Boeing Başkanı ve CEO’su David Calhoun’a göre, tedarik zinciri zorlukları 2023’ün büyük bölümünde devam edecek. Bu görüşünü Katar Ekonomik Forumu’nda dile getirdi.Ona göre, bunun nedenleri, alt ve orta düzey tedarikçilerden gelen işgücü sıkıntısının yanı sıra, şirketin uçaklarına olan talebin beklenenden daha hızlı bir şekilde toparlanması. “[Нехватка рабочей силы] üreticiler için gerçek bir sorun haline geldi ve bence neredeyse gelecek yılın sonuna kadar öyle kalacak“, – dedi Boeing başkanı.

“İnanılmaz olan, talep sorunlarından arz sorunlarına geçiş hızımızdır”Calhoun kaydetti. Boeing’in birçok güvenlik açığı olan büyük ve karmaşık tedarik zincirlerine sahip olduğunu söyledi.

Bu arada, birkaç gün önce Boeing ve Airbus, Mayıs ayı için uçak teslimatları ve üretimi hakkında yeni raporlar yayınladı. Aşağıdaki haberlerden birinde bunun üzerinde daha detaylı duracağız ama şimdilik sadece not edeceğiz ki zorluklara ve sorunlara rağmen Boeing üretimi artırıyor. Geçen yıl Mayıs ayında teslim edilen 17 adetten Mayıs ayında 35 adet uçağı müşteriye teslim eden şirket, yılbaşından bu yana müşterilerine 165 adet uçak teslimatı gerçekleştirdi. Karşılaştırma için, geçen yılın ilk beş ayında şirket sadece 111 uçak teslim etti.genel-22