Teknolojik olarak harika bir zamanda yaşıyoruz ve bunu takdir etmekten asla vazgeçmiyorum. Ya sen ve ben şu anda 50’lerde olsaydık, gerçekte olduğumuzdan çok daha önce rastgele kozmolojik şansla doğmuş olsaydık?

Metal ve kauçuk kostümlü aktörlerin oynadığı, konuşabilen insansı robotların yer aldığı bilimkurgu filmlerini izlemekten ve birbirleriyle uzaktan iletişim kurmak için sihirli el cihazları kullanan film karakterlerini izlemekten mutlu olur muyduk? Bunların yakın zamanda olmayacağını neredeyse kesin olarak bilmek, aslında böyle bilim kurgu konseptleri içeren bir film izleyebilmek çoğu insanın karşılayamayacağı büyük bir ayrıcalıktı.

Yoksa bugün bizimle konuşabilen sanal asistanlarımız olduğu için çok mu şanslıyız, tüketici robotları da teknik olarak mevcut ve en önemlisi akıllı telefonlar her yerde. Dünyanın tüm bilgisini, şimdiye kadar yapılmış her filmi veya şovu ve tanıdığınız ve sevdiğiniz herkesi içinde tutmak. Bir telefon taşımak, nereye giderseniz gidin, hepsini yanınızda taşımaktır ve aslında hepimiz yapıyoruz.

Evet, telefonlar çok önemli, belki de internetin kendisinden bu yana en büyük anlaşma, ancak son on yılda nihai biçimlerine az ya da çok ulaştıklarını inkar edemeyiz. Bu günlerde telefonlar her zaman aynı cam levhadır ve bir modeli logonun yanı sıra ayırt etmek için çok az ayırt edici özelliğe sahiptir, belki de bir oyun telefonu değilse. Asus ROG Phone 5 veya yakında çıkacak Hiçbir şey Telefon (1).

Dikkat çekmek ve satış yapma şansına sahip olmak için bu türlerin farklı olması ve öne çıkması gerekiyor, ancak en yaygın telefonlar, özellikle de en çok satan seri – iPhone (şu anda iPhone 13) bir süredir hemen hemen aynıydı ve yaklaşan hakkında sızıntılara ve söylentilere bakılırsa iPhone 14, bu trend gelecekte de devam edecek.

Eşsiz, tamamen sıra dışı bir akıllı telefonun ana akım haline gelmesi bile mümkün mü? Pekala, eğer biri bunu yapabilirse – bu Güney Kore’nin Samsung ve bunu Galaxy Z serisi ile yaptı. Kalıcılık, yıllık iyileştirmeler ve en önemlisi – fantastik, neredeyse ezici bir şekilde zengin özelliklere sahip bir kullanıcı deneyimi sunarak.

Ve olay bu, eğer bir iPhone kullanıcısıysanız, harika ekstra özelliklerden veya aralarından seçim yapabileceğiniz radikal tasarımlardan mahrum bırakılmayı kabul etmeye oldukça koşullusunuz. Ancak bir Galaxy kullanıcısıysanız, inanılmaz seçenekleriniz olduğunu bilirsiniz…

İşte yaklaşan Samsung’un neden Galaxy Z Fold 4, iPhone’da olmayan her şeydir ve her şeye karşı durur Elma…

Geliştirilmesi zor ve satmaya çalışmak finansal açıdan riskli olan benzersiz bir tasarım

Orijinal iPhone çok değişti ve zamanı için oldukça benzersiz bir konseptti. Ancak bu 14 yıl önceydi ve o zamandan beri hiçbir iPhone, onu rakiplerinden önemli ölçüde farklı kılmak için benzersiz bir tasarım veya ekstra özellikler sunmadı.

Belki de iPhone X’deki çentik, iPhone’un son yıllarda tanıttığı tek dikkate değer yeni tasarım öğesiydi, ancak kimsenin “Ah evet, bu benim en sevdiğim özellik, yeterince çentik alamıyorum” diyeceğini sanmıyorum.

İnsanların gerçekten istediği benzersiz akıllı telefon tasarımlarından bahsediyoruz. 2019’dan ve ilk Galaxy Fold’un piyasaya sürülmesinden bu yana, bir tablete dönüşebilen telefonlara olan tüketici ilgisi, tam da Samsung sayesinde arttı.

Akım Galaxy Z Fold 3 muhtemelen kullandığım en heyecan verici akıllı telefon ve muhtemelen bundan sadece iki ay sonra çıkacak olan Galaxy Z Fold 4 olacak.

Piyasada satılan ilk katlanabilir telefon olan Royole FlexPai, internette popülerlik kazandıktan çok kısa bir süre sonra, Samsung kendi işini yapmaya başladı ve bir yıl sonra bu telefon piyasaya çıktı. nasıl olduğunu daha önce konuşmuştuk Samsung fırsatları bir şampiyon gibi değerlendiriyor ve bu harika bir örnek.

Galaxy Z Fold gibi benzersiz bir telefon yaratmak pahalıdır, çok fazla araştırma ve geliştirme gerektirir, şirket için finansal olarak uygun olmayabilecek bir fikre çok para harcanır, ancak Samsung bunu yine de ve hızlı bir şekilde yaptı. Belki biraz fazla hızlı, çünkü ilk Fold’un bazı önemli dayanıklılık sorunları vardı, ama hey. Bu, mükemmelliğe giden ilk adımdı ve bence Samsung, geçen yıl Z Fold 3 çıktığında bunu başardı.

Bir iPhone kullanıcısının yalnızca hayal edebileceği türden kapsamlı yazılım özellikleri

Şu anda bir iPhone kullanıcısıyım, ondan önce on yıldan fazla bir süredir büyük Android telefonlar kullanıyordum ve vazgeçmekten gerçekten nefret ettiğim bir şey varsa, o da bölünmüş ekranlı çoklu görevdi. Modern iPhone’lar, aynı anda içinde en az iki uygulamanın bulunması için yeterince büyük olan 6.68 inç’e kadar ekranlara sahiptir. Yine de bu hiçbir zaman bir seçenek olmadı. Bu arada, kesinlikle katlanabilir ve bir inç daha büyük olan Z Fold 3, ekranı üç tam uygulama arasında bölmenize ve isterseniz pencerelerde daha fazlasını çalıştırmanıza olanak tanır. Çok görevli bir patron gibi hissetmek istediyseniz, telefon budur.

Ancak belki de daha da dikkate değer olanı, farklı bir masaüstü, sabit bir yuva ve pencereli uygulamalarla size Windows veya macOS benzeri bir masaüstü deneyimi sunan Galaxy Z Fold 3’ün Samsung DeX modudur. Samsung, DeX’i geliştirmeye yatırım yapmak için elinden geleni yapmak zorunda değildi, ama yine de yaptı ve DeX inanılmazdı. Z Fold 3’ünüzü bir telefon, bir tablet gibi ve bir PC gibi harici bir ekrana bağlarsanız kullanabilirsiniz. Bu arada iPhone’unuzu bir iPhone gibi kullanabilirsiniz.

Samsung’un katlanabilirini harika yapan daha pek çok özellik var ve yalnızca Android çalıştırdığı için elde ettiğiniz tüm özelleştirme seçeneklerine girmeyeceğim bile. Ama hepsi sizi – kullanıcıyı – güçlendirmek ve cihazınızı kesinlikle istediğiniz gibi kullanmanıza yardımcı olmak için orada. Her şey sana bağlı. Seçimler!

Pahalı, ancak Apple’ın yakında çıkacak olan yeni cihazıyla karşılaştırıldığında fiyat biraz makul

Galaxy Z Fold 3’ün 1.800 dolara mal olduğu ve Z Fold 4’ün de muhtemelen yaklaşık olarak aynı olacağı gerçeği etrafında dans edemezsiniz. Ancak hey, büyük olasılıkla tanrısız araştırma ve geliştirme yatırımları gerektiren benzersiz bir akıllı telefon için, yüksek fiyat aşağı yukarı beklenebilir. Samsung’un oldukça niş bir ürün için geniş ve etkileyici bir pazarlamaya yaptığı ek yatırımı hesaba katmıyorum bile.

Yine de, Apple büyük yeni şeyler çıkardığında, bunlar da neredeyse her zaman oldukça pahalıdır. İlk iPhone, iki depolama varyantı için 500 dolar ve 600 dolardı. Bu bir telefon için düşünülemez bir fiyattı, halkın 2007’de geri ödemesi gerekiyordu. Buna enflasyonu ve yaklaşan küresel mali krizi ekleyin ve “ödemeye gücümüz yetmez” bölgesinde iyi gidiyoruz.

Ancak bu fiyatlar, Apple’ın bu yıl veya 2022’de açıklanacağını tahmin edebileceğimiz bir sonraki büyük tüketici ürünüyle karşılaştırıldığında hiçbir şey.

Sonunda bu ürünün ne olduğu hakkında daha fazla konuşacağız, ancak en son söylentiler 3.000 $ içinde olacağını gösteriyor.

Bu da ne? Telefonda kalem mi? Katlanır bir telefon daha az değil

Z Fold 3, katlanabilir bir Samsung’da ilk kez ekran kalemi desteğini tanıttı. Kendi başına daha yumuşak (normalden) esnek ekran kalemi desteği vermenin Samsung’un bir başarısı olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz; şirketin sadece bunu çözmekle kalmayıp, sadece katlanabilirler için yeni bir S Pen kalemi geliştirmesi gerekiyordu. Bu özveri!

Bir ekran kalemi isteyebilecek güçlü Samsung kullanıcılarından oluşan bir azınlığa adanmışlık. Ve Galaxy Z Fold kullanıcılarının daha da küçük bir azınlığı! Bu arada iPhone’lar yok ve büyük olasılıkla hiçbir zaman ekran kalemi desteği olmayacak. Apple’ın felsefesi, tüketicileri kısıtlamak ve temel olarak iPhone uzman kullanıcılarının bir şey olmasına izin vermemek anlamına gelse bile, işleri basit ve düzenli tutmak adına daha az şey sunmaktır. En azından akıllı telefon güç kullanımı kavramının çoklu görev ve kişiselleştirmeyi içerdiğini ve evet, belki de bir kalem kullanmayı içerdiğini varsayarsak.

İki adet 120Hz ekran; yaklaşan iPhone 14 bile buna sahip olmayacak

Pek çok hesaba göre, yaklaşmakta olan temel iPhone’un 120 Hz’lik bir ekranı olmayacak, bu da şimdiye kadar herhangi bir amiral gemisinde ve hatta birçok orta seviye telefonda bir zorunluluktur. Yalnızca iPhone 13 “Pro” modellerinin 120 Hz yenileme hızıyla gelen pürüzsüz ekran deneyimini sunacağı iddia ediliyor.

Bu, Apple’ın amiral gemisi iPhone’unu “daha az amiral gemisi” ve “daha fazla amiral gemisi” olarak ayırması demek.

Apple’ın katlanabilir bir iPhone’u olsaydı, bunu Z Fold 3 ile karşılaştırmayı çok isterdik, ama hayır. Yapabileceğimiz en iyi şey, Z Fold 3 amiral gemisini Apple’ın amiral gemisi iPhone 13 ve yakında çıkacak olan iPhone 14 ile karşılaştırmaktır – yine burada – Samsung, tüm “pahalı amiral gemisi” olayını haklı çıkarmak için elinden gelenin en iyisini yapar; Elma – belki de olabildiğince değil.

Apple neden bugünlerde iPhone konusunda bu kadar yaratıcı değil?

Bununla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın, ancak elimizdeki bilgilere dayanarak, Apple’ın şu anda iPhone’a değil, başka bir şeye odaklanabileceğine makul bir şekilde inanabiliriz.Daha önce de belirttiğimiz gibi, Apple yarı gizli bir şekilde çalışıyor. “Bir sonraki büyük şey” ve bunu fazla satıyormuş gibi görünmek istemem ama gerçekten çok büyük olacak.

Ve bu artırılmış gerçeklik (AR) – birkaç gecikmeden ve önde gelen sızıntılar tarafından verilen çıkış tarihi vaatlerinden sonra testlerinin son aylarında olduğu bildirilen giyilebilir Apple AR gözlükleri biçiminde.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, AR’nin gerçekten bir şeyleri değiştireceğine inandığını defalarca ima etti ve bunun için çok heyecanlı. Cupertino şirketinin diğer tüm cephelerde (iPhone’lar, iPad’ler vb.) işleri basit tutması çok muhtemeldir, çünkü kaynaklarının çoğunu harika ve en önemlisi son teknoloji bir AR ürünü oluşturmaya harcıyor.

AR, çoğu ana akım tüketici için hala bilinmeyen bir kavram, bu nedenle Samsung’un katlanabilir ürünlerinde yaptığı gibi, Apple’ın sadece harika bir ürün geliştirmesi değil, aynı zamanda bunun için büyük bir pazarlama kampanyası hazırlaması gerekiyor. Kitlelere düzgün bir şekilde tanıtın.

Apple’ın bir şeyleri nasıl satacağını bildiğinin hepimiz farkındayız, bunlar nesnel olarak önceki bir ürüne göre sadece küçük yükseltmeler olsa bile. Şimdi Apple’ın AR gözlükleri gibi devasa ve yenilikçi giyilebilir teknoloji ürünü bir tüketiciye yönelik kampanyasının nasıl olacağını hayal edin.

Sonuç olarak, Samsung’un Apple’a meydan okumak için var olduğu, her zaman boynunun arkasından nefes aldığı ve yavaş olsa bile onu yenilik yapmaya zorladığı için her zaman minnettar olabiliriz.

AR pazarına hakim olma yarışı başlamak üzere ve her zamanki gibi heyecan verici olacağına dair sözlerimi belirtebilirsiniz. Harika teknolojik zamanlarda yaşıyoruz, ancak daha da büyüyecekler.

AR hakkında daha fazla bilgi edinmek ve “bir sonraki büyük şeyin” nasıl olacağını görmek istiyorsanız, şunlara da göz atın:telefon-1