Apple, umduğu 50 milyon yerine Çinli ekran üreticisi BOE’den sadece 20 milyon iPhone ekran paneli alacak. UBI Research CEO’sunu uyardı Seul Gangnam’daki Organik Işık Yayan Diyot (OLED) Yerleşim Seminerinde.

Değişken yenileme hızına sahip tüm pahalı LTPO OLED ekranlar yalnızca iPhone 14 Pro serisi Samsung-LG ikilisine gidiyor, ancak iPhone 14 ve 14 Max için ucuz LTPS ekranları çoğunlukla, BOE’nin boşluğu almasıyla oldukça yüksek bir prim alan Koreli şirketler tarafından yapılacak.

Bay Lee Choong-hoon, UBI’nin Apple’ın bu yıl göndermesini beklediği toplam 238 milyon iPhone biriminden Samsung Display’in aslanın 137,65 milyon adetlik payını veya toplamın üçte ikisini alacağını, onu 53,15 milyon ile LG’nin izleyeceğini iddia ediyor. BOE sadece 20 milyon adet.

Bu, BOE’nin iPhone ekran tedarik zincirinde geçen yıldan önemli ölçüde daha yüksek olmayan yalnızca %9’luk bir paya sahip olmasını sağlıyor ve Apple’ın daha pahalı OLED panel tedarikçilerinden uzaklaşma çabalarında başarısızlığa işaret ediyor.
BOE, Apple’ın kalite ve miktar taleplerini karşılayacak teknoloji ve üretim uzmanlığına henüz sahip değil. Bu senenin başlarında BOE, bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle iPhone 13 ekran tasarımlarını kendi isteğiyle değiştirirken yakalandı ve Apple bu yanlışı düzeltene kadar gönderilerini dondurdu.
Şimdilik Apple, istediği OLED ekran teknolojisini, üst seviye için ihtiyaç duyduğu yenileme hızı, renk üretimi ve parlaklık ile istediği sayılarda sunabilen tek şirket olarak Samsung ve daha düşük ölçüde LG’ye sıkışmış gibi görünüyor. iPhone’lar, bu onu hala kıskanılacak kar marjlarından alıkoymuyor.telefon-1