NASA’nın Curiosity Mars gezgini, 2 Mayıs 2022’de Mastcam’ını kullanarak sülfat içeren bir bölgenin bu görüntüsünü yakaladı. Merkezin yakınında görülen koyu renkli kayaların, antik akarsularda veya göletlerde biriken kumlardan oluştuğu düşünülüyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Curiosity gezgini tarafından belgelenen çarpıcı kaya oluşumları, Kızıl Gezegenin eski geçmişinde kuruyan bir iklimin kanıtını sunuyor.

<span class="glossaryLink" aria-describedby="tt" data-cmtooltip="

NASA
Established in 1958, the National Aeronautics and Space Administration (NASA) is an independent agency of the United States Federal Government that succeeded the National Advisory Committee for Aeronautics (NACA). It is responsible for the civilian space program, as well as aeronautics and aerospace research. Its vision is "To discover and expand knowledge for the benefit of humanity." Its core values are "safety, integrity, teamwork, excellence, and inclusion."

” data-gt-translate-attributes=”[{” attribute=””>NASA’s Curiosity Mars rover has been traveling through a transition zone from a clay-rich region to one filled with a salty mineral called sulfate for the past year. While the science team targeted the clay-rich region and the sulfate-laden one for evidence each can offer about Mars’ watery past, the transition zone is proving to be scientifically enlightening as well. In fact, this transition may provide the record of a major shift in Mars’ climate billions of years ago that scientists are only now beginning to grasp.

The clay minerals formed when lakes and streams once rippled across Gale Crater, depositing sediment at what is now the base of Mount Sharp, the 3-mile-tall (5-kilometer-tall) mountain whose foothills Curiosity has been ascending since 2014. Higher on the mountain in the transition zone, Curiosity’s observations show that the streams dried into trickles and sand dunes formed above the lake sediments.

Curiosity Mars Rover Layered,Flaky Rocks

NASA’s Curiosity Mars rover captured this view of layered, flaky rocks believed to have formed in an ancient streambed or small pond. The six images that make up this mosaic were captured using Curiosity’s Mast Camera, or Mastcam, on June 2, 2022, the 3,492nd Martian day, or sol, of the mission. Credit: NASA/JPL-Caltech/MSSS

“We no longer see the lake deposits that we saw for years lower on Mount Sharp,” said Ashwin Vasavada, Curiosity’s project scientist at NASA’s Jet Propulsion Laboratory in Southern California. “Instead, we see lots of evidence of drier climates, like dry dunes that occasionally had streams running around them. That’s a big change from the lakes that persisted for perhaps millions of years before.”

As the rover climbs higher through the transition zone, it is detecting less clay and more sulfate. Curiosity will soon drill the last rock sample it will take in this zone, providing a more detailed glimpse into the changing mineral composition of these rocks.

NASA’nın Mars’taki uzay aracının tümü, küçük bir toz şeytanı veya küresel bir toz fırtınası üretebilen Kızıl Gezegenin rüzgarlarından etkilenir. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/Arizona Üniversitesi

Eşsiz jeolojik özellikler de bu bölgede göze çarpmaktadır. Bölgedeki tepeler muhtemelen büyük, rüzgarla savrulan kum tepelerinden oluşan kuru bir ortamda başlamış ve zamanla sertleşerek kayaya dönüşmüştür. Bu kumulların kalıntılarına su tarafından taşınan, belki de bir zamanlar kum tepeleri arasında örülen göletler veya küçük akarsularda biriken diğer tortular serpiştirilmiştir. Bu çökeltiler artık, “takma ad” olarak adlandırılan biri gibi, erozyona dayanıklı lapa lapa katman yığınları olarak görünmektedir.pruva

Hikayeyi daha da zenginleştiren ama daha da karmaşık hale getiren şey, zaman içinde yeraltı suyunun çekilip aktığı ve Curiosity’nin bilim adamlarının doğru bir zaman çizelgesinde bir araya getirmeleri için bir karmakarışık yapboz parçaları bıraktığı birden fazla dönem olduğu bilgisidir.

Sierra Maigualida Merak Panoraması

NASA’nın Curiosity Mars gezgini, bu 360 derecelik panoramayı 22 Mayıs 2022’de Sierra Maigualida lakaplı bir yerin yakınında yakaladı. Panorama, Curiosity’nin Direk Kamerası veya Mastcam tarafından çekilen 133 ayrı görüntüden oluşuyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

On Yıl Sonra Güçleniyor

Curiosity, 5 Ağustos’ta Mars’ta 10. yılını kutlayacak. Gezici tam on yıllık keşiften sonra yaşını gösterirken, yükselişine devam etmesini hiçbir şey engelleyemedi.

7 Haziran’da Curiosity, gezici gövdesindeki bir cihaz kontrol kutusunda beklenenden daha sıcak bir sıcaklık okuması tespit ettikten sonra güvenli moda geçti. Güvenli mod, bir uzay aracı bir sorunu algıladığında ve mühendislerin durumu değerlendirebilmesi için en temel işlevleri dışındaki tüm işlevlerini otomatik olarak kapattığında ortaya çıkar.

Las Claritas Mars Merak Gezgini

NASA’nın Curiosity Mars gezgini, “Las Claritas” lakaplı bir yerde hem birikmiş hem de temizlenmiş rüzgarla savrulan kum olarak oluşan katmanların kanıtlarını yakaladı. Bu görüntü, Curiosity’nin Direk Kamerası veya Mastcam kullanılarak 19 Mayıs 2022’de, yani görevin 3.478. Mars günü veya solunda çekildi. Kredi: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Curiosity’nin güvenli moddan çıkıp iki gün sonra normal çalışmasına dönmesine rağmen, JPL mühendisleri hala sorunun kesin nedenini analiz ediyor. Bir sıcaklık sensörü yanlış bir ölçüm sağladıktan sonra güvenli modun tetiklendiğinden şüpheleniyorlar ve yedek sıcaklık sensörleri gezici gövdesindeki elektronik aksamın çok ısınmamasını sağlayabildiğinden gezici operasyonlarını önemli ölçüde etkileyeceğine dair bir işaret yok.

Gezicinin alüminyum jantları da aşınma belirtileri gösteriyor. 4 Haziran’da mühendislik ekibi, Curiosity’ye tekerleklerinin yeni fotoğraflarını çekmesini emretti – bu, genel sağlıklarını kontrol etmek için her 3,281 fitte (1.000 metrede) yaptığı bir şeydi.

Ekip, sol orta tekerleğin tırnaklarından birine zarar verdiğini keşfetti, Curiosity’nin tekerlekleri boyunca uzanan zikzak basamaklar. Bu tekerleğin zaten dört kırılmış tırnağı vardı, bu yüzden şimdi 19 tırnağından beşi kırıldı.

Daha önce hasar gören pabuçlar, son birkaç ayda aralarındaki metal “dış”ın bir kısmının tekerlekten düştüğü ve boşluk bıraktığı için son zamanlarda internette dikkat çekti.

Ekip, tekerlek görüntülemesini her 1,640 fitte (500 metrede) bir artırmaya karar verdi ve bu, orijinal kadansa geri dönüş oldu. Bir çekiş kontrol algoritması, görüntüleme arasındaki mesafeyi artırmayı haklı çıkarmak için tekerlek aşınmasını yeterince yavaşlattı.

Curiosity’nin JPL’deki proje yöneticisi Megan Lin, “Gerekirse tekerlek jantlarında güvenle sürebileceğimizi zemin testiyle kanıtladık” dedi. “Tek bir tekerleğin pabuçlarının çoğunu kırdığı noktaya ulaştıysak, kalan parçaları atmak için kontrollü bir kırılma yapabilirdik. Son trendler nedeniyle, böyle bir önlem almamız pek olası görünmüyor. Tekerlekler iyi dayanıyor ve tırmanmaya devam etmek için ihtiyacımız olan çekişi sağlıyor.”uzay-2