Stäubli, endüstriyel robotikte şimdiden birkaç dönem yaşadı. Şirket, 1980’lerin sonunda Amerikan şirketi Unimation’ı satın alarak robotik serüvenine başladı. O zamandan beri robotik pazarı büyümeye devam etti ve otomotiv ve lojistik dahil olmak üzere medikalden tarım-gıdaya kadar birçok sektörü içeriyor.

Standartlaştırılmış ve özelleştirilmiş robotlar

Stäubli, 20 yıl önce talebin yaklaşık %80’ini tekelinde tutan otomotiv sektöründen ziyade çeşitliliğe odaklanmayı tercih ederek tüm yumurtalarını tek sepete koymak istemedi. Stäubli Fransa robotik yöneticisi Jacques Dupenloup, ZDNet’e “Bugün kendimizi genel endüstride bir oyuncu olarak tanımlıyoruz” dedi.

Bir cerrah ve sipariş toplayıcı arasındaki beklentiler büyük ölçüde farklıdır. Stäubli, teknik özelliklere ve spesifikasyonlara göre özelleştirilmiş bir dizi standartlaştırılmış robot (sabit ve mobil) tasarlamayı ve geliştirmeyi seçmiştir.

Grubun tüm bunlar için kaliteden ödün verme niyetinde olmadığının altını çizen Jacques Dupenloup, “Teknolojik açıdan katma değeri yüksek, güvenilir olduğu bilinen ve uzun ömürlü ürünler geliştiriyoruz. Stäubli, standart robot çeşitlerini kendi özelliklerine uyarlamak için müşterileriyle buluşuyor.

Çift haneli büyüme

Çift haneli büyümeye ayak uydurabilmek için Stäubli, üretim sahasının yüzeyini 30.000 m2 genişletmeyi planlıyor.2 Faverges’te (Haute-Savoie) ve 2030 yılına kadar işgücünü üçte bir oranında artıracak.

Stäubli, yıllardır birbirini takip eden satın almalara güveniyor. 2004 yılında şirket, robotik işini Bosch Rexroth’tan devralarak gelişimini hızlandırdı. Mobiliteye odaklanan grup, 2018’de mobil platformların yapımında uzmanlaşmış Alman şirketi WFT GmbH & Co. KG’nin %70’ini de satın aldı.

Stäubli’nin robotik bölümü de yazılım sunmaktadır. Grup, makinelerini desteklemek için kendi simülasyon ve programlama yazılımını tasarlar. “Robotik, giderek daha fazla görüş sistemleriyle ilişkilendiriliyor. Robot çevresini görebiliyor, engelleri algılayabiliyor ve buna göre kararlar alabiliyor” diyor Jacques Dupenloup. Ameliyathanedeki bir cerrah gibi, “insan ve robot bir düello değil bir ikili oluşturur”, ikincisini düşünür.genel-15