan altın ithalatının yasaklanması da yer alıyor. ABD Hazine Bakanlığı diyor ki: “Yasaların gerektirdiği veya Yabancı Varlıklar Kontrol Bürosu tarafından izin verilen veya başka şekilde yetkilendirilen durumlar dışında, Rusya Federasyonu’ndan Amerika Birleşik Devletleri’ne altın ithalatı yasaktır”. Bakanlık, bu emrin yürürlüğe girdiği tarihte Rusya Federasyonu dışında bulunan altın için yasağın geçerli olmadığını belirtti (yayınlandığı tarihte yürürlüğe girer).

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamaları, yasağın diğer şeylerin yanı sıra Rusya Federasyonu Merkez Bankası, Ulusal Varlık Fonu ve Rusya Maliye Bakanlığı’nı içeren altınla ilgili tüm işlemler için geçerli olduğunu belirtiyor.genel-22