Herkese merhaba ve ZDNet’in günlük editoryal podcast’i ZD Tech’e hoş geldiniz. Benim ismim Louis Adam ve bugün sana açıklayacağım spam, icadından 40 yıldan fazla bir süre sonra neden devam ediyor?.

Spam neredeyse internet kadar eskidir ve yakın zamanda ortadan kalkmayacak. İstenmeyen e-posta kutularımızı kirleten istenmeyen e-postalara genellikle verdiğimiz isimdir. İsim, bir İngiliz jambon markasının ağır reklam tekniklerini parodileştiren ünlü bir Monty Python taslağından geliyor. “Baharatlı Jambon”un daralması “SPAM” verir.

Harika bir tanıtım dublör

İstenmeyen e-postaların ilk ortaya çıkışı genellikle 70’lerin sonlarına tarihlenir.O zamanlar İnternet henüz yoktu. Eh, şimdiki haliyle değil. Ağın ARPANET olarak bilinen ilk versiyonu yine de genellikle üniversitelere ve akademik araştırma merkezlerine ait olan birkaç bin bilgisayarı birbirine bağlar. Ancak bilgi işlem zaten bir iştir ve e-posta gönderme olasılığı, bilgisayar modelleri satan DEC şirketinin pazarlama müdürüne fikir verir.

Mayıs 1978’de 400 ağ kullanıcısına, hepsini şirketinin yeni bilgisayar serisinin sunumuna davet etmeleri için bir mesaj göndermeye karar verdi. Aynı e-posta, alıcıları muhtemelen umursamayan bir ürünün özelliklerini övmek için çok sayıda kullanıcıya gönderildi: tepkiler oldukça olumsuz, ancak yöntem hala şirketin bazı makineleri satmasına izin veriyor.

İstenmeyen e-postanın tüm paradoksu da budur: Genel olarak bir sıkıntı olarak görülüyorsa, kullanıcılara çok sayıda pazarlama e-postası gönderilmesi, genellikle çok düşük bir maliyetle satış üretmeyi mümkün kılar.

Yıllar geçtikçe, internet giderek ARPANET’i gölgede bırakacak ve giderek daha fazla kullanıcı ağa bağlanacak. İnternet kullanıcılarının sayısı arttıkça spam daha da önemli hale gelecek: 2020’de Kaspersky, ağ üzerinden gönderilen e-postaların %50’sinin spam olarak nitelendirilebileceğini tahmin ediyor. Muhafazakar bir tahmin, diğer kaynaklar %80’e yakın bir spam oranı önermektedir.

kedi ve fare

Ancak, bu sorunla mücadele teknikleri 1980’lerden beri gelişmiştir.Gmail gibi e-posta servis sağlayıcıları, e-posta gelen kutunuza ulaşmadan önce e-postaları tanımlayabilen ve engelleyebilen güçlü filtreler geliştirmiştir. Spamhaus veya France Signal Spam gibi dernekler de istenmeyen e-postalar dağıtan kuruluşları belirlemek ve engellemek için çalışır.

Ancak bununla karşı karşıya kalan siber suçlular, istenmeyen posta göndermek ve filtreleri yerinde atlamak için yeni araçlar da geliştiriyor. Spam kârlı olmaya devam ediyor: Uyuşturucular, çevrimiçi kumarhaneler veya pornografi gibi yasal düzenlemeye tabi hizmetler ve ürünler için reklam dağıtmayı mümkün kılıyor. Spam ayrıca dolandırıcılık, kimlik avı girişimleri veya bazı durumlarda kötü amaçlı yazılımları yaymak için kullanılır.

Ve meyve vermeye devam ettiği sürece, kedi-fare oyunu durmak üzere. Özellikle bugünden beri, spam artık e-postalarla sınırlı değil: spam teknikleri SMS, mesajlaşma yazılımı veya doğrudan web üzerinde de kullanılabilir.genel-15