Geçen yıl yeni başlayanlar için harika bir tane. Halka açılan şirketler için rekor bir yıldı, halka arz öncesi şirketlerin değerlemeleri hızla arttı ve kaynak yaratma rekorları da alt üst etti.

Ancak 2022 oldukça farklı olacak. Geçen yıl halka açılan şirketlerin çoğu, hisse senetlerinin düştüğünü gördü ve son aşama teknoloji şirketleri değerlemelerinin düşüş eğilimini görmeye başladıkları için bu sıkıntılar özel piyasaya sızıyor.

Hiç kimse geleceği tahmin edemese de, düşük değerlemeler, söylendiği kadar önsezili bir işaret değildir. Yükselenlerin aşağı inmesi gerektiği gibi, düşenler de büyük olasılıkla geri dönecektir. Ancak işler düşüşteyken, yeni başlayanlar için değerlemelerini düşürmeleri için eşsiz bir fırsat var.

Evet, azaltın. Şişirilmiş bir değerlemeyi sürdürmeye çalışmak, mutlaka size bir fayda sağlamaz. Dahası, aslında şirketinizin gelecekteki büyümesine zarar verebilir.

409A’nızı şimdi yeniden değerlendirmek, çalışanlarınız için yapılacak doğru şeydir, çünkü öz sermayeleri piyasanın geri kalanıyla güncel değildir.

Sezgisel gibi görünse de, daha düşük bir değerleme, çalışanlarınız ve şirketinizin işe alım çabaları için fayda sağlayabilir. Öte yandan, yüksek bir değerleme, bu hisse senedi opsiyonlarını kullanma veya satın alma maliyetini artırır.

Daha düşük bir değerleme, bu maliyetleri kolaylaştıracak ve öz sermaye paketlerini yeni işe alınanlar için daha çekici hale getirecek, özellikle de işe alım görevlilerinin yetenek için rekabet ettiği çok sıcak bir iş piyasasında.

409A değerlemesi nedir ve neden önemlidir?

Hisse senedi opsiyonlarına, kullanım fiyatı olarak bilinen belirli bir fiyat verilir. Kullanım fiyatı, opsiyonun verildiği andaki 409A’ya benzer olacaktır ve bu asla değişmez. Değişen, şirketin değerlemesidir ve bu, 409A değerlemesinde yansıtılır. Bu da adil piyasa değerini (FMV) etkiler.

Bir çalışan, seçeneklerini kullanmaya veya satın almaya gittiğinde, grev fiyatları ile mevcut FMV arasındaki fark üzerinden vergi ödemesi gerekir. Bunun nedeni, IRS’nin hisse senedinin artan değerlemesini gelir vergisine veya alternatif asgari vergiye (AMT) tabi olabilecek gelir olarak saymasıdır.

Birçok çalışan, özkaynaklarına “bekle ve gör” yaklaşımını benimser. Tek boynuzlu at statüsüne ulaşmak gibi, şirketlerinin “başardığına” inandıklarında, devam edip hisse senedi opsiyonlarını satın almanın daha az riskli olduğunu düşünürler.

Yeni işe alınanlar için, daha düşük bir 409A değerlemesi, özkaynaklarının daha düşük bir temel maliyetine dönüşecektir. Değerlemede bir düşüş, şirketin sağlıklı bir çıkış yapmayacağı anlamına gelmediğinden, bu, iş tekliflerini daha çekici hale getirir. Mevcut çalışanlar için bu, seçeneklerini kullanmak ve olası bir çıkışa daha iyi hazırlanmak için daha az ödeyebilecekleri anlamına gelir.

Örneğin, Instacart halka arz için başvurdu Yeni işe alınanlar için tazminat paketlerini iyileştireceğine dair açık mesajla bir değerleme kesintisini açıkladıktan sonra.



genel-24