Hollywood, California'daki büyük bir ofis binasının tepesindeki Netflix logosu.

Fotoğraf: CHRIS DELMAS/AFP (Getty Resimleri)

Netflix’in devam eden finansal sorunlarının hikayesi, akış platformuna atılan şovlarından biri olsaydı, çoğu izleyici zaten her şeyin oldukça tekrarlanmaya başladığını görecekti.

Geçtiğimiz baharda çok sayıda işten çıkarmanın ardından, bu son bölüm Netflix: Sayı Artık Artmadığında tarafından görülen bir dahili nota göre, şirket 300 çalışanı daha işten çıkardı Hollywood Muhabiri ve firma tarafından onaylanmıştır. Kesilen personelin yaklaşık 216’sı ABD ve Kanada’dan, 53’ü ise Avrupa’dandı. Diğer 17 kişi Latin Amerika’dandı, ancak bu kesintilerin hangi departmanları etkilediği belirsizliğini koruyor.

Eş CEO’lar Reed Hastings ve Ted Sarandos’un çalışanlara “yavaşlayan gelir artışımızı daha önce görmedikleri için üzgün olduklarını, böylece işin daha kademeli bir şekilde yeniden düzenlenmesini sağlayabileceklerini” söyledikleri bildirildi.

Bir Netflix sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bugün ne yazık ki yaklaşık 300 çalışanımızı işten çıkardık. İşe önemli ölçüde yatırım yapmaya devam ederken, bu ayarlamaları, daha yavaş gelir büyümemize paralel olarak maliyetlerimizin artması için yaptık.” Şirket, “desteklemek için çok çalıştıklarını” da sözlerine ekledi. [cut employees] bu zor geçiş sayesinde.”

Kesintiler açıklanmadan bir gün önce şirketin bu ironik (muhtemelen ilgisiz olsa da) tweet’i yayınlamasına yardımcı olmaz:

Netflix daha önce işten çıkarılmıştı bir düzine civarında Şirketin “pazarlama yeniden yapılandırmasının” bir parçası olduğunu söylediği Nisan ayında sözleşmeli yazar kadrosu. Sonra bir ay sonra şirket kesti başka 150 animasyon departmanından ve sosyal medya ekiplerinden. Bu iki önceki durumlarda, sözleşmeli yazarların çoğu sosyal medyaya alındı Netflix’in kendisine ve çeşitli dizileri farklı bir izleyici kitlesine tanıtma çabalarına zarar verdiğini iddia etmek. Tıpkı bu son işten çıkarmalar gibi, şirket o saniye için yavaşlayan gelir artışını suçladı. kayrak kesintiler de cabası.

Netflix’in hisse senedi fiyatı, şirketin açıkladığı bu yılın başlarından bu yana sert bir darbe aldı. ilk kez abone kaybetti şirket geçmişinde. Diğer birçok teknoloji şirketi de kayıplara uğradı yol açan işten çıkarmalar geçtiğimiz haftalarda. Netflix, hâlâ en büyük akış platformu abone numaralarına göre, hissedarlara Q1 kaybı olduğunu iddia etti kısmen Apple TV+ ve Disney+ gibi akış platformlarından şifreleri ve yoğun rekabeti paylaşan kullanıcıların hatası. Netflix’in iş modelini eleştirenler, zorluğun daha çok şirketin borca ​​bağımlılığı gösterilerini finanse etmek ve kazançlı lisans anlaşmalarının sonu.

Netflix’in şifre paylaşımını kısıtlamaya yönelik ilk çabaları tam olarak gerçekleşmedi. umut verici şirketin çaresini deneyen Orta Amerikalı kullanıcılar için. Netflix ayrıca daha düşük maliyetli bir film yayınlamayı planlıyor reklam destekli katman akış platformuna.

Hastings ve Sarandos, notlarında, “içeriğimize ve insanlara önemli miktarda yatırım yapmak” istediklerini ve ayrıca önümüzdeki 18 ay içinde çalışan tabanını 1.500 ila 11.500 arasında artırmayı planladıklarını söyledi. Bu güvencenin yeni işten çıkarılan çalışanlarla ne ilgisi olduğu belli değil.

Bu kesinlikle iyimser bir işe alım projeksiyonu, ancak Hastings özellikle kör destek Şirketin. Şirket için çalışmış olan diğerleri çok daha az iyimser. NDA kapsamında oldukları için anonim kalmaları koşuluyla daha önce Gizmodo ile konuşan bir Netflix yazarı, CEO’lar milyonlar kazanmaya devam ederken, Netflix’in giderek daha fazla içerik ürettiğini söyledi, güzel bir şekilde söylemek gerekirse, “hepsi işe yaramıyor. ” Maliyetin şirket tarafından yakalanmasına rağmen, yeni şovları hızla başlatmaya odaklandıklarını söylediler.

Yazar, “Ara sıra harika içerikleri var, ancak bunların çoğu boşluğa atılan saçmalıklardan ibaret” dedi. “Ve sonra para kaybederler; bu net bir kayıp.”genel-7