Intel’in 13. nesil Raptor Lake yongaları, bir ipucuna inanılırsa 6GHz işaretini geçme yeteneğine sahip olabilir. Şirketin mevcut Core i9-12900 CPU’ları zaten 5GHz’in üzerine çıkabiliyor.

Söylenti, CPU’nun en az bir SKU’sunun Intel’in Efficient Thermal Velocity Boost (ETVB) teknolojisi sayesinde 6GHz turbo boost kapasitesine sahip olacağını iddia eden Twitter’daki tipster @OneRaichu’nun izniyle geliyor. Bu, onu bu performans düzeyine ulaşan ilk x86 yongası yapacaktı.

🥵6GHz turbo MAYBE, bir SKU’da görünecektir. (ETVB modunda)🤣
Bence normal sku olmamalı. https://t.co/SFubzjdXNG

— Raichu (@OneRaichu) 21 Haziran 2022

Intel, güncellemesini güncellediğinde ETVB’nin daha fazla onayı ortaya çıktı. Extreme Tuning Utility (XTU) ETVB için “gelecekteki platform” desteğini içeren hız aşırtma uygulaması. Kül Wccftech notlarıXTU değişiklik günlüğünde listelenen hız aşırtma özellikleri, 12. nesil Alder Lake CPU’larda da mevcut olacak.

tazeleyici olarak, Intel’in normal TVB’si “fırsatçı olarak”, CPU termal limiti dahilindeyse ve yeterli turbo boşluk payı mevcutsa, saat hızlarını 100 MHz’e kadar artırır. Alder Lake CPU’ları bu şekilde orta 5GHz aralığına girebilir. ETVB modu, muhtemelen TVB’de, CPU’nun ne kadar sıcak olduğuna bağlı olarak daha yüksek frekans artışlarına izin veren bir gelişme olacaktır.

Raptor Lake için gördüğümüz bazı erken ölçütler göz önüne alındığında bu muhtemelen şaşırtıcı değil. Sandra kıyaslama aracında Core i9-13900’ün mevcut Core i9-12900’ü ezdiği bulundu. Ancak, gerçek performans rakamlarının piyasaya sürüldükten sonra değişebilmesi için test edilen erken bir mühendislik örneği olduğuna dikkat etmeliyiz.

Açıkçası, Team Red, yeni Zen 4 mimarisi üzerine inşa edilmiş kendi Ryzen 7000 yongalarını hazırlarken, AMD defne üzerinde oturmuyor. AMD, Computex 2022’de Intel’in Core i9-12900K’sını %31 oranında geride bırakarak etkileyici sonuçlar gösterdi. Ayrıca, oynarken Zen 4 çipinin 5.5 GHz’e kadar yükseldiğini gösterdi. hayalet tel tokyo

AMD CEO’su Lisa Su, bu kadar etkileyici sonuçlarla bile Ryzen 7000 yongalarının 5Ghz’nin üzerinde “önemli ölçüde” saat hızlarına ulaşabileceğini kaydetti. Bu, herhangi bir hız aşırtma potansiyelini saymıyor bile. Bununla birlikte, Intel hız aşırtma yapmadan 6Ghz’ye ulaşabiliyorsa, bu yine de dikkate değer bir başarıyı temsil edecektir.


genel-19