Mars için Kompakt Keşif Görüntüleme Spektrometresi veya NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracındaki araçlardan biri olan CRISM tarafından yakalanan Mars’ın Nili Fossae bölgesinin altı görüntüsü görülüyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/JHU-APL

Bilim adamları, çok renkli 5.6 gigapiksel harita sayesinde Mars’a yeni bir bakış atmak üzereler. Kızıl Gezegen yüzeyinin %86’sını kaplayan harita, onlarca önemli mineralin dağılımını ortaya koyuyor. Bilim adamları, mineral dağılımına bakarak Mars’ın sulu geçmişini daha iyi anlayabilir ve hangi bölgelerin daha derinlemesine incelenmesi gerektiğine öncelik verebilir.

Bu haritanın ilk bölümleri NASA’nın Gezegensel Veri Sistemi tarafından yayınlandı. Önümüzdeki altı ay boyunca, Mars yüzeyinin şimdiye kadar yapılmış en ayrıntılı araştırmalarından birini tamamlayan daha fazlası yayınlanacak. (Devamını oku bu harita bölümleri hakkında.)

NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracı veya MRO, Mars için Kompakt Keşif Görüntüleme Spektrometresi veya CRISM ile 16 yıldır Kızıl Gezegendeki mineralleri haritalıyor.

Görünür ve kızılötesi dalga boylarını gören dedektörler kullanan CRISM ekibi, daha önce Mars kabuğunun oluşumunun ve su tarafından nerede ve nasıl değiştirildiğinin kaydını sağlayan yüksek çözünürlüklü mineral haritaları üretmişti. Bu haritalar, bilim adamlarının göllerin, akarsuların ve yeraltı suyunun milyarlarca yıl önce gezegeni nasıl şekillendirdiğini anlamalarına yardımcı olmak için çok önemliydi. NASA ayrıca diğer uzay araçları için iniş alanlarını seçmek için CRISM’in haritalarını kullandı. Jezero Krateri ileNASA’nın Azim gezicisinin eski bir nehir deltasını keşfettiği yer.

NASA Mars Orbiter Son Gökkuşağı Renkli Haritalarından Birini Yayınladı

Bu küresele yakın harita, NASA’nın Mars Keşif Yörünge Aracı tarafından Mars için Kompakt Keşif Görüntüleme Spektrometresi veya CRISM kullanılarak yakalandı. Sarı kare, önceki görüntüde altı görünümde vurgulanan Mars’ın Nili Fossae bölgesini gösterir. Kredi: NASA/JPL-Caltech/JHU-APL

Bu yeni haritanın ilk parçası, her biri 336 mil (540 kilometre) uzunluğunda ve 6 mil (10 kilometre) genişliğinde bir “şerit”i temsil eden ve MRO yukarıdan geçerken yakalanan 51.000 görüntü içeriyor. Çözünürlük, hedeflenen gözlemlerden yapılan CRISM haritalarından daha düşüktür, çünkü veriler, gezegenin çok daha fazlasını kapsayacak şekilde tasarlanmış farklı bir görüntüleme stratejisi olan cihaz dümdüz aşağı bakarken elde edilmiştir.

Verilerini elde etmek için CRISM iki spektrometre kullandı; bunlardan biri, yansıyan güneş kızılötesi ışığının en uzun dalga boylarını daha net bir şekilde algılayabilmesi için sıcaklıkları düşük tutmak için üç kriyo-soğutucu ile tasarlandı. Art arda kullanılan bu kriyo-soğutucuların sonuncusu, 2017’de yaşam döngüsünü tamamlayarak cihazın görünür dalga boylarını görüntüleme yeteneklerini sınırladı. Bu, cihazın tüm dalga boyu aralığını kapsayan CRISM’in son haritası olacak. Cihaz şu anda bekleme modundadır ve önümüzdeki aylarda hizmetten çıkarılmadan önce birkaç kez daha veri kaydedebilir.

Yıl içinde, görünür dalga boylarını kapsayan ve yalnızca demir içeren minerallere odaklanan son bir harita yayınlanacak; bu, en son haritanın iki katı uzamsal çözünürlüğe sahip olacaktır.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda görevin proje bilimcisi Richard Zurek, “CRISM soruşturması, NASA’nın MRO misyonunun taç mücevherlerinden biri oldu” dedi. “Bu nihai haritalara dayanan analizler, Mars’ın önümüzdeki yıllardaki tarihine yeni bakış açıları sağlayacaktır.”


Resim: Yörüngeden arama


Jet Tahrik Laboratuvarı tarafından sağlanmıştır

Alıntı: Mars Reconnaissance Orbiter, son gökkuşağı renkli haritalarından birini yayınladı (2022, 23 Haziran) 24 Haziran 2022’de https://phys.org/news/2022-06-mars-reconnaissance-orbiter-rainbow-coloured.html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir kısmı çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1