Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Kızıl Gezegenin genişliğinden düzenli haberler paylaştı.NASA, Mars’ta çalışmalarını sürdüren Curiosity gezici aracından çekilmiş etkileyici yeni bir fotoğraf yayınladı. Ajans yaptığı açıklamada, gezicinin “Mars’ın değişen manzarasının çarpıcı bir görüntüsünü yakaladığını” söyledi.

NASA'nın Merak gezicisi, eski kuru akıntının yakınında çarpıcı manzaralar yakalar

Fotoğraf 2 Mayıs 2022’de çekildi. NASA, merkezde görünen koyu renkli kayaların eski bir dere veya gölde biriken kumlardan oluştuğuna inanıldığını söyledi. NASA açıklıyor:

Kil mineralleri, Gale Krateri’nden göller ve akarsular akıp, Curiosity’nin 2014’ten beri eteklerinde tırmanmakta olduğu 5 kilometre yüksekliğindeki Sharp’ın tabanında çökeldiğinde oluştu. Dağın yukarısında, geçiş bölgesinde, Curiosity gözlemleri, akarsuların kuruduğunu ve göl çökellerinin üzerinde kumulların oluştuğunu gösteriyor.

Gezici daha yükseğe tırmandıkça, kayada daha az kil ve daha fazla sülfat bulur. Merak yakında bu bölgedeki son kaya örneğini delip, bu bölgenin değişen mineral bileşiminin daha ayrıntılı bir resmini sunacak.genel-22