2020 yılında Avrupa Adalet Divanı’nın Avrupa’dan ABD’ye bu veri aktarımlarının yapıldığı hukuki belgeleri iptal etmesinden sonra bu noktaya gelindi çünkü ABD mevzuatı bu veriler üzerinde devlet gözetimi açısından garanti vermemişti. veri aktarımı konusunda yeni bir işbirliği anlaşması müzakere ediyor ve o zamana kadar Amerikan hizmetlerini kullanan şirketler için bir belirsizlik içindeydi.

Garantör, özellikle ABD hükümet yetkililerinin ve istihbarat teşkilatlarının, gerekli garantiler olmaksızın aktarılan kişisel verilere erişme olasılığının altını çizdi ve bu bağlamda, Edpb tarafından sağlanan bilgiler ışığında (1/2020 sayılı Tavsiye Kararı) kaydetti. 18 Haziran 2021), Google tarafından benimsenen aktarım araçlarını entegre eden önlemler, şu anda kullanıcıların kişisel verilerinin yeterli düzeyde korunmasını garanti etmiyor “, diye açıkladı Garantör.

90 günlük sürenin sona ermesi üzerine, Garantör, mal sahipleri tarafından gerçekleştirilen veri aktarımlarının AB Yönetmeliğine uygunluğunu doğrulamak için belirli denetim faaliyetleri temelinde de devam edecektir.

Kısacası, Kafein Medya bir yaptırım riski taşıyor ve Avrupa’da şimdiye kadar yapılanlara kıyasla bir tırmanış olacak. Fransa ve Avusturya’da, mevcut düzenleyici belirsizlik ışığında, bir uyarı ile sınırlıydı.

Gizlilik avukatı Anna Cataleta, “Şirketler bu aracı elden çıkarmayı düşünmeliler çünkü Avrupa Birliği’nde kullanılıp kullanılamayacağı belli değil – diye açıklıyor. Google Analytics’i aşamalı olarak kaldıran İtalyan PA gibi yapmalılar. Aslında, yasa gereği ÖİB, yasa gereği açık kaynak olan Google Analytics’e alternatif araçları değerlendirmelidir; Google’ın yaptığı gibi yalnızca ex post değil, tasarım gereği güçlü anonimleştirme mekanizmalarıyla donatılmıştır ».genel-18