Obi-Wan Kenobi

resim: Lucasfilm

Eğer bir adım geri atarsak Obi-Wan Kenobi, dizi bir anlatı noktası gibi geliyor. Kenobi’nin geçmişini biliyoruz, nasıl bittiğini biliyoruz, peki nerede? bu hareket bu dizide? Nasıl Obi-Wan Kenobi galaksinin yayını önceden belirlenmiş ucuna doğru çok, çok uzağa itmek mi?

Doğruyu söylemek gerekirse, çok fazla hareket olduğunu düşünmüyorum ve bunun tamamen kasıtlı olduğunu düşünüyorum. Noktası Obi-Wan Kenobi işaretlemek değil büyük savaşlar ya da iyinin ve kötünün güçleri arasındaki evreni parçalayan karşılaşmalar, bunun yerine bireysel bakış açıları ve genellikle her 20 dakikada bir yıldızlararası it dalaşları başlatmaya niyetli görünen devasa bir serideki duygusal yaylar.

Birçok izleyicinin bir karakterin hikayesi, motivasyonları ve hatta duygusal takılmaları hakkında nispeten eksiksiz bir bilgiye sahip olduğu bir televizyon dizisi hakkında oldukça benzersiz bir şey var. Kenobi’nin “O ölse de ben ölsem, bu bugün biter” gibi satırları biraz daha az acil hissettiriyor. Bunun yerine, bu bir trajedi anı. Bu çatışma bugün bitmiyor. Ciddi ve kararlı bir Kenobi tarafından sunulan bu satır, izleyicilerin çoğu için yeni bir tür hikaye anlatımı açar. bunun doğru olmadığını bil. Yaklaşan bu çatışmanın gerilimi var, ancak bu karakterlerin risk altında olduğunu düşündüğümüz için değil, bölümün sonunda önemli başka bir şey olması gerektiği için.

Obi-Wan Kenobi tüm ana karakterlerin kendilerine ilişkin görüşlerini nasıl değiştirdiklerine dayanan hikaye anlatımıdır. Çatışmanın tam doğası, daha uzun anlatı için önemli değil, çünkü izleyen herkes Kenobi ve Vader arasındaki mücadelenin ikincil hasarlı bir beraberlik olacağını biliyor… ama biz bunun olacağını biliyorduk! nesi harika Obi-Wan Kenobi seyirci izleyebilir mi Travma geçirmiş karakterlerin, varoluşlarına düşman hale getirilmiş bir dünyada anlam yolculuğuna çıkarken gerçekleştirmelerine odaklanan karakter kavisleri ve gelişimi için gösteri.

Bu, fiziksel yüzleşme yoluyla zafere karşı kişisel değişimi vurgulayan, çok Batılı olmayan, geleneksel olmayan bir anlatıdır. Bu, geçmişe dönüşlerin Kenobi ve Anakin Skywalker’ın Corsucant’taki Jedi Tapınağı’nda dövüştüğünü gösterdiği son bölümde açıkça ortaya konmuştur. Skywalker saldırdıkça, Kenobi tarafından sürekli olarak geride kalıyor, bunun nedeni mutlaka kazanmak için yeterince yetenekli olmadığı değil, kazanmak istediği için, zafer arzusunun büyüme, öğrenme veya değişim için herhangi bir şansın önüne geçmesine izin verdiği için. Bu onun bir Jedi olarak başarısızlığı ve bir insan olarak değişemez. Bu, Tatooine’deki son karşılaşma boyunca tekrarlanır. Skywalker muhtemelen Kenobi’den daha güçlü olsa da, kendisini anlamaya çalışmaktan daha fazlasını kazanması gerekiyor. Bu sonuçta neden başarısız oluyor.

Obi-Wan Kenobi ilginç şekillerde Jedi irfanıyla boğuşuyor. Jedi’ların inandıklarının çoğu Budist inançlarından ve uygulamalarından alınır, ancak teslim edilir. kılıç kullanan uzay kurbağaları ve adaleti deneyen ve sonunda çelişkiler ve istisnalar içinde kalan büyücü keşişlerin başıboş konuşmaları aracılığıyla. Bu gösteride, duygularını bırakmak yerine, Jedi’lardan onları gerçekten hissetmeleri isteniyor. Onları anlamak, onlara cevap vermek ve nihayetinde onları kendi lehlerine kullanmak. Sith’ler bunu her zaman yaptılar, peki ya umut, adalet, aşk duyguları? Vader kendi adaletsizlik ve bencillik duygusuna daha da batarken, Kenobi incindiğini, korkusunu ve nihayetinde kendi yaşama arzusunu kabul eder. Bu duyguların ötesine geçmesine veya ötesine geçmesine izin vermez, ancak onları büyümek için kullanır. Gösteri, çatışmaları kazanmak değil, çatışma yoluyla değişmekle ilgilidir. Kazanmak önemli değil. Hayatta kalmak ve büyümek, kendinizi anlamak – önemli olan bu.

Darth Vader değişemez. Sabit bir kişi haline geldi ve sonunda kendini yok edene kadar. Jedi’ın dönüşü, o aynı kalacak. Her zaman kaybetmekten korkacak, kovulmaktan korkacak ve onaylanma için umutsuz olacak. “Anakin gitti. Geriye kalan benim,” Vader uzun zaman önce kim olduğu ve kendisinden geriye ne kaldığı hakkında bir karar verdiğini belirtiyor. Kenobi’ye “Anakin Skywalker’ı sen öldürmedin, ben öldürdüm” derken bu okumayı pekiştiriyor. Bu an iki şey yapar: yine onun sabit bir nokta olduğunu vurgular ve Kenobi’nin Vader hakkındaki anlayışını ve dolayısıyla kendi hakkındaki anlayışını değiştirmesine izin verir. Ve başlangıçtaki kavrayışlarınızın ötesine geçmeye yönelik bu tür bir vurgu, yapılması gereken önemli bir noktadır. Çoğu zaman bu “gerçeğin” ifşası, kahramanı doğru çatışmaya, haklı kavgaya, gerçek kötülüğe yönlendirmek için yapılır. Bu durumda, her çatışma, açıkça çatışmanın merkezindeki insanlardan büyümelerini istemek amacıyla yapılır.

Obi-Wan Kenobi Çatışma Değil, Karakter Gelişimini Önemsiyor başlıklı makale için resim

Ekran görüntüsü: Lucasfilm

Reva ikinci bölümde “Ondan kaçamazsın Obi-Wan” diye bağırdığında, bunun habercisidir. Kenobi geçmişinden ve geleceğinden kaçamaz. Bu çatışmaları değiştiremez ama kendini değiştirebilir. Roken, Vader’dan kaçmaya çalışırken Kenobi’ye “Bu sen ve onunla ilgili” dediğinde, şov bunu altıncı bölümde açıkça özetliyor. Bu farkındalık anları içinde, tüm bu serinin konusu olan anlayış ve karakter gelişimi döngüsü, kılıç dövüşleri veya adam kaçırmalardan çok daha fazlasıdır. Tüm çatışmalar, arsa değil, karakterin hareketine yol açar.

Kenobi ve Vader’ın yanı sıra dizi, Reva’yı ele alış biçimiyle bu geleneksel olmayan anlatıyı daha da vurguluyor. Tüm seri boyunca, Reva kendi duygularının ve motivasyonlarının güvenilmez, çelişkili ve öfkeli bir anlatıcısıdır. Ama sonunda, bir çatışma döngüsünü sürdürerek geçmişi değiştiremeyeceğini veya kendi travmasının üstesinden gelemeyeceğini kabul eder. Reva değişmeyi seçti. Kenobi bile, “Şimdi kim olacağın sana kalmış” dediğinde onun için önemli bir an olduğunu kabul ediyor.

Tüm gösteri bu yeni başlangıçla ilgili, hayatınızda sizi değiştirecek anlarda sürekli hareket ettiğinize dair bu anlayış. Bu duygular ve hisler ve bu döngülerde ilerlemek sizi özgürleştirecek ve yeniden yaratacaktır. Çatışmalara gelince? Dövüş, kılıç maçları, uzay savaşları? Bunlar önemliama içinde Obi-Wan Kenobi, onlar odak değil. Onlar sadece bir amaca yönelik bir araçtır, sonun kendisi değil. Kenobi’nin dediği gibi “gelecek” kendi başının çaresine bakacaktır.


Daha fazla io9 haberi ister misiniz? En son ne zaman bekleneceğini kontrol edin hayret ve Yıldız Savaşları sürümler, sırada ne var DC Universe film ve TV’deve hakkında bilmeniz gereken her şey Ejderha Evi ve Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri.genel-7