Girişim sermayesi şirketi Octopus Ventures, Avrupa çapında erken aşamadaki girişimleri desteklemek için 10 milyon sterlinlik bir fonla tohum öncesi yatırım dünyasına giriyor.

Son derece aktif Londra merkezli VC, Seedcamp ve Uber’deki eski kıdemli personel tarafından yönetilen özel bir tohum öncesi ekip kurdu. B2B yazılımına, fintech ve sağlık girişimlerine yatırım yapmak istiyor.

Octopus Ventures’ın tamamı kadınlardan oluşan tohum öncesi ekibi, İngiltere, Almanya ve İspanya’daki 10 işletmeye ilk yatırım dalgasını yaptı.

Bunların %40’ının bir kadın kurucusu ve %30’unun en az bir etnik azınlık kurucusu var.

“Hepsinin devrimci fikirleri var. Yatırım yaptığımız yerlerin çeşitliliğini daha da artırabileceğimizi biliyoruz ve bir sonraki 1 milyar dolarlık fikirle kadın ve yeterince temsil edilmeyen kuruculardan haber almak istiyoruz” dedi. Nijer ülke yöneticisi ve Hustle Fund yatırımcısı.

Fonun ilk yatırımlarının yarısından fazlası İngiltere’de bulunuyor. Bunlar arasında doğurganlık tedavisi başlangıcı Bea Fertility, fintech Bloom Money, yardım platformu Volunteero, geliştirici startup Baselime ve kadın tarafından atanan gençler uygulaması Luna yer alıyor.

Yeni tohum öncesi fon, Octopus Ventures eş CEO’su Alliott Cole’un “kaçırılmış bir fırsat” ve “Avrupa işletmeleri için uzun vadeli bir zorluk” olarak tanımladığı şeyi ele almak istiyor.

Cole şunları ekledi: “Adanmış bir fonla ve Avrupa’nın en iyi tohum öncesi yatırımcılarından ikisiyle birlikte, en erken aşamadaki işletmelere adanmış bir ekip kurarak, dünyayı değiştirecek işletmeleri ilk günden itibaren desteklemek için bu fırsatı değerlendiriyoruz. ”

Genel Avrupa ve Birleşik Krallık yatırımlarına rağmen, daha önceki aşama yatırımları azaldıkça geliyor. kayıt seviyeleri geçen yıl.

Yeni Octopus Ventures fonunun eş-lideri olan ve daha önce Seedcamp’ın genel müdürü olarak deneyime sahip olan Kirsten Connell, “Ön tohum öncesi ekibini hızlı hareket etmek ve aynı zamanda büyük bir risk sermayesi ortağının her türlü faydasını sağlamak için kurduk” dedi.

“İlk yatırım dalgamızda, iki hafta içinde ilk toplantıdan son sayfaya geçtik ve portföyün bir parçası olarak kurucularımız yalnızca Octopus’tan sektör uzmanlarına erişimden değil, aynı zamanda 400’den fazla liderden oluşan bir ağdan da yararlanıyor. ayakkabılarını giymiş ve yeni kuruculara bir iş kurma denemeleri konusunda rehberlik etmeye ve tavsiyelerde bulunmaya hazır olan kişiler.”

Octopus Group’un bir parçası olan Octopus Ventures, Avrupa’daki en aktif VC’lerden biridir. Dealroom verilerine göre yatırımlarının çoğunu A Serisi aşamasında gerçekleştirmiştir. Yatırımlarının aslan payı – 195 – İngiltere’deki startup’lara, 25’i ise ABD firmalarına yapıldı.

Cazoo, Zoopla ve Depop, hepsi ya halka arz edilmiş ya da satın alınmış kayda değer yatırımlarıdır.genel-11