Bir grip virüsüne çok benzeyen bilgisayar virüsleri, kullanıcının bilgisi olmadan kendi kopyalarını oluşturarak bilgisayarlar arasında yayılmak üzere geliştirilmiştir. Bilgisayar virüsü, kendisini bir belgeye veya yürütülebilir bir dosya olacak bir dosyaya (toplu iş dosyaları ve kabuk komut dosyaları gibi) ekleyerek yayılan kötü amaçlı bir yürütülebilir kod parçasıdır. Tarihteki en kötü 5 bilgisayar virüsünün kesin listesini görmek için okumaya devam edin.

En Kötü 5 Bilgisayar Virüsü

Siber suç, büyüyen bir endüstridir. Siber suçların maliyeti, dünya çapında daha fazla işletme çevrimiçi hale geldikçe ve internete bağlandıkça artmaya devam edecek. Aslında, kötü niyetli siber faaliyetin bileşenleri yalnızca siber suçları değil, aynı zamanda hassas iş bilgilerinin kaybını, istihdam kesintilerini, çevrimiçi faaliyetlere olan güvenin azalmasını ve itibarın zedelenmesini de beraberinde getirir. Bunları siber casusluğun maliyetiyle bir araya getirdiğimizde, küresel siber suçların maliyeti on trilyonlarca dolar olarak ölçülmektedir. Şimdi tarihteki en kötü 6 bilgisayar virüsüne bir göz atın.

Bir Bilgisayara Nasıl Virüs Bulaşır?

Bazı bilgisayar virüsleri, programları kesintiye uğratarak, belgeleri silerek veya sabit sürücüyü silerek bilgisayarınıza zarar vermek üzere tasarlanmıştır. Bazı virüsler kendilerini çoğaltarak herhangi bir internet etkinliğini gerçekleştirmeyi imkânsız hale getirir. Bu gibi durumlardan bilgisayarınızı koruyabilmek için kesinlikle cihazınızı ücretsiz bir VPN ile korumasını sağlayın. VPN sizi bilgisayar korsanlarından ve dolaylı olarak da bu bilgisayarınıza zarar verecek olan virüslerden korur. Lütfen daha az zararlı virüslerin bile cihazınızın performansına ciddi şekilde zarar verebileceğini unutmayın- ne pahasına olursa olsun kaçınmak isteyeceğiniz bir şey.

Klez

Klez, Microsoft Visual C++ ile yazılmıştı ve tarihteki en feci bilgisayar virüslerinden biriydi. Yüksek gizlilik tekniği nedeniyle, en yaygın anti-virüs yazılımı Klez’i algılayamaz. Klez, kendisini kullanıcının Outlook’taki adres defterinden rastgele seçilen adreslere gönderen bir “toplu postacı” olarak biliniyor. Virüs, virüslü makinede bir e-posta adresi aldığında, onu “gönderen” adresine dönüştürür. Klez, farklı konu satırları olan e-postalara ulaşır. Tanıdık bir başlık veya mesaj kalıbı olmadığı için virüs maalesef başarılı oldu.

Saser

Sasser ilk olarak 2004 yılının Nisan ayında keşfedildi. Bu virüs, Microsoft Windows XP ve Windows 2000’in güvenlik açığı bulunan sürümlerinde çalışan bilgisayarları hedef aldı. Sven Jaschan adlı bir Alman bilgisayar bilimi öğrencisi tarafından yazıldı. Sasses’i en kötü bilgisayar virüslerinden biri yapan şeyin ne olduğunu biliyor musunuz?

Bir kullanıcının tıklamasını gerektiren çoğu virüsün aksine, Sasser herhangi bir insan müdahalesi olmadan yayılabilir. Yerel Güvenlik Yetkilisi Alt Sistem Hizmeti olarak bilinen bir Windows güvenlik açığı aracılığıyla yayılır. Güvenlik duvarları virüsü kolayca dışarıda tutacağından, büyük kuruluşların Sasser virüsünden etkilenmesi pek olası değildi, oysa küçük ve orta ölçekli işletmeler Sasser’dan en fazla risk altındaydı. Kimin vurulduğunu merak ediyor musunuz? Büyük Britanya Denizcilik ve Sahil Güvenlik Ajansı ve Tayvan’ın posta servisi Sasser tarafından vuruldu.

ILOVEYOU

ILOVEYOU (diğer adıyla, Aşk Böceği) tüm zamanların en kötü bilgisayar virüslerinden biridir. 2000 yılıydı, Windows kullanıcıları “Seni seviyorum” konulu e-postalar almaya başladı. Yaklaşık 10 gün içinde 45 milyon enfeksiyon bildirildi. Bu virüsün dünyadaki internete bağlı bilgisayarların en az %10’unu etkilediğine inanılıyordu.

Forbes, Pentagon, CIA ve Birleşik Krallık Parlamentosu’nun olaya yanıt olarak e-posta sistemlerini birkaç saatliğine kapattığını söylüyor. Aslında, ILOVEYOU, kurbanları ekleri açmaya teşvik etmek için sosyal mühendisliği başarıyla kullanan ilk solucanlardan biridir. Kötü amaçlı kod, parolaları çalmak ve kurbanın Microsoft Outlook adres defterindeki tüm kişilere otomatik olarak kopyalarını göndermek için tasarlandı.

Conficker

Conficker, Windows işletim sistemlerine (OS) bulaşan bir tür bilgisayar virüsüdür. Bu sofistike virüs ilk olarak 2008’de tespit edildi. Botnet oluştururken sistem programlarının güvenlik açıklarından ve yönetici şifrelerine sözlük saldırılarından yararlanarak yayıldığı biliniyor. Norton, virüsün geliştiricilerinin virüslü makinelerde uzaktan yazılım kurmasını sağladığını söylüyor.Virüs esas olarak ağlar arasında yayılır ve savunmasız bir bilgisayar tespit ederse, otomatik yedekleme hizmetini kapatır ve önceki geri yükleme noktalarını siler. İlginç bir şekilde, Conficker’ın en etkileyici özelliği kriptografisidir.

The New York Times, yasadışı botnet geliştiricilerinin, dahili komutları ve kontrolleri şifreleyerek yatırımlarını güvence altına almak istediklerini söyledi. Günümüzün virüsleri gelir elde etmek için konuşlandırılırken, Conficker mümkün olduğu kadar çok sisteme bulaşmak için tasarlandı. Modern virüslerden farklı geliyor, değil mi?

Shamoon

Shamoon, 2012 yılının ağustos ayında Microsoft Windows’un 32-bit NT çekirdek sürümlerini hedef alan keşfedildi. Bu modüler bilgisayar virüsünün siber savaş için yaratıldığı biliniyordu ve virüslü bilgisayarın açılmasını engelleyebiliyordu.

Shamoon, örneğin Saipem adlı bir İtalyan petrol ve gaz kuruluşuna yapılan 2018 saldırısı gibi tüm zamanların en yıkıcı siber saldırılarından bazılarında kullanıldı. Reuters, sonucun gerçekten zarar verici olduğunu, 300’den fazla bilgisayarın çalışmasının durmasına ve Orta Doğu’daki sunucularını etkilemesine neden oldu. 2012 yılında Shamoon, Suudi Aramco ve RasGas Company Limited adlı Orta Doğu merkezli iki enerji şirketinin altyapısına bulaştı.