Çıplak gözle görülebilen tek hücreli bir bakteriyle karşılaştığınızda, çok sıra dışı bir şey olduğunu bilirsiniz. biyolog budur Jean Marrie Volland o zaman deneyimli tökezledi 20 mm büyük olabilen bu bakteri türü! (yukarıdaki resim, Pierre Yves Pascal tarafından yapılan sanatsal bir çizim, Mangrov fotoğrafı; Susan Brand/Berkeley Lab tarafından yapılan çizim)

Guadeloupe’den gelen bu bakterilerin daha önce başka bir araştırmacı tarafından tespit edildiği ortaya çıktı. Guadeloupe, Porto Riko’dan çok uzakta olmayan bir Fransız bölgesidir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu tür mega bakteriler, geliştiklerini hayal ettiğim tropikal bir bölgeden geliyor.

Bu kadar büyük tek hücreli yaratıklar bulmak hayal edilemez görünüyor, ancak bir açıklaması var. Bu bakteri kükürtle beslenir ve bulunduğu yerdeki mangrovlar o maddeden bol miktarda ürettiği için çok büyüktür. Ailelerine denir Tiyomargarita Magnifica. Ek olarak, bu boyutta bakteriler için doğal bir yırtıcı yok.

Bilim adamları, orada daha da büyük bakterilerin olabileceğine inanıyor. İyi haber şu ki, bu özellikle bilimsel bir merak ama insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmuyor. Bu sadece doğanın tuhaf bir istisnası, cımbızla yakalayabileceğiniz bir bakteri. Mangrovların etrafında yüzerseniz, gözlerinizi açık tutun, bir tanesini görebilirsiniz.

dosyalandı Genel. Doğa hakkında daha fazlasını okuyun.genel-1