Microsoft, Windows 8.1 işletim sistemi desteğini sona erdirmek için bir kampanya hazırlamaya başladı.Microsoft’un tamamen kızak ve araba özdeyişine uygun hareket ettiğini unutmayın. Şirket, kullanıcıları işletim sisteminin yaklaşan “ömrünün sonu” hakkında bilgilendirmek için Temmuz ayında başlayacak. Aynı zamanda, “ölüm tarihi” 10 Ocak 2023 olarak planlanıyor.

Microsoft’a göre, sistem Windows 8.1 desteğinin yakında sona ermesiyle ilgili bildirimler gösterecek. Kullanıcılar “Daha Fazla Bilgi”, “Daha Sonra Hatırlat” veya “Destek Tarihi Bittikten Sonra Hatırlat” seçeneklerine tıklayabilirler.

Microsoft, geçmişte bu tür bildirimleri, Windows’un eski sürümlerinin kullanıcılarını işletim sisteminin daha yeni, hala desteklenen sürümlerine yükseltmeye ikna etmek amacıyla kullandı.

Microsoft’un 2013’te pek de iyi karşılanmayan Windows 8 işletim sisteminin hemen ardılı olan Windows 8.1’i piyasaya sürdüğünü hatırlayın. Microsoft, Ocak 2018’de Windows 8.1 için “temel desteği” sonlandırdı. Bununla birlikte, işletim sistemi, kullanıcıların düzenli güvenlik güncellemeleri, olası yazılım güncellemeleri ve teknik yardım aldığı beş yıllık ek bir “Genişletilmiş Destek” aldı.

Microsoft, Windows 7’de olduğu gibi Windows 8.1 için Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri sunmayı planlamamaktadır. Bu, 10 Ocak 2023’ten sonra Windows 8.1 için bir ücret karşılığında bile güvenlik güncelleştirmelerini almaya devam etmenin mümkün olmayacağı anlamına gelir.

StatCounter’a göre, Mayıs 2022 itibariyle Windows 8.1’in dünyadaki toplam Windows PC sayısının %3’ünden fazlasını oluşturduğunu unutmayın. Rusya’da bu rakam neredeyse %5’e ulaşıyor.genel-22