Çin hükümeti tarafından kripto para birimiyle ilgili herhangi bir şey hakkında halka açık bir baskının ardından, Çin’in WeChat’teki en popüler anlık mesajlaşma ve arama uygulamalarından biri şimdi platformunda kripto ile ilgili hesapları yasakladı. Raporların önerdiği gibi, kripto ve takas edilemeyen jetonları (NFT’ler) ihraç eden, ticaretini yapan ve finanse eden hesaplar yeni kurallar kapsamında kısıtlanacak ve ‘yasadışı iş’ olarak sınıflandırılacak. Güncellenen WeChat “Davranış Kuralları”ndaki Bölüm 3.24, dijital para biriminin ihracına, ticaretine veya finansmanına dahil olan herhangi bir hesabın kalıcı bir yasaklama olasılığıyla sonuçlarla karşı karşıya kalacağını beyan eder.

göre Beyan Tencent, South China Morning Post’a verdiği demeçte, “dijital koleksiyon ürünlerinin ikincil ticareti için ilgili hizmetler veya içerik sağlayıp sağlamadıklarını ve bazı özellikleri sınırlandırıp hatta hesabı yasaklasalar hesapların düzeltilmesini emredeceğini” söyledi. Haber, Nisan ayından sonra geldi, WeChat, NFT’lerle bağlantılı bazı hesapları askıya aldığını kabul etti.

Politika güncellemesi ayrıca işlem kanalları, rehberlik sağlayan veya WeChat kullanıcılarına kripto para birimleri veren hesaplar için cezalar getirecek. İlk madeni para tekliflerini (ICO’lar) ve kripto türevlerinin işlemlerini sağlayan hesaplar da etkilenecektir.

Rapor, hareketle birlikte WeChat yönetiminin bu yılın başlarında Çinli düzenleyiciler tarafından yayınlanan ve sektördeki işletmelerin bu tür dijital varlıkların finansal yönünden uzak durmaları gerektiğini öne süren yönergeleri dikkate aldığını belirtiyor.

NFT’ler geçmişte Çin düzenleyici kurumları tarafından büyük ölçüde yalnız bırakılmış olsa da, China Times tarafından yakın tarihli bir rapor (KriptoPotato aracılığıyla) Ülkedeki bu tür platformların sayısının sadece 2022’de yaklaşık 100’den 500’ün üzerine çıktığını gösteriyor.

İlginç bir şekilde, Nisan ayında WeChat, Çin hükümetinin Merkez Bankası Dijital Para Birimi projesi olan ‘dijital yuan’ı ödeme seçeneklerine dahil etmişti. Bununla birlikte, politikada yapılan son değişiklikler, Çin’in kriptoyu sıkı bir şekilde izlemesini veya daha doğrusu ademi merkeziyetçiliğini yansıtıyor.

Bu nedenle Tencent’in duruşu, bir milyardan fazla kullanıcısı olan platformlarının, Çin’in çok izlenebilir dijital parası için bir platform olarak hizmet etmesinin, ancak alternatifler hakkında içerik barındırmamasının önünü açıyor.


Kripto para, yasal bir ihale olmayıp, piyasa risklerine tabi olmayan, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir. Makalede verilen bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından teklif edilen veya onaylanan herhangi bir türden tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve teşkil etmez. NDTV, algılanan herhangi bir öneriye, tahmine veya makalede yer alan diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

genel-8