Araştırmacıların Facebook’ta viral hikayelerin yayılmasını izlemek için kullandıkları bir şey – yanlış bilgi yayanlar da dahil – Meta’nın sahip olduğu CrowdTangle adlı bir araçtır. İsimsiz kaynaklara dayanarak, Bloomberg birçoğunun şüphelendiğini bildiriyor – Facebook’un CrowdTangle’dan geliştirme desteğini büyük ölçüde kaldırdığını ve aracı kapatmayı planladığını söyledi.

CrowdTangle’ı kaldırmak, Kevin Roose gibi kişilerin Facebook’taki sağcı haber kaynaklarıyla yüksek düzeyde etkileşimi gösteren verileri ortaya çıkarmak için kullandıkları erişimi çekecek ve bazen Facebook’un küratörlüğünü yaptığı resmi raporlarla çelişiyor gibi görünen sonuçları listeleyecektir. içinde için geçen Temmuz makalesi bu New York Times, Roose, CrowdTangle’ın kurucusu ve CEO’su Brandon Silverman’ın daha fazla veri paylaşması gerektiğini savunarak, şirketin ne kadar bilgi yayınlaması gerektiğine ilişkin dahili “veri savaşlarını” anlattı. Silverman, Ekim 2021’de şirketten ayrıldı.

“CrowdTangle hangi verileri izliyor?”

CrowdTangle, yayıncıların, gazetecilerin, araştırmacıların, teyitçilerin ve daha fazlasının sosyal medyada neler olup bittiğini takip etmesine, analiz etmesine ve raporlamasına yardımcı olan Facebook’tan bir kamuya açık bilgi aracıdır. Bunu, Sayfalar, Gruplar, Instagram hesapları ve popüler alt dizinlerdeki herkese açık içeriği daha keşfedilebilir hale getirerek ve bu içerikle ilgili etkileşim verilerini (yani paylaşımlar, görüşler, yorumlar ve tepkiler) geniş ölçekte sıralamayı kolaylaştırarak yapıyoruz. CrowdTangle, normal Facebook profillerindeki içeriği izlemez.

Bir Twitter dizisindeFacebook’un Haber Kaynağı başkanı John Hegeman, Roose’un günlük En iyi 10 liste (CrowdTangle verilerine göre derlenmiştir) doğru katılım verilerini gösterir, ancak “çoğu insanın FB’de gördüklerini temsil etmez.” Bunu kanıtlamanın daha iyi bir yolunun, hangi gönderilerin en fazla erişime sahip olduğunu gösteren veriler olacağını iddia ediyor, ancak şirket genellikle bu verileri doğrudan paylaşmıyor.

Facebook 2016’da CrowdTangle’ı satın aldığında, aracın yayıncıların “önemli hikayeleri ortaya çıkarmalarına, sosyal performanslarını ölçmelerine ve etkileyicileri belirlemelerine” yardımcı olabileceğini söyledi. Instagram ve Twitter dahil olmak üzere diğer ağlardaki hikayelerin performansını izler. bu Bloomberg Rapor, seçmen savunuculuğu grubu Common Cause’un, kaldırılması için Twitter ve Facebook’ta işaretlediği yanlış bilgileri gerçek zamanlı olarak bulmak için bunu nasıl kullandığını belirtiyor.

Bugünkü rapor, Meta’nın aracı kapatmak için resmi bir süreci Şubat ayında başlattığını, ancak AB’nin Dijital Hizmetler Yasası zorlaması nedeniyle durdurduğunu söylüyor. Şimdi, göreve zaten atanmış Facebook mühendisleriyle “nihayetinde” bir kapatma yolunda olduğu söyleniyor. Bir şirket sözcüsü söyledi Bloomberg CrowdTangle’ın en azından bu yılki ara seçimlere kadar aktif kalacağını ve Meta’nın araştırmacılar için “daha ​​da değerli” araçlar sağlamayı planladığını iddia etti.

genel-2