Ulusal Siber Güvenlik Koordinatörü Rajesh Pant Perşembe günü yaptığı açıklamada, siber güvenlik tehditlerinin Ulusal güvenlik için en büyük risk olduğunu ve siber hijyen oluşturmanın çok önemli olduğunu söyledi.

DX Secure Summit’te konuşan Pant, ülkede siber güvenlik konusunda farkındalık yaratılması çağrısında bulundu.

Pant, “Siber güvenliğe yönelik tehditler, Ulusal güvenliğe yönelik en büyük risklerden biridir ve denetimlerin ardından farkındalık ve siber hijyen oluşturmak çok önemlidir.” Dedi.

Microsoft Hindistan, grup başkanı ve hükümet işleri müdürü Ashutosh Chadha, siber suçların ekonomilere her yıl 6 trilyon dolardan fazlaya mal olduğunu ve bunun 2025 yılına kadar artmasının beklendiğini söyledi.

Chadha, “Bu, sektör genelinde her şirketin bir güvenlik kültürü yaratması gerektiğine işaret ediyor” dedi.

CII Dijital Dönüşüm Merkezi başkanı ve NIIT başkan yardımcısı ve MD Vijay Thadani, yapay zeka çözümlerinin siber tehditler için en iyi hafifletici faktörler olarak kullanılabileceğini ve Hindistan’ın siber güvenlik için bir çözüm sağlayıcı olmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

Thadani, “Siber güvenlik sadece riski yönetmekle ilgili değil, aynı zamanda ürün kapasitesini, organizasyonel etkinliği ve müşteri ilişkilerini şekillendiren stratejik bir konudur.” Dedi.

Polis, kısa süre önce Nagpur Bilim Enstitüsü’nün web sitesinin, ana sayfasındaki mesajında ​​”Peygamberimiz Muhammed’e hakaret üzerine özel bir operasyon” yazan, kendilerini ‘DragonForce Malaysia’ olarak tanıtan bilgisayar korsanları tarafından saldırıya uğradığını söyledi.

Web sitesinin hacklenmesi, şu anda askıya alınan BJP sözcüsü Nupur Sharma ve ihraç edilen parti lideri Naveen Kumar Jindal tarafından Hz. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Endonezya, Pakistan, Afganistan, Ürdün, Bahreyn, Maldivler, Malezya, Umman, Irak ve Libya dahil olmak üzere birçok ülke yorumlarını kınadı.

Polis müfettişi (Siber) Nitin Phatangare, “Web sitesinin ana sayfasında, insanların bir araya gelip Hindistan’a karşı bir kampanya başlatmaya çağrıldığı bir mesaj vardı. Web sitesi bir kötü amaçlı yazılım aracılığıyla saldırıya uğradı. Bilgisayar korsanları kendilerini ‘DragonForce Malaysia’ olarak tanımladılar” söz konusu.
genel-8