Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), “kıyafetli prova” olarak da adlandırılan devasa Artemis 1 ay roketinin tezgah testinin tamamlandığını duyurdu.Doldurma testleri ve geri sayım simülasyonları ile 50 saatlik testler mükemmel gitmedi. Test katılımcıları yakıt ikmali sırasında bir hidrojen sızıntısı fark ettiler, ancak şimdi sorunun fırlatma planlarını değiştirecek kadar ciddi olmadığına karar verdiler. Bugüne kadar NASA’nın neye karar vereceği belli değildi – uzmanlar roketin başka bir “kıyafet provasına” ihtiyacı olacağı sonucuna varabilirdi.

Bakanlık şimdi bir açıklama yaptı:

NASA, prova verilerini gözden geçirdi ve test kampanyasının bittiğini belirledi. Önümüzdeki hafta ajans, roketi ve uzay aracını fırlatma için hazırlamak ve son prova sırasında bulunan sızıntıyı düzeltmek için SLS ve Orion’u Kennedy’deki dikey montaj tesisine geri gönderecek.

NASA’nın SLS ve Orion’u Ağustos ayı sonunda fırlatma rampasına iade etmeyi planladığı da belirtiliyor. Kesin lansman tarihi, sızıntıyla ilgili ekipmanın değiştirilmesinden sonra belirlenecek.

Artemis 1 görevinin bir parçası olarak, Orion uzay aracını ayın etrafına ve insansız bir uçuşa geri gönderecek olan yeni korkunç NASA SLS (Uzay Fırlatma Sistemi) fırlatma aracının ilk lansmanının planlandığını hatırlayın.

NASA daha önce üç kez yakıt ikmali yapmayı denemişti, ancak sonra sorunlar ortaya çıktı – valf sıkıştı ve roket ile fırlatma kulesi arasındaki eklemlerde hidrojen sızdı, sonuç olarak roket revizyon için dikey montaj atölyesine geri döndü. Daha sonra sızıntı, kostümlü prova sırasında gözlenenden farklı bir yerde meydana geldi.genel-22