bu Mars rover’ın hava sensörleri, Kızıl Gezegeni incelerken günlük kasırgalara ve daha fazlasına tanık oldu.

Jezero Krateri’ndeki ilk birkaç yüz gününde, NASAPerseverance Mars gezgini, Kızıl Gezegenin yüzeyine gönderilen bir görevin tanık olduğu en yoğun toz faaliyetlerinden bazılarını gördü. Gezici, toz şeytanları adı verilen yüzlerce toz taşıyan kasırga tespit etmekle kalmadı, Perseverance, devasa bir Mars toz bulutunu kaldıran rüzgar esintilerinin şimdiye kadar kaydedilen ilk videosunu da yakaladı.

Yakın zamanda yayınlanan bir araştırma makalesi Bilim Gelişmeleri İlk 216 Mars gününde veya sollarda gözlemlenen hava olaylarının hazinesini anlatıyor. Yeni bulgular, bilim insanlarının Mars’taki toz süreçlerini daha iyi anlamalarını ve bir gün Mars’ın ünlü olduğu toz fırtınalarını tahmin etmelerine yardımcı olabilecek ve geleceğin robotik ve insan kaşifleri için bir tehdit oluşturan bir bilgi birikimine katkıda bulunmalarını sağlıyor.

“Jezero Krateri, gezegendeki en aktif toz kaynaklarından birinde olabilir.”
Manuel de la Torre Juarez

Gazetenin baş yazarı, gezegen atmosferlerine odaklanan bir araştırma şirketi olan Aeolis Research’ten Claire Newman, “Mars’ta her yeni yere inişimiz, gezegenin hava durumunu daha iyi anlamak için bir fırsattır” dedi. Yolda daha heyecan verici havaların olabileceğini de sözlerine ekledi: “Ocak ayında tam üstümüzde bölgesel bir toz fırtınası vardı, ancak hala toz mevsiminin ortasındayız, bu nedenle daha fazla toz fırtınası görme olasılığımız çok yüksek. ”

Mars'ın Vahşi Rüzgarları

NASA’nın Perseverance Mars gezgini, 20 Temmuz 2021’de, görevin 148. Mars günü veya solunda Jezero Krateri boyunca dönen bu toz şeytanlarını yakalamak için navigasyon kamerasını kullandı. Kredi: NASA/JPL-Caltech/SSI

Perseverance, bu gözlemleri öncelikle gezici kameralar ve Fin Meteoroloji Enstitüsü ve NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı ile işbirliği içinde İspanya’daki Centro de Astrobiología tarafından yönetilen bir bilim aracı olan Mars Çevresel Dinamik Analizörüne (MEDA) ait bir dizi sensörle yaptı. MEDA, rüzgar sensörleri, güneş ışığını gezici etrafına saçarken kasırgaları algılayabilen ışık sensörleri ve toz ve bulut görüntülerini yakalamak için gökyüzüne bakan bir kamera içerir.

MEDA baş araştırmacı yardımcısı Manuel de la Torre Juarez, “Jezero Krateri gezegendeki en aktif toz kaynaklarından birinde olabilir” dedi. JPL. “Toz hakkında öğrendiğimiz her yeni şey gelecekteki görevler için yardımcı olacak.”

Sık Kasırgalar

Çalışma yazarları, tipik bir Mars gününde en az dört kasırganın Azim’i geçtiğini ve öğleden hemen sonra saatlerce süren yoğun bir dönemde saatte birden fazlasının geçtiğini buldular.

Perseverance Rover Rüzgar, Mars Ovası Üzerinden Toz Süpürüyor

NASA’nın Perseverance gezici aracındaki bir navigasyon kamerasından alınan bu görüntü dizisi, 18 Haziran 2021’de (görevin 117. sol ya da Mars günü) gezicinin izlerinin ötesinde Mars ovasında toz süpüren bir rüzgar esintisini gösteriyor. Bu GIF’teki toz bulutunun boyutunun 1,5 mil kare (4 kilometre kare) olduğu tahmin ediliyor; bu ölçekte, Mars’ta rüzgarla kaldırılan, görüntülerde yakalanan ilk toz bulutuydu. Kredi: NASA/JPL-Caltech/SSI

Gezicinin kameraları, rüzgar esintilerinin büyük toz bulutlarını kaldırdığı ve bilim adamlarının “hızlı hareketler” dediği üç olayı da belgeledi. Bunların en büyüğü, 1,5 mil kare (4 kilometre kare) kapsayan devasa bir bulut oluşturdu. Gazete, bu rüzgar esintilerinin toplu olarak, onlardan çok daha fazla olan kasırgalar kadar veya daha fazla toz kaldırabileceğini tahmin ediyor.

Newman, “Bu ani yükselmelerin seyrek olduğunu, ancak Mars atmosferinde her zaman dolaşan arka plan tozunun büyük bir kısmından sorumlu olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Jezero Neden Farklı?

Mars’ın her yerinde rüzgar ve toz hakim olsa da, araştırmacıların buldukları şey Jezero’yu farklı kılıyor gibi görünüyor. Bu daha büyük aktivite, kraterin, Newman’ın gezegen boyunca kuzeyden güneye uzanan ve genellikle toz fırtınası mevsiminde toz kaldıran bir “toz fırtınası yolu” olarak tanımladığı yere yakın olmasıyla bağlantılı olabilir.

Newman, Jezero’daki daha fazla aktivitenin, rüzgarın tozu kaldırmasını kolaylaştırabilecek yüzeyinin pürüzlülüğü gibi faktörlerden kaynaklanabileceğini de sözlerine ekledi. Bu, NASA’nın InSight iniş aracının – Jezero Krateri’nden yaklaşık 2,145 mil (3.452 kilometre) uzaklıkta, Elysium Planitia’da – hala toz yüklü güneş panellerini temizlemek için bir kasırga beklemesinin, buna karşın Perseverance’ın yakındaki yüzey toz temizlemesini ölçmesinin bir açıklaması olabilir. birkaç geçen kasırga tarafından.

Newman, “Azim nükleer enerjiyle çalışır, ancak bunun yerine güneş panellerimiz olsaydı, muhtemelen toz birikmesi konusunda endişelenmemize gerek kalmazdı” dedi. “Jezero Krateri’nde genellikle daha fazla toz kaldırılıyor, ancak orada ortalama rüzgar hızları daha düşük ve en yüksek rüzgar hızları ve kasırga aktivitesi Elysium Planitia ile karşılaştırılabilir.”

Aslında, Jezero’nun toz kaldırması ekibin isteyeceğinden daha yoğun oldu: Kasırgalarda taşınan kum, MEDA’nın iki rüzgar sensörüne zarar verdi. Ekip, kum tanelerinin Perseverance’ın direğinden dışarı çıkan rüzgar sensörlerindeki ince kablolara zarar verdiğinden şüpheleniyor. Bu sensörler özellikle hassastır çünkü doğru bir şekilde ölçmek için rüzgara maruz kalmaları gerekir. Rüzgarda savrulan ve muhtemelen kasırgalarda taşınan kum taneleri, Curiosity gezgininin rüzgar sensörlerinden birine de zarar verdi (Curiosity’nin diğer rüzgar sensörü, Gale Krateri’ne iniş sırasında çalkalanan enkaz nedeniyle hasar gördü).

Perseverance ekibi, Curiosity’nin hasarını göz önünde bulundurarak MEDA’nın kablolarına ek bir koruyucu kaplama sağladı. Yine de Jezero’nun havası onlardan daha iyi durumdaydı. De la Torre Juarez, ekibin rüzgar sensörlerinin çalışmaya devam etmesini sağlayacak yazılım değişikliklerini test ettiğini söyledi.

De la Torre Juarez, “Çok sayıda harika bilim verisi topladık” dedi. “Rüzgar sensörleri ironik bir şekilde ciddi şekilde etkilendi, çünkü ölçmek istediğimiz şeyi elde ettik.”

Referans: Claire E. Newman, Ricardo Hueso, Mark T. Lemmon, Asier Munguira, Álvaro Vicente-Retortillo, Víctor Apestigue, Germán M. Martínez, Daniel Toledo, Rob Sullivan’dan “Jezero krater, Mars’ın dinamik atmosferik ve rüzgarlı ortamı” , Ken E. Herkenhoff, Manuel de la Torre Juárez, Mark I. Richardson, Alexander E. Stott, Naomi Murdoch, Agustín Sanchez-Lavega, Michael J. Wolff, Ignacio Arruego, Eduardo Sebastián, Sara Navarro, Javier Gómez-Elvira, Leslie Tamppari, Daniel Viúdez-Moreiras, Ari-Matti Harri, Maria Genzer, Maria Hieta, Ralph D. Lorenz, Pan Conrad, Felipe Gómez, Timothy H. McConnochie, David Mimoun, Christian Tate, Tanguy Bertrand, James F. Bell, Justin N Maki, Jose Antonio Rodriguez-Manfredi, Roger C. Wiens, Baptiste Chide, Sylvestre Maurice, Maria-Paz Zorzano, Luis Mora, Mariah M. Baker, Don Banfield, Jorge Pla-Garcia, Olivier Beyssac, Adrian Brown, Ben Clark, Alain Lepinette, Franck Montmessin, Erik Fischer, Priyaben Patel, Teresa del Río-Gaztelurrutia, Thierry F ouchet, Raymond Francis ve Scott D. Guzewich, 25 Mayıs 2022, Bilim Gelişmeleri.
DOI: 10.1126/sciadv.abn3783

Misyon Hakkında Daha Fazla Bilgi

Perseverance’ın Mars’taki misyonunun temel hedeflerinden biri, eski mikrobiyal yaşam belirtilerinin araştırılması da dahil olmak üzere astrobiyolojidir. Gezici, gezegenin jeolojisini ve geçmiş iklimini karakterize edecek, Kızıl Gezegenin insan keşfinin önünü açacak ve Mars kaya ve regolitini (kırık kaya ve toz) toplayıp önbelleğe alan ilk görev olacak.

Sonraki NASA misyonları, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ile işbirliği içinde, bu mühürlü örnekleri yüzeyden toplamak ve derinlemesine analiz için Dünya’ya geri göndermek için Mars’a uzay aracı gönderecekti.

Mars 2020 Azim görevi, NASA’nın Kızıl Gezegenin insan keşfine hazırlanmaya yardımcı olacak Artemis’in Ay görevlerini içeren Ay’dan Mars’a keşif yaklaşımının bir parçasıdır.

Pasadena, California’da Caltech tarafından NASA için yönetilen JPL, Perseverance gezicisinin operasyonlarını inşa etti ve yönetiyor.uzay-2