Amazon, Alexa cihazları için yeni, tartışmalı ve oldukça ürkütücü bir AI özelliği üzerinde çalışıyor. Firmanın yeni ses üretim teknolojisine sahip akıllı hoparlörler Alexa’nın ölen bir kişinin sesini taklit edebildiği MARS konferansı sırasında gösterildi.

  • Amazon, deneysel bir AI ses özelliği duyurdu.
  • Konuşma taklitçiliği, Alexa’nın herhangi bir kişinin sesini oluşturmasını sağlar.
  • Amazon, bunun gelecekteki akıllı cihazlarında gerçekten bir özellik olup olmayacağından bahsetmedi.

Video ve ses hataları gitgide daha önemli hale gelirken, arkalarındaki teknoloji hala yüksek kaliteli bilgisayarlar veya pahalı yazılım çözümleriyle sınırlı. Daha fazla şirket, tüketicilere bu tür yeteneklere sahip yapay zekayı tanıttıkça, önümüzdeki yıllarda bu durumun değişmesi muhtemeldir.

Benzer şekilde Amazon, AI teknolojisinin Alexa asistanı ile neler yapabileceğini göstermiştir. MARS konferansında kameranın arkasındaki bir çocuğun Alexa’ya kitabı okumasını söyleyen bir video gösterildi. “Oz sihirbazı “Rahmetli anneannesinin sesiyle okumaya devam etmek. Aynı zamanda rahatsız edici ve etkileyici.

Ayrıca şirket, teknolojisinin herhangi bir sesle çalıştığını ve bir dakikadan daha az kayıt süresi gerektirdiğini söyledi. Örneğin, herkes uygun bir ses klibi kaydettiği sürece bir ünlünün sesini kullanabilir. Kullanıcıların gelecekte varsayılan Alexa ses sesini değiştirme olasılığı da var.

Amazon, bu deneysel taklit özelliğinin sonunda akıllı hoparlörlerine gelip gelmeyeceğini doğrulamadı. Ancak, daha fazla şirket akıllı makineler ve asistanlar oluşturmak için çalışırken, bu özellik Alexa kullanıcıları için önemli bir özellik haline gelirse şaşırmayacağız.

Alexa’nın yeni rolü hakkında ne düşünüyorsun? Ölen bir kişinin sesini analiz etmek ve kullanmak için kullanmayı hayal edebiliyor musunuz?genel-27