Çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’nın arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş olan Wikimedia Foundation, 21 Haziran’da yeni ücretli hizmeti Wikimedia Enterprise’ın ilk iki müşterisinin adını duyurdu. Programın ilk kullanıcıları, web arşivlemeye adanmış bir kuruluş olan Google ve İnternet Arşivleri olacak.

Google ve İnternet Arşivleri, Wikimedia Enterprise’ın ilk müşterileri

Ekim 2021’de piyasaya sürülen Wikimedia Enterprise, öncelikle profesyonellere yöneliktir. Bu hizmet, müşterilerine vakfın veritabanlarına, yani Wikipedia, Vikisözlük ve Vikikitap’a hızlı ve optimize erişim sağlar. En eksiksiz teklif yılda 100.000 dolardan başlar. Wikimedia Vakfı’nın gelir yöneticisi Lane Becker, ” Wikimedia Enterprise, çeşitli içeriğin yeniden kullanımı ve izlenebilirlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır ve ilk iki müşterimiz buna iyi bir örnektir. “.

aynı kategoride

Aziz Malo

Brittany Ferries, hibrit gemilere geçişini hazırlıyor

Google ve İnternet Arşivleri iki önemli vakıf ortağıdır. Arama motoru devi, bazı özelliklerini güçlendirmek için Wikimedia projelerinden gelen verileri kullanıyor. Alfabe yan kuruluşu, Bilgi Grafiği aracını kullanarak kullanıcılarının aramalarına ek bilgi sağlar. Genellikle Wikipedia’dan alınmış, bunlar her zaman itibar görmemiştir. Bu, Wikimedia Enterprise ile değişmeli. Google Arama Ortaklıkları Genel Müdürü Tim Palmer için, ” Vikipedi, kendini adamış gönüllülerden oluşan bir topluluk tarafından dünya için ücretsiz olarak oluşturulmuş benzersiz ve değerli bir kaynaktır. Wikimedia Foundation’ı, bilgiyi genişletme ve herkes için her yerde bilgiye erişim ortak hedeflerimizi gerçekleştirme konusunda uzun süredir destekliyoruz. “.

İnternet Arşivleri ile ilgili olarak, kar amacı gütmeyen kuruluş “ Wikipedia’daki 9 milyondan fazla bozuk bağlantının düzeltilmesine yardımcı oldu İnterneti arşivlemeyi misyon edinmiş bir web sitesi olan Wayback Machine sayesinde. Vakıf, Wikimedia Enterprise’ın hizmetlerini yapıya ücretsiz olarak sunar. kaynakları ve bilgiyi dijitalleştirme misyonunu desteklemek “. İnternet Arşivleri için Wayback Machine direktörü Mark Graham, ” Wikimedia Vakfı ve İnternet Arşivleri, ortak misyonu bilgiye evrensel ve ücretsiz erişim sağlamak olan uzun vadeli ortaklardır. Tüm dillerde yeni eklenen bağlantıların ve Wikipedia sitelerine yapılan referansların gerçek zamanlı beslemesine dokunarak, artık web’in daha fazlasını daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde arşivleyebiliriz. “.

Wikimedia Enterprise ücretli bir hizmet ise, vakıf güvence verir ve kesin o ” Wikimedia Foundation tarafından sunulan halka açık veri kümeleri, araçlar ve API’ler dahil olmak üzere tüm Wikimedia projeleri, tüm kullanıcılar için ücretsiz olarak erişilebilir olmaya devam edecektir. “.

Wikimedia Vakfı gelirini çeşitlendirmek istiyor

İlk Wikimedia Enterprise müşterilerinin gelişi, vakfın gelir akışlarını çeşitlendirmesini sağlayacaktır. Bir hatırlatma olarak, Wikimedia Vakfı tamamen kullanıcılardan gelen bağışlarla finanse edilmektedir. Ayrıca, kurucu Jimmy Wales, hatırlamayı bir onur meselesi haline getiriyor. bağış sayfası o ” Wikipedia’yı kurduğumda bir iş kurup orada reklam alanı satabilirdim ama onunla farklı bir şey yapmaya karar verdim. “. Vakıf, son beş yılda yaklaşık 500 milyon avro bağış topladı.genel-16