Balık fosilindeki biyolojik kalıntıların biyobulucu tespiti. (a) Green River oluşumu balık fosilinin beyaz ışıklı görüntüsü (b) Biyobulucu tarafından elde edilen balık fosilinin floresan görüntüsü (c) Balık fosili kesitinin yakın plan beyaz ışık görüntüsü (d) Güçlü biyolojik gösteren floresan görüntüsü -balıktan floresan kalır. Kredi: Misra ve diğerleri, 2022

Mānoa araştırmacılarından Hawai’i Üniversitesi’nden bir ekip tarafından geliştirilen yenilikçi bir bilimsel araç olan Kompakt Renkli Biyobulucu, dünya dışı yaşam belirtileri arayışında oyunu değiştirebilir.

Amino asitler, fosiller, tortul kayaçlar, bitkiler, mikroplar, proteinler ve lipitler gibi çoğu biyolojik materyal, özel tarama kameraları tarafından tespit edilebilen güçlü organik floresan sinyallerine sahiptir. yayınlanan bir çalışmada Doğa Bilimsel Raporları Son zamanlarda araştırma ekibi, Biofinder’ın 34-56 milyon yıllık Green River oluşumundan balık fosillerindeki biyolojik kalıntıları doğru bir şekilde tespit edebilecek kadar hassas olduğunu bildirdi.

UH Mānoa Okyanus ve Yer Bilimi ve Teknolojisi Okulu’nda (SOEST) Hawai’i Jeofizik ve Planetoloji Enstitüsü’nde baş enstrüman geliştiricisi ve araştırmacı olan Anupam Misra, “Biyobulucu, türünün ilk sistemidir” dedi. “Şu anda, gündüz bir kaya üzerinde çok küçük miktarlarda biyo-artık tespit edebilecek başka bir ekipman yok. Biofinder’ın ek güçlü yönleri, birkaç metre mesafeden çalışması, video çekmesi ve geniş bir alanı hızla tarayabilmesidir. “

Biofinder ilk olarak 2012 yılında Misra tarafından geliştirilmiş olsa da, NASA PICASSO programı tarafından desteklenen ilerlemeler, kompakt Biofinder’ın en son renkli versiyonunda doruğa ulaştı.

Geniş bir gezegen manzarasında biyolojik kalıntı kanıtı bulmak çok büyük bir zorluktur. Böylece ekip, Biofinder’ın eski Green River balık fosilleri üzerindeki tespit yeteneklerini test etti ve sonuçları laboratuvar spektroskopisi analizi, taramalı elektron mikroskobu ve floresan ömür boyu görüntüleme mikroskobu ile destekledi.

Biofinder, dünya dışı yaşamın tespitini ilerletiyor

Pille çalışan Biofinder 50 cm uzaklıktan fosil örneğine bakıyor. Kredi bilgileri: Anupam Misra, UH SOEST.

Misra, “Fosilleşme sürecinde biyo-kalıntıların ne kadar hızlı minerallerle değiştirildiğine dair bazı bilinmeyenler var” dedi. “Ancak, bulgularımız biyolojik kalıntıların milyonlarca yıl hayatta kalabileceğini ve biyofloresan görüntülemenin bu eser kalıntıları gerçek zamanlı olarak etkili bir şekilde tespit ettiğini bir kez daha doğruluyor.”

NASA ve diğer uluslararası uzay ajansları tarafından yürütülen gezegensel keşif misyonlarının ana hedeflerinden biri, gezegen cisimlerinde var olan veya nesli tükenmiş olabilecek yaşam arayışıdır.

“Biofinder, Mars’ta veya başka bir gezegende bir geziciye monte edilmiş olsaydı, organizma küçük olsa, gözlerimizle görülmesi kolay olmasa ve bir süredir ölü olsa bile, geçmiş yaşamın kanıtlarını tespit etmek için geniş alanları hızla tarayabilirdik. milyonlarca yıl,” dedi Misra. “Floresan görüntülemenin, organikleri ve diğer gezegen cisimlerinde yaşamın varlığını tespit etmek için gelecekteki NASA görevlerinde kritik olacağını tahmin ediyoruz.”

Ekip biyoloğu ve ortak yazar Sonia J. Rowley, “Biofinder’ın yetenekleri, NASA’nın Gezegen Koruma programı için, mikroplar veya dünya dışı biyolojik tehlikeler gibi kirleticilerin doğru ve istilacı olmayan bir şekilde tespiti için kritik öneme sahip olacaktır” dedi. çalışma.

Misra ve meslektaşları, Biofinder’ı gelecekteki bir NASA görevine gönderme fırsatına sahip olmak için başvuruyorlar.

Misra, “Bu tür biyolojik belirteçlerin tespiti, Dünya gezegeni dışındaki yaşam için çığır açan kanıtlar oluşturacaktır” dedi.


Azim gezicisi, yeni bilim kampanyası için antik nehir deltasına ulaştı


Daha fazla bilgi:
Anupam K. Misra ve diğerleri, Biofinder, Eosen döneminden Green River balık fosillerindeki biyolojik kalıntıları video hızında tespit ediyor, Bilimsel Raporlar (2022). DOI: 10.1038/s41598-022-14410-8

Manoa’daki Hawaii Üniversitesi tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Biofinder dünya dışı yaşamın tespitini geliştiriyor (2022, 25 Haziran) 26 Haziran 2022’de https://phys.org/news/2022-06-biofinder-advances-extraterrestrial-life.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1