Konstantin IX döneminde basılan sikkeler. Kredi bilgileri: Filipovic ve diğerleri

SN 1054, tüm zamanların en muhteşem astronomik olaylarından biriydi. Süpernova patlaması sonunda bugün M1 olarak bilinen Yengeç Bulutsusu’nu oluşturdu. Ancak MS 1054’te, yani meydana geldiği yıl, gökyüzünde ultra parlak bir yıldızdı ve Samanyolu tarihinde kaydedilen sadece sekiz süpernovadan biriydi. Ancak, okuryazar dünyanın sadece yarısı tarafından not edildi. Öncelikli olarak Doğu’da, özellikle Çin’de yazılan SN 1054, Batı kayıtlarında neredeyse tamamen yoktu – potansiyel olarak, en olası olmayan yerde ince bir ipucu olması dışında: bazı Bizans sikkeleri.

En azından, Avrupa’daki çok uluslu bir araştırmacı grubuna göre yeni teori bu. Bilim ve İlahiyat Dergisi. Bizans İmparatoru IX. Konstantin tarafından basılan bir madalyonun özel bir versiyonunun, imparatorun başının etrafında iki yıldız gösterdiğini buldular; bu, süpernova’nın Hıristiyan dünyasının başka yerlerindeki varlığına dair herhangi bir yazılı kanıta rağmen, potansiyel olarak SN 1054’ün varlığına bir selamı temsil ediyor.

Japonya, Çin ve İslam dünyasındaki bilim adamları, gökyüzündeki yeni parlak yıldızı fark etmekte hiçbir sorun yaşamadılar. Peki Hristiyanlar neden yapmadı? Astronomi topluluğu tarihinde, bu soruyu çevreleyen, kesin bir cevabı olmayan on yıllardır devam eden bir tartışma var. Bununla birlikte, genel fikir birliği, Hıristiyan bilginlerin, o zamanlar mükemmel ve dokunulmaz gökler olduğu düşünülen şeyde bir değişikliğe işaret etmenin kilisede çok fazla kargaşaya neden olacağından korktukları yönündedir. O zamanlar Hıristiyan dünyasında teolojik doktrin hakimdi ve bu doktrinin herhangi bir bölümünü sorgulamak aforoz ve hatta ölüme yol açabilirdi. Maddi bir ödül için böyle bir kaderi riske atmak cesur bir bilgin olmalı.

Eski paralar 1054'ün süpernovasını mı kaydediyor?

Madeni paralarda kullanılan analitik tekniklerden bazıları hassas boyutlandırmayı içeriyordu. Kredi bilgileri: Filipovic ve diğerleri

Bu da bir metal işçisinin ya da belki de korkak bilim adamlarından birinin bunu yapacak cesarete sahip olmasını daha da ilginç kılıyor. Araştırmacılar, teknik jargonda Constantine IX Monomachos Sınıf IV madeni para olarak bilinen ve hükümdarın saltanatı sırasında basılan diğer üç madeni para sınıfında göze çarpan tek yıldıza kıyasla iki yıldıza sahip olan bir madeni paranın özel bir baskısını buldular.

Sınıf IV’ün 1054 yazı ile 1055 baharı arasında basıldığı düşünülüyor ve hükümdarın başının her iki yanında göze çarpan iki yıldız var. Bir yıldızın Sabah Yıldızı olan Venüs’ü temsil ettiği düşünülürken, hükümdarın başının güneşi temsil ettiğine inanılıyor. Ancak diğer yıldız, potansiyel olarak SN 1054 süpernovasının “misafir yıldızını” (Çinli gözlemcilerin dediği gibi) temsil edebilir.

Dahası, yıldızların boyutları, araştırmacıların dünyanın dört bir yanındaki müzelerde bulabildikleri bu vintage 36 madeni para arasında biraz farklılık gösteriyor. Araştırmacılar ayrıca, yıldızın değişen boyutunun, bu dönemde gökyüzündeki süpernovanın kademeli olarak kararmasını yansıtabileceğini varsayıyorlar.

Eğer öyleyse, o sırada başımızın üstünde olan çarpıcı astronomik gerçekliğe karşı ince ama etkili bir baş selamı olurdu. Ancak, pek çok eski tarihte olduğu gibi, gerçeği spekülasyondan ayırmak zordur. Yazarlar, kaç tane Sınıf IV madeni paranın basıldığını ve kesin tarihlerini bilmediklerini ve ikinci yıldızın fantastik bir astronomik olayı temsil ettiğine dair somut bir kanıtları olmadığını belirtiyorlar. Ancak birçok romantik, madeni paraları basan her kimse, o sırada büyük bir risk olarak kabul edilebilecek bir şeyi aldıktan sonra, 1000 yıldan uzun bir süre sonra bir bilim adamları ekibinin nihayet bunu neden yaptıklarını gerçekten anladığını düşünmek ister. Gerçek temeli hala havada olsa bile, bu hikayeyi kesinlikle takdir edebiliriz.


Evrendeki kabarcıklı yıldızlar: Yıldızların evrimine dair nadir içgörüler


Daha fazla bilgi:
Miroslav D. Filipović ve diğerleri, Konstantin IX ve SN 1054’ün MS 1054 sikkelerinin süpernovasının Avrupa tarihi kanıtı. arXiv:2206.00392v1 [physics.hist-ph], arxiv.org/abs/2206.00392

Evren Bugün tarafından sağlanan

Alıntı: Eski paralar 1054 süpernovasını kaydeder mi? (2022, 24 Haziran) 26 Haziran 2022 tarihinde https://phys.org/news/2022-06-ancient-coins-supernova.html adresinden alınmıştır.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1