Orman yangınlarını yönetmek karmaşık ve zor bir iştir.  Burada, bir Wildlands itfaiyecisi, Hermits Peak/Calf Canyon etkin noktasında yanan bir kütüğün bir tepeden aşağı yuvarlanmasını engellemeye çalışıyor.

bu en büyük orman yangını New Mexico’da tarih hala yanıyor. Başlayan Hermits Peak/Calf Canyon yangını Nisan ayında, şimdiye kadar 341.471 dönümden fazla alanı kapladı. Yangın yok etti yüzlerce evyanmış önemli kültürel alanlar ve kaynaklarve binlerce insanı tahliye etmeye zorladı-bazıları hala altındalar tahliye uyarıları.

İlerleme kaydedildi, yine de, ve yangın şimdi %72 içeriyor. Ancak halkın güvenine verilen zarar henüz bitmedi – büyük ölçüde yangının iki kasıtlı olarak başlaması gerçeği sayesinde. Orman Servisi yanıkları. Salı günü, Orman Servisi bir rapor yayınladı özetleyen New Mexico’da neyin yanlış gittiğine ve gelecekte aynı hatalardan nasıl kaçınılacağına dair dahili inceleme. Rapor, hava tahmini, yangın modellemesi, yakıt risk değerlendirmesi ve iletişimle ilgili kurum ve personel hatalarının trajik sonuca katkıda bulunduğunu kaydetti.

Yangınlar sonunda 24 Nisan’da birleşerek hızla yayılan, karmaşık bir alev haline geldi.ayrı yangınlar olarak başladılar. Calf Canyon orman yangını, Ocak ayında fırça ve inceltilmiş bitki örtüsünün önceden belirlenmiş bir “yıkık” yanığı olarak başladı., aylarca hareketsiz kalan, çiçek açması için koşullar uygun olana kadar yeraltı için için için yanan. Hermits Peak ateşi bu arada, 6 Nisan’da reçeteli bir yanık olarak başladı ve bu, gerçekleştikten sadece birkaç saat sonra resmen kontrolden çıktı. ateşlendi. iki yangın Birlikte katıldı 24 Nisan’da hızla yayılan, karmaşık bir alev haline gelecek.

Raporda, Orman Servisi ajansın bu öngörülen yanıkların nasıl kontrolden çıktığını öğreneceğini söyledi. Bununla birlikte, rapor ayrıca, orman yangınları daha yüksek risk, daha yaygın ve daha şiddetli hale geldikçe, özellikle iklim değişikliği altında, öngörülen yanıkların kritik olmaya devam ettiğini vurguladı. Aynı zamanda rapor, iklim değişikliğinin kasıtlı yangınları güvenli bir şekilde yakmayı zorlaştırdığını kaydetti. ve Orman Hizmetinin olmadığı büyük değişikliklerle başa çıkmak için donatılmıştır.

Orman Hizmetleri Şefi Randy Moore raporun önsözünde “İklim değişikliği zeminde daha önce hiç karşılaşmadığımız koşullara yol açıyor” dedi. “Bu koşulların daha sık ve yoğun orman yangınlarına yol açtığını biliyoruz. Kuraklık, aşırı hava, rüzgar koşulları ve öngörülemeyen hava değişiklikleri, öngörülen yangını yıkıcı yangınlarla mücadele için bir araç olarak kullanma yeteneğimizi zorluyor. Yangınlar modellerimizi geride bırakıyor ve… mega kuraklık ve iklim değişikliğinin sahadaki eylemlerimizi nasıl etkilediğini daha iyi anlamamız gerekiyor.”

çok nın-nin Araştırma Öngörülen yanıkların, arazileri yönetmek ve en yıkıcı orman yangınlarını en aza indirmek için araçsal bir strateji olduğunu göstermiştir. Birçok ekosistem ABD genelinde de işleri dengede tutmak için sık sık ateş açılması gerekiyor. Fakat onlarca yıldır, hakim orman uygulaması ABD’de tüm yangınları agresif bir şekilde bastırmak, yangınların kıvılcımlanması için daha fazla yakıt yaratmaktı. Orman Hizmetleri çalışmalarını sürdürüyor. son yıllarda öngörülen yanıklar yoluyla ABD ormanlarına daha ideal bir yangın durumunu geri getirmeye çalışmak.

Ancak Hermits Peak/Calf Canyon yangınının gösterdiği gibi, öngörülen yanma stratejisi, geri tepme. Buna karşılık, 20 Mayıs’ta Orman Hizmetleri geçici ilan etti Ağustos ayının çoğuna kadar sürecek şekilde ayarlanmış tüm yanıklarda duraklama.

Orman Servisi raporu, ajansın iklim değişikliğinin koşulları nasıl etkilediğini sadece yanlış anlamadığını ortaya koydu – başka şekillerde de hata yaptı. Yangın, bir hava durumu “hız treni” ortasında çıktı ve itfaiye ekibi liderleri rüzgar hızıyla ilgili endişeleri reddetti. En yakın yerel uzak hava istasyonu, doğru okumalar için güvenilecek kadar iyi korunmamıştı. Diğer hatalar, fazla miktarda yanabilir yakıta rağmen yangını yakmak, hava durumunu nadiren kontrol etmek, yanmayı yangın koşullarını temsil etmeyen bir alanda test etmek ve kaynakların yanlış tahsis edilmesi de yangının kontrolden çıkmasına yardımcı oldu.

Ajans ayrıca söyledi hafife alınmış işler ters giderse ne tehlikede olurdu: evler, içme suyu temini, tarih öncesi miras alanları, nesli tükenmekte olan hayvan habitatları, kırsal topluluklar. Rapor, gelecekte bu hatalardan kaçınmak için öneriler içeriyordu – örneğin daha uzak hava istasyonları – ancak Orman Hizmetleri içinde kimin sorumlu tutulacağına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Başkan Biden açıkladı 11 Haziran’da federal hükümetin yapacağı maliyeti karşılamak yangından etkilenenler için kurtarma: FEMA ödeyecek Orman yangınından sonraki ilk 90 gün içinde geçici barınma ve temizlik maliyetlerinin %100’ü için. Ancak, yangın kurbanlarının çoğu hala mali açıdan zarar görüyor, sigorta sınırlamaları gibi şeylerin tuzağına düşüyor. bildiren New York Times.

“Toplumumu küçümsediler. Evlerimizi küçümsediler. Tarihimizi küçümsediler. Yangından etkilenen kuzey New Mexico bölgesini temsil eden ABD Kongre Üyesi Teresa Leger Fernandez, “Mi gente’yi küçümsediler” dedi. bir makale ile Kaynak New Mexico. “Ormanlarımızı yönetmek için öngörülen yanıkların önemli olduğunu biliyoruz ve 100 yılı aşkın süredir yaptığımız hatalar nedeniyle hatalarımızı geri almamız gerekiyor. Ve öngörülen yanıklar bunun bir parçası. Ancak, mümkün olduğunca güvenli olduklarından emin olduğumuz bir şekilde bunları nasıl yapacağımızı öğrenmemiz gerekiyor.”

Leger Fernandez için, Orman Servisi ve soruşturma yeterli değil. Bu aydan daha erken, o istedi Genel Hesap Verebilirlik Ofisi tarafından kongre oturumlarına yol açabilecek ve tamamlanması bir yıldan fazla sürebilecek harici bir inceleme.genel-7