İtfaiyeciler, 2018'de Massachusetts'te meydana gelen bir gaz olayının tahrip ettiği evlerin enkazında arama yapıyor;  bir kişi öldü, 80'den fazla yangın üç kasabada binaları yıktı.

İtfaiyeciler, 2018’de Massachusetts’te meydana gelen bir gaz olayının tahrip ettiği evlerin enkazında arama yapıyor; bir kişi öldü, 80’den fazla yangın üç kasabada binaları yıktı.
Fotoğraf: Charles Krupa (AP)

Evinize ve sobanıza gaz sağlayan boru hatlarından sızıntılar, düşündüğünüzden daha sık oluyor ve ölümcül sonuçlar doğuruyor. yeni bir bildiri Çevreyle ilgili kâr amacı gütmeyen bir grup kuruluşun araştırmasına göre, son on yılda ABD gaz boru hattı sisteminde yaklaşık 2600 metan sızıntısı vakası rapor edildi ve bu vakaların toplamı her 40 saatte bir kabaca bir oldu.

Veriler şuradan toplanır: raporlar 2010’dan 2021’e kadar, evleri, binaları ve elektrikli gaz cihazlarını ısıtmak için doğal gaz getiren boru hatları sistemini düzenleyen ABD Ulaştırma Bakanlığı, Boru Hattı ve Tehlikeli Maddeler Güvenlik İdaresi’ne veya PHMSA’ya yapılmıştır. Sızıntılar, bir ekipman arızası veya yırtılmasından kaynaklanabilir, ancak kamu hizmetleri ayrıca sistem üzerindeki basıncı azaltmak için boru hatlarından kasıtlı olarak gaz salacak ve bu da istemeden kazalara neden olabilir.

“Bu rakamlar sadece en ciddi olayları içeriyor” ABD PIRG’deki Eğitim Fonu Çevre Kampanyaları Direktörü ve raporun yazarlarından biri olan Matt Casale bir e-postada şunları söyledi:. PHMSA’nın yalnızca, birinin öldüğü veya hastaneye kaldırıldığı, bir patlamadan kaynaklanan maddi hasarın 122.000 doları veya daha fazlasını aştığı durumlar da dahil olmak üzere, bazı ciddi kriterler karşılandığında raporlama gerektirdiğini açıkladı; ve sızıntıda önemli miktarda gaz kaybolduğunda.

10 yıldan fazla bir süre içinde sadece birkaç bin ciddi olay çok fazla görünmeyebilir. Ancak boru hattı sızıntıları ölümcül olabilir, felaket olayları olabilir, bir patlamaya yol açarlarsa tüm evleri ve mahalle bloklarını yok edebilir. Örneğin 2010’da Kaliforniya’da bir terminal arızasının neden olduğu bir patlama sekiz kişiyi öldürdü; patlama, 1.1 büyüklüğündeki depremin etkisiyle eşit düzeydeydi. Daha bu Mart ayında, bir tesisatçı yanlışlıkla gaz hattını kesmek dört katlı bir apartmanın bodrum katında patladı ve meydana gelen patlama binayı yıktı ve yüzlerce sakini yerinden ederken 14 kişiyi hastanelik etti. Tümü, PHMSA’ya rapor edilen bu 2.600 olay, 122 kişinin ölümüne ve 600’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan 328 patlamayla sonuçlandı.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu olayların çoğu fosil yakıtlı ve düzenlemelerden nefret eden Teksas’ta meydana geldi. Eyalet, federal hükümete rapor edilmesi gereken 287 sızıntı gördü; Bunlardan 100’den fazlası yangın veya patlama ile sonuçlanırken, 14 kişi öldü, 58 kişi yaralandı. Bu kazalar da maliyetliydi: Topluluklar, gazla ilgili bu olayların ardından temizlemek için 116 milyon dolardan fazla para ödedi.

Hükümet, gaz sobaları veya diğer cihazlarda sızıntılardan kaynaklanan gaz patlamaları veya olaylar hakkında rapor toplamaz. Casale, “Kesinlikle bu raporlama gerekliliklerini karşılamayan ekstraksiyon ve üretim seviyelerinde çok sayıda küçük sızıntı veya sızıntı var, bu nedenle boru hattı sistemindeki toplam sızıntıların eksik sayılması” dedi.

Ve verilerde sayılmayan bazı sızıntıların hala ölümcül etkileri olabilir. Casale, “Boru hattı sisteminde meydana gelmediği için verilere dahil edilmeyen, ölüme veya yaralanmaya neden olan bazı ciddi gaz patlamaları var (örn. .

Bir patlama veya ölümle sonuçlanmasa bile, gaz altyapısı iklim üzerinde çok büyük bir zarar veriyor. Gaz borularından sızan metan, atmosferde karbondioksitten sekiz kat daha güçlüdür; bilim adamları hemfikir yoğun kısa vadeli ısınmayı durdurmak için metan emisyonlarını ciddi şekilde azaltmamız gerekiyor. 2018 ders çalışma doğal gaz boru hatlarından ve petrol ve gaz tesislerinden metan sızıntılarının, doğal gazdan kaynaklanan ısınmanın kısa vadeli etkisini kömür santrallerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarıyla aynı seviyeye getirdiğini buldu. Rapora göre, tek başına Teksas kazaları, bir yıl boyunca sürülen 53.000’den fazla gazla çalışan otomobilin eşdeğer emisyonunu serbest bıraktı.

Casale, “Ev patlamaları ve sızdıran boru hatları münferit olaylar değil – bunlar tehlikeli, patlayıcı gazları ülke çapında ve mahallelerimiz üzerinden taşıyan bir enerji sisteminin sonucudur” dedi. “Bu ülkede gazdan uzaklaşmanın ve daha güvenli, daha temiz elektrifikasyon ve yenilenebilir enerjiye geçmenin zamanı geldi. Gaz kullandığımız yerde sızdırıyor. Sızdığı yerde ise önemli sağlık, güvenlik ve çevresel riskler oluşturuyor.”genel-7