VidCon için tam zamanında, TikTok platformda en çok takip edilen yeni bir yaratıcıya sahip: Habi Topal22 yaşındaki Senegalli, diğer TikTok’ları dikerek ve düet yaparak ün kazanan, başlangıçta işe yaramayan viral “hayat tüyolarını” sözsüz bir şekilde düzelten.

Dün itibariyle, Khaby Lame’in 142.7 milyon takipçisi var ve uzun süredir önde gelen TikTok yaratıcısı Charli D’Amelio’yu bir numarada tutuyor.

D’Amelio bugün VidCon’da Lightricks ile bir panelde konuştu, ancak 1 Numaralı ünvanını kaybettiği için üzgün değildi – sonuçta, bu sadece övünme hakları meselesi.

“İki yıl boyunca 1 numaraydım. Başka birinin o noktaya sahip olmasının zamanı geldi ve onunla gurur duyuyorum. O bir arkadaş ve kötü kan yok,” dedi Charli D’Amelio VidCon sahnesinde. “Bir başkasının o noktaya geldiğini bilmek harika bir duygu – tatlı, iyi bir insan ve yaptıklarını seven biri.”

Ayrıca VidCon’daki kalabalığa 2.400 TikTok taslağı olduğunu söyledi – gizem!

Ancak içerik oluşturucuların büyük paralar kazanması sadece takipçilerle ilgili değil. Onları bu şekilde kullanırsın.

Charli D’Amelio, kız kardeşi Dixie D’Amelio ve ebeveynleri, bir Hulu realite şovu, Hollister ile bir giyim markası, sayısız marka anlaşması ve bir medya imparatorluğunu kurdular. Orijinal şovu çekin kendilerine ait. D’Amelio kardeşler ve ebeveynleri de FaceTune yapımcısı Lightricks’e yatırım yaparak risk sermayedarı oldular. Lame gibi TikToker’lar ün kazanırken bile, Siyah yaratıcılar fark edilir derecede eksik Forbes’ten en yüksek ücretli etkileyici listesi. Charli D’Amelio yıllık kazancı 17.5 milyon dolar ile 1 numarada yer alırken, kız kardeşi Dixie 10 milyon dolar kazanıyor.

Bu eşitsizliklerle mücadele etmek için Snapchat ve Patreon gibi platformlar, BIPOC yaratıcıları için kuluçka programları başlattı ve onlara daha fazla ön sermaye, üretim kaynakları ve mentorluğa erişim sağladı.

Platformlar arasında toplam takipçi sayısı açısından, yalnızca bir YouTube kanalı 200 milyonu geride bıraktı: Hintli bir plak şirketi ve film şirketi olan T-Series. Şimdilik – TikTok içerik oluşturucular için daha iyi para kazanma seçenekleri sunana kadar – orada inşa edilen şöhretten yararlanmak için çoğu fırsat platform dışında gerçekleşir.

Güncelleme, 23 Haziran, 14:10 PDT: Charli D’Amelio, Khaby Lame’i takipçi sayısında geçerek ele aldı. Bir alıntı eklendi.genel-24